ابراز خشنودی نماینده آمریکا در امور ایران از مذاکرات عربستان سعودی و جمهوری اسلامی

۱۴۰۰/۷/۱۲

رابرت مالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، با ابراز خشنودی از مذاکرات ایران و عربستان سعودی آن را گامی برای کاهش تنش‌ها در مناطق توضیف کرد. همزمان ایران مذاکرات را «سازنده» و وزیر خارجه عربستان سعودی آن را در مرحله «ارزیابی» توصیف کرده‌اند.

رابرت مالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، در توییتی ضمن ابراز خشنودی از مذاکرات مستقیم عربستان سعودی با دولت جدید جمهوری اسلامی ایران، نوشت: امیدواریم گفت‌وگو به کاهش تنش‌ها کمک کرده و نگرانی‌های دیرینه منطقه‌ای برطرف شود.

رابرت مالی در ادامه توییت خود نسبت به بازگشت برجام نیز ابراز امیدواری کرد و نوشت: «بازگشت کامل و متقابل به برجام از این تلاش‌های منطقه‌ای حمایت می‌کند.»

سخنان نماینده ویژه آمریکا در امور ایران پس از آن بیان شد که مقام‌های وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران گفتند که این مذاکرات «در بهترین وضعیت» قرار دارد.

این درحالی است که فیصل بن‌فرحان، وزیر خارجه عربستان سعودی، دو روز پیش گفت مذاکرات این کشور با ایران هنوز در «مرحله ارزیابی» است.

وزیر خارجه عربستان سعودی همچنین درباره برنامه هسته‌ای ایران تاکید کرد که عربستان سعودی درباره نقض تعهدات هسته‌ای ایران که با اظهارات مقام‌های جمهوری اسلامی مغایرت دارد، بسیار نگران است.

روابط عربستان سعودی علاوه بر رقابت‌های منطقه‌ای و اختلافات در سوریه و یمن، هنگامی قطع شد که شماری از نیروهای نزدیک به سپاه پاسداران و همچنین گروهی سازماندهی شده و نزدیک به محمدباقر قالیباف دی ماه سال ۹۴ به سفارت آمریکا در تهران و کنسولگری این کشور در مشهد حمله کردند.

ریاض به حمایت جمهوری اسلامی از گروه‌های شبه‌نظامی شیعی در کشورهای عربی به ویژه یمن معترض است و مقام‌های عربستان سعودی در سال‌های اخیر همواره نگرانی‌ خود نسبت به برنامه‌های موشکی و هسته‌ای تهران را ابراز کرده‌اند.

مذاکرات ایران و عربستان سعودی با ابتکار عراق از چند ماه قبل در بغداد آغاز شده است. محتوای مذاکرات دو طرف تاکنون اعلام نشده است با این حال حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه دولت رئیسی، گفت‌وگوهای مقام‌های ایران و عربستان سعودی را «سازنده» خوانده است.

سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه ایران، نیز روز دوشنبه دوازدهم مهر ماه گفت که مذاکرات جاری این کشور با عربستان سعودی «در بهترین وضعیت خود» در حال پی‌گیری است.

سخنگوی وزارت خارجه ایران افزود در این مذاکرات «هیچ پیش شرطی از سوی دو طرف برای گفت‌وگو مطرح نبوده است.»

انسان، زمین، فردا
هت تریک با مزدک میرزایی
خلاصه خبرها

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید