مشاور امنیت ملی آمریکا و ولیعهد عربستان سعودی درباره تنش‌های موجود با ایران گفت‌وگو کردند

۱۴۰۰/۷/۷

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی آمریکا، در دیدار با محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی، درباره مسائل منطقه‌ای و تنش‌های موجود با جمهوری اسلامی گفت‌وگو کردند.

در دیدار بن سلمان و سالیوان که سه‌شنبه در شهر نیوم در ساحل دریای سرخ صورت گرفت، دو طرف همچنین درباره تلاش‌های موجود برای پایان دادن به جنگ یمن و چگونگی سوابق حقوق بشری عربستان سعودی به تبادل نظر پرداختند.

دو طرف با اعلام حمایت از تلاش‌های هانس گراندبرگ، نماینده ویژه سازمان ملل در امور یمن، توافق کردند که با همه طرف‌های درگیر در یمن تعاملات دیپلماتیک خود را افزایش دهند.

سالیوان که به همراه تیم لندرکینگ، نماینده ویژه آمریکا در امور یمن، و برت مک‌گرت، نماینده جو بایدن در امور خاورمیانه، به این منطقه سفر کرده است، پیشتر در سفر به امارات متحده عربی با مقام‌های این کشور دیدار کرده بود.

مقام‌های آمریکایی و اماراتی در این دیدارها به بررسی مسائل منطقه‌ای و همکاری‌های مشترک برای گسترش صلح در منطقه پرداختند. سالیوان قصد دارد پس از عربستان سعودی، عازم مصر شود. از سوی دیگر، تیم لندرکینگ قصد دارد برای پیگیری مباحث مطرح شده، مدتی در خاورمیانه بماند.

در همین حال، فیصل بن فرحان، وزیر خارجه عربستان سعودی، در نشست مجمع عمومی سازمان ملل به مناسبت روز جهانی حذف کامل سلاح‌های هسته‌ای، بر مسئولیت جامعه جهانی برای رسیدگی به تخلف‌های هسته‌ای جمهوری اسلامی تاکید کرد.

بن فرحان با تاکید بر اینکه ریاض برای توافق‌های بین‌المللی درباره منع سلاح‌های هسته‌ای اهمیت بالایی قائل است، خاطرنشان کرد که ایران به نقض تعهدات خود در توافق‌ها و پیمان‌های بین‌المللی و افزایش فعالیت‌های تحقیق و توسعه هسته‌ای ادامه می‌دهد و این با اظهارات ایران درباره صلح‌آمیز بودن برنامه هسته‌ای این کشور تناقض دارد.

وزیر خارجه عربستان سعودی همچنین بر حمایت کشورش از تلاش‌های بین‌المللی با هدف جلوگیری از دسترسی ایران به سلاح هسته‌ای در کوتاه مدت و بلندمدت و ممانعت از جهت‌گیری مخفیانه برنامه هسته‌ای ایران به سمت استفاده‌های نظامی تاکید کرد.

پربیننده‌ترین‌ها

انسان، زمین، فردا
خبر شامگاهی
خلاصه خبرها

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید