پولیتیکو: ایران با وقت‌کشی به دنبال آن است که برنامه اتمی‌اش را توسعه دهد

۱۴۰۰/۷/۹

نشریه پولیتیکو در گزارشی با اشاره به تعلل ایران در بازگشت به مذاکرات هسته‌ای، نوشت که جمهوری اسلامی با وقت‌کشی و «خرید زمان» به دنبال توسعه برنامه اتمی‌اش و تقویت موضع خود در مذاکرات آینده است.

پولیتیکو در گزارشی که روز جمعه ۹ مهر منتشر شد، به نقل از یک دیپلمات ارشد نوشت ایران در حال وقت‌کشی است تا با توسعه برنامه هسته‌ای خود، در مذاکرات آینده به اهرم فشار دست پیدا کند.

به گفته این دیپلمات، ایران احتمالا تصور می‌کند آمریکا پس از تحولات اخیر در افغانستان و اختلافش با فرانسه در موضع ضعف قرار گرفته و اکنون زمان خوبی برای تقویت موضع جمهوری اسلامی در مذاکره است.

در هفته‌های اخیر مقام‌های جمهوری اسلامی اظهارات متعددی درباره بازگشت به مذاکرات وین مطرح کرده‌اند اما تا کنون زمان دقیق بازگشت به این مذاکرات و همچنین خواسته‌های احتمالی خود را اعلام نکرده‌اند.

به نوشته پولیتیکو، رفتار ایران در قبال آژانس بین‌المللی انرژی اتمی سیاست «پیشروی تا لبه پرتگاه» بوده است؛ به این صورت که برای جلوگیری از صدور قطعنامه‌ ضد ایران در شورای حکام، حاضر شد با مدیرکل آژانس توافق کند، اما چند روز بعد جلوی دسترسی بازرسان به تاسیسات هسته‌ای خود را گرفت.

پولیتیکو می‌گوید تاکتیکی که ایران به کار گرفته باعث نگرانی حلقه‌های دیپلماتیک شده و این طور به نظر می‌رسد که احیای توافق هسته‌ای با ایران روز به روز دشوارتر می‌شود.

تازه‌ترین خبرها

خلاصه خبرها
گفت‌وگوی ویژه
مستند کوتاه: ایلان ماسک، مرد رویاهای بی‌مرز

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید