میخاییل ساکاشویلی، رییس‌جمهوری پیشین گرجستان، پس از بازگشت به کشورش بازداشت شد

۱۴۰۰/۷/۹

چند ساعت پس از آنکه میخاییل ساکاشویلی، رییس‌جمهوری پیشین گرجستان، در فیسبوک از بازگشت به کشورش خبر داد، دولت گرجستان اعلام کرد که ساکاشویلی دستگیر شده است. ساکاشویلی که در آستانه انتخابات شوراها از اوکراین بازگشته، قبلا به صورت غیابی به سوء‌استفاده از قدرت محکوم شده بود

تصاویر تلویزیون گرجستان نشان می‌دهد که دو مامور ساکاشویلی را با دستنبد می‌برند و رییس‌جمهوری پیشین گرجستان نیز با شادمانی لبخند می‌زند. ساکاشویلی در پیام فیسبوکی خود انتخابات آینده در گرجستان را «حیاتی» خوانده و گفته بود یک‌شنبه در تفلیس در تظاهراتی در این مورد شرکت می‌کند.

ساکاشویلی از رهبران «انقلاب گل رز بود که در سال ۲۰۰۳ به سرنگونی ادوارد شواردنادزه، رییس جمهور وقت این کشور منجر شد و پس از آن از بنیانگذاران جنبش ملی متحد، حزبی است که اکنون اپوزویسیون اصلی در کرجستان شناخته می‌شود.

او از سال ۲۰۰۴ تا ۲۰۱۳ میلادی رییس جمهور گرجستان بود و پس از برکناری از مقام ریاست جمهوری این کشور در اوکراین زندگی می‌کرد چند سال نیز فرماندار منطقه اودسای اوکراین بود.

بحران سیاسی طی یک سال گذشته باردیگر پس از آن در گرجستان اوج گرفت که مخالفان دولت، حزب حاکم یعنی حزب رویای گرجستان را به تقلب گسترده در انتخابات محلی متهم کردند. بازگشت میخاییل ساکاشویلی در آستانه انتخابات گرجستان به این کشور درحالی صورت گرفته است که او از مردم گرجستان خواسته تا در انتخابات دوم اکتبر به حزب مخالف دولت فعلی رای دهند و برای حفاظت از نتایج انتخابات آماده باشند.

این سیاستمدار همچنین از مردم خواست تا برای نجات گرجستان در انتخابات محلی ۲ اکتبر شرکت کرده و ۳ اکتبر هم برای حفاظت از نتایج انتخابات آماده باشند.

تازه‌ترین خبرها

انسان، زمین، فردا
هت تریک با مزدک میرزایی
خلاصه خبرها

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید