زلزله‌‌ چلگرد چند مصدوم برجاگذاشت، تعدادی از منازل روستایی و شهری تخریب شدند

۱۴۰۰/۷/۱۲

در پی وقوع زلزله‌‌ای به بزرگی ۵/۷ و چند زلزله پیاپی دیگر در مرز استان‌های چهارمحال و بختیاری و خوزستان، به خانه‌های دست‌کم ۲۰ روستا و تعدادی از منازل شهری خسارت وارد شد و شماری از ساکنان روستاهای نزدیک به کانون زلزله مصدوم شدند.

مرکز لرزه‌نگاری موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران اعلام کرد که زلزله‌ای به بزرگی ۵/۷ صبح دوشنبه مناطقی از استان‌های خوزستان و چهارمحال و بختیاری را لرزاند و درپی آن دست‌کم چهار زلزله دیگر نیز در این منطقه رخ داده است.

کانون این زلزله ۳۳ کیلومتری شهر چلگرد در استان چهارمحال و بختیاری و ۳۷ کیلومتری شهر قلعه خواجه خوزستان اعلام شد.

شدت زلزله به گونه‌ای بود که علاوه بر چهارمحال بختیاری و خوزستان، در استان‌های اصفهان و مرکزی نیز احساس شده است.

مرتضی زمانپور، فرماندار شهرستان کوهرنگ در استان چهارمحال و بختیاری، گفت: درپی وقوع زلزله‌ای به بزرگی ۵/۷ تاکنون خسارت جانی گزارش نشده است اما به منازل روستایی و شهری خسارت وارد شده که تیم‌های ارزیاب جهت بررسی وضعیت به منطقه اعزام شده‌اند.

از سوی دیگر مجتبی خالدی، سخنگوی اورژانس کشور، گفت که بر اثر زمین لرزه چلگرد تاکنون ١٢ نفر مصدوم شده‌اند که ۸ نفر در اثر پیامدهای زلزله و حین گریختن از زلزله و ۴ نفر به دلیل ریزش آوار مصدوم شدند.

همزمان مهدی ولی‌پور، رییس امداد و نجات هلال احمر، نیز اعلام کرد که تاکنون مصدومیت دو نفر از ساکنان روستای گراب استان چهارمحال و بختیاری در اثر زلزله گزارش شده است و مصدومین به درمانگاه روستای چمن گلی منتقل شده‌اند.

رییس امداد و نجات هلال احمر افزود که درپی وقوع زلزله صبح دوشنبه، تاکنون از ۲۰ روستا اعلام خسارت شده ولی گزارشی از جان‌باختن افراد نداریم.

ولی‌پوز گفت که تاکنون ٧ تیم ارزیاب از استان‌های خوزستان و چهارمحال بختیاری به کانون زلزله در چلگرد اعزام شده‌اند و در انتظار گزارش‌های تیم‌های ارزیاب اعزامی به مناطق زلزله‌زده چهارمحال و بختیاری و خوزستان هستیم.

رییس امداد و نجات هلال احمر تاکید کرد که به استان‌های معین «اصفهان، لرستان، کهگیلویه و بویراحمد» اعلام آماده باش شده است.

ولی‌پور افزود که یک تیم امدادهوایی در اهواز هم برای اعزام در صورت نیاز آماده‌باش است و با توجه به گزارش مرکز عملیات اضطراری استان خوزستان مبنی بر کوهستانی بودن مناطق تاراز و دره شو، کوه هم در این منطقه ریزش کرده است.

همزمان مدیرکل بحران خوزستان، نیز گفت درپی وقوع زلزله‌ای به همه فرمانداری‌ها، نیروهای امدادی و عملیاتی سراسر خوزستان اعلام آماده‌باش شده است.

فرماندار ایذه در خوزستان نیز اعلام کرد که تعدادی از خانه‌ها در روستاهای ده حوض و مهرنان بخش سوسن این شهرستان در اثر زلزله دچار ترک خوردگی و آسیب شده‌اند. 

او گفت که ستاد بحران ایذه به حالت آماده‌باش درآمده و گروه‌های ارزیاب برای بررسی خسارات به نقاط مختلف اعزام شده‌اند.

پربیننده‌ترین‌ها

انسان، زمین، فردا
مستند کوتاه: ایلان ماسک، مرد رویاهای بی‌مرز
جهان‌نما

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید