شهردار طالبان در کابل، کارکنان زن شهرداری را خانه‌نشین کرد

۱۴۰۰/۶/۲۸

حمدالله نعمانی، شهردار طالبان در کابل، از کارکنان زن شهرداری خواست سر کار برنگردند، مگر اینکه شغلشان را هیچ مردی نتواند انجام دهد. نعمانی افزود که طالبان لازم دیده‌اند زنان را برای مدتی در خانه بمانند و کار نکنند. حدود سه هزار نفر را کارکنان شهرداری کابل را زنان تشکیل می‌دهند

حمدالله نعمانی، شهردار جدید کابل که منصوب‌شده طالبان است، از کارکنان زن شهرداری خواست سر کار برنگردند، مگر اینکه شغلشان را هیچ مردی نتواند انجام دهد.

نعمانی افزود که طالبان لازم دیده‌اند زنان را برای مدتی از کار بیکار کنند. به‌گفته شهردار کابل، یک‌سوم کارکنان شهرداری زن‌اند و برخی از آنان می‌توانند « به‌عنوان مثال، کارشان را در مشاغلی مانند کار در سرویس بهداشتی زنان در شهر، که مردان نمی‌توانند به آن وارد شوند، ادامه دهند.»

زنان افغانستان پیش‌تر و در دهه نود میلادی که قدرت در دست طالبان بود نیز از حق تحصیل و کار محروم شده بودند. دولت طالبان این بار پس از به دست گرفتن دوباره قدرت در افغانستان وعده داد که به حقوق زنان «در چارچوب قوانین اسلامی» احترام بگذارد.

به‌گفته دولت طالبان زنان باید تا بهبود وضعیت امنیتی در افغانستان، در خانه بمانند اما اقدامات آنان از چیز دیگر حکایت می‌کند. کابینه دولت جدید این کشور کاملا متشکل از مردان است. طالبان در اقدامی دیگر، چند روز پیش وزارت امور زنان را نیز تعطیل و آن را به وزارت امر به معروف و نهی از منکر تبدیل کردند.

مدارس در افغانستان این هفته بازگشایی شده‌اند اما دانش‌آموزان دختر از تحصیل در مقطعی بالاتر از کلاس ششم، منع شده‌اند.

تجمعات اعتراضی زنان افغان برای تاکید بر حفظ حقوق و دستاوردهای بیست‌ساله‌شان، تاکنون تنها با سرکوب طالبان مواجه شده است.

انسان، زمین، فردا
خبر شامگاهی
خلاصه خبرها

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید