آمریکا اعضای چند شبکه مالی را به‌دلیل پولشویی برای حزب‌الله و سپاه پاسداران تحریم کرد

۱۴۰۰/۶/۲۶

دفتر کنترل سرمایه‌های خارجی آمریکا، اوفک، اعضای دو شبکه بین‌المللی از جمله چند ایرانی را به دلیل حمایت مالی از حزب‌الله لبنان و سپاه پاسداران ایران تحریم کرد. این شبکه‌ها که در کشورهایی از جمله لبنان، کویت، امارات متحده عربی و چین مستقر بودند ده‌ها میلیون دلار پولشویی کرده‌اند

وزارت خزانه‌داری آمریکا، روز جمعه ۲۶ شهریورماه، اعلام کرد که دفتر کنترل سرمایه‌های خارجی آمریکا، اوفک، اعضای دو شبکه بین‌المللی از جمله چند ایرانی را به دلیل حمایت مالی از حزب‌الله لبنان و سپاه پاسداران ایران تحریم کرد.

بنا بر اعلام وزارت خزانه‌داری آمریکا، این شبکه‌ها ده‌ها میلیون دلار از طریق سیستم‌های مالی منطقه‌ای پولشویی کرده‌اند و به مبادلات ارز، تجارت طلا و لوازم الکترونیکی به نفع سپاه پاسداران و حزب‌الله لبنان فعال بودند.

یکی از این شبکه‌ها زیر نظر مقداد امینی و علی قصیر، تسهیل‌کنندگان مالی نیروی قدس سپاه پاسداران و حزب‌الله خوانده شده است. آنها با هدایت شبکه‌ای متشکل از ۲۰ فرد و چند شرکت مستقر در کشورهای مختلف از جمله امارات متحده عربی، چین و هنگ‌کنگ، حرکت و فروش ده‌ها میلیون دلار طلا، نفت، لوازم الکترونیکی و ارز خارجی را در حمایت از حزب‌الله و سپاه پاسداران تسهیل می‌کنند.

به گفته وزارت خزانه‌داری آمریکا، یکی از حمایت‌های این شبکه تسهیل قاچاق طلا و ارز از ایران به ترکیه از طریق پروازهای شرکت هواپیمایی ماهان است که توسط امید یزدانپرست، محمدعلی دمیرچیلو و سمانه دمیرچیلو انجام می‌شود.

اعضای شبکه تحریم‌شده دیگر در لبنان و کویت مستقر بودند و وظیفه آنها حمایت مالی، ارسال کمک‌های مالی یا ارائه حمایت‌های تکونولوژیکی، کالا یا خدمات به حزب‌الله لبنان عنوان شده است.

آندره گاکی، مدیر دفتر کنترل دارایی‌های خارجی آمریکا، گفت: «حزب‌الله و سپاه پاسداران همچنان از سیستم مالی بین‌المللی برای تامین مالی اقدامات تروریستی سوء استفاده می‌کنند. او افزود که ایالات متحده از اقدام برای ایجاد اختلال در شبکه‌هایی که از حزب‌الله و سپاه پاسداران حمایت مالی می‌کنند، دریغ نخواهد کرد.

تازه‌ترین خبرها

اخبار
چشم‌انداز
اخبار

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید