تانکر ترکرز: سومین نفتکش سوخت ارسالی ایران برای حزب‌الله لبنان وارد خلیج سوئز شد

۱۴۰۰/۷/۹

تانکر ترکرز اعلام کرد که مکان‌یاب سومین نفتکش حامل سوخت ایران برای حزب‌الله لبنان بر روی رادار فعال شده و این کشتی که فورچون نام دارد وارد خلیج سوئز در دریای سرخ شده است. جمهوری اسلامی پیشتر از این نفتکش برای انتقال سوخت به ونزوئلا استفاده کرده بود.

هفته گذشته نیز دومین نفتکش ایرانی، به نام فارست، که حامل سوخت ارسالی ایران برای حزب‌الله لبنان است از کانال سوئز عبور کرده و به سمت سواحل شهر بانیاس سوریه حرکت کرد.

نخستین نفتکش حامل سوخت ایران برای لبنان روز یازدهم شهریور وارد آب‌های سوریه شد و برای جلوگیری از تحریم شدن لبنان از سوی آمریکا، این محموله با تانکر به لبنان منتقل شد.

روز پنجشنبه ۲۵ شهریور کامیون‌های حامل سوخت ایران پس از بارگیری در سوریه در میان تبلیغات گسترده گروه حزب‌الله وارد العین در شمال لبنان شدند.

به گزارش رویترز و شبکه المنار، تعداد کامیون تانکرهایی که روز پنجشنبه وارد لبنان شدند حدود ۲۰ دستگاه بود. با این حال خبرگزاری صدا و سیمای جمهوری اسلامی از ارسال «صدها تانکر» سوخت به لبنان خبر داد.

حسن نصرالله، دبیرکل حزب‌الله، که برای نخستین بار خبر ارسال این محموله را اعلام کرده بود، روز ۲۲ شهریور گفت کشتی دوم نیز تا چند روز آینده به سوریه می‌رسد و کشتی‌های سوم و چهارم نیز در راه هستند.

او تاکید کرده بود که سوخت ارسال‌شده پایین‌تر از قیمت واقعی به نیازمندان فروخته می‌شود و این «هدیه‌ای» از سوی حزب‌الله لبنان و جمهوری اسلامی ایران است.

نجیب میقاتی، نخست وزیر جدید لبنان، درباره انتقال سوخت از ایران از سوی حزب‌الله گفت از اینکه حاکمیت لبنان نقض شده ناراحت است، اما با توجه به اینکه این اقدام بدون دخالت دولت لبنان انجام گرفته نگران تحریم آمریکا نیست.

واردات سوخت از ایران از سوی گروه حزب‌الله اعتراض برخی از سیاستمداران لبنانی از جمله سعد حریری، نخست وزیر پیشین آن کشور، را به دنبال داشته و آنان اعلام کردند این اقدام ممکن است به تحریم لبنان توسط آمریکا و شدیدتر شدن بحران اقتصادی این کشور منجر شود.

از سوی دیگر شمار زیادی از کاربران ایرانی رسانه‌های اجتماعی با اشاره به کمبود سوخت و خاموشی‌های اخیر که به دلیل کمبود سوخت نیروگاه‌ها روی داد، به ارسال سوخت به کشورهایی مانند لبنان و ونزوئلا اعتراض کردند.

تازه‌ترین خبرها

خلاصه خبرها
تشخیص بنابر تقاضا؛ اکنون کامپیوتر شما را ملاقات می‌کند
خلاصه خبرها

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید