جوزپ بورل: پیروزی اوکراین بر روسیه برای اروپا حیاتی است

پنجشنبه ۱۴۰۳/۰۴/۲۱

نماینده عالی سیاست خارجی اتحادیه اروپا در دیدارهایی با وزرای خارجه و دفاع اوکراین، پیروزی این کشور را در جنگ با روسیه برای امنیت اروپا حیاتی دانست و گفت اروپا تا اواسط مرداد ۱/۵ میلیارد دلار از سود دارایی‌های توقیف شده روسیه را با هدف تقویت سیستم دفاعی به اوکراین پرداخت می‌کند.

دیدار بورل با وزیر امور خارجه اوکراین

روز پنج‌شنبه ۲۱ تیر، دیمیترو کولبا، وزیر امور خارجه اوکراین در دیدار با جوزپ بورل بر اهمیت افزایش تولیدات صنایع دفاعی اروپا و سرمایه‌گذاری مستقیم بر تولید اسلحه در اوکراین تاکید کرد.

او گفت: «این سرمایه‌گذاری‌ها می‌تواند به تسریع ارائه تسلیحات به رزمندگان خط مقدم کمک کند.»

کولبا در این دیدار از تمایل اتحادیه اروپا برای ارائه تجهیزات انرژی اضافی و کمک به بازسازی بیمارستان کودکان آسیب‌دیده در کی‌یف قدردانی کرد.

ولودیمیر زلنسکی، رییس‌جمهوری اوکراین، روز ۲۲ خرداد در کنفرانسی خواستار کمک‌های بین‌المللی برای بازسازی شبکه آسیب دیده انرژی اوکراین در حملات روسیه شده بود.

بورل در دیدار با کولبا، پیروزی اوکراین را در جنگ با روسیه، برای امنیت اروپا حیاتی دانست.

دیدار بورل با وزیر دفاع اوکراین

روز چهارشنبه رستم عمروف، وزیر دفاع اوکراین نیز در دیدار با بورل درباره چگونگی تهیه تسلیحات برای کشورش با استفاده از سود حاصل از دارایی‌های مسدود شده روسیه گفت‌وگو کرد.

عمروف از تصمیم اتحادیه اروپا برای انتقال ۹۰ درصد درآمد حاصل از دارایی‌های مسدود شده روسیه به صندوق کمک به اوکراین که بخشی از تسهیلات صلح اروپاست، تشکر کرد.

بورل در این دیدار خبر داد که به زودی اولین بسته سود حاصل از دارایی‌های توقیف شده روسیه، معادل ۱/۵ میلیارد دلار را برای حمایت نظامی از اوکراین و تامین مهمات و پدافند هوایی این کشور ارائه خواهد کرد.

قرار است سود دارایی‌های توقیف شده روسیه که سالانه حدود ۲/۵ تا سه میلیارد یورو تخمین زده می‌شود، صرف نیازهای دفاعی اوکراین شود.

اواسط مرداد اولین پرداختی اتحادیه اروپا به مبلغ ۱/۴ تا ۱/۵ میلیارد یورو در اختیار اوکراین قرار می‌گیرد.

اتحادیه اروپا و اوکراین توافق کرده‌اند که این پرداخت صرف مهمات، دفاع هوایی و حمایت از تولیدکنندگان سلاح اوکراینی شود.

به گفته عمروف، این تصمیمات برای تقویت توان دفاعی اوکراین و حمایت از سازندگان سلاح اوکراینی تا دی ۱۴۰۳ (پایان سال ۲۰۲۴) حیاتی است.

اردیبهشت سال جاری نمایندگان دائم اتحادیه اروپا توافق کردند از درآمدهای حاصل از دارایی‌های مسدود شده روسیه برای حمایت از بازسازی اوکراین و دفاع نظامی در برابر تجاوز روسیه استفاده کنند.

کمک‌ها برای ادامه نبرد

۲۴ خرداد سال جاری در نشست سران کشورهای عضو گروه هفت، کشورهای صنعتی جهان موافقت کردند از سود دارایی‌های مسدود شده روسیه برای تامین مالی یک وام ۵۰ میلیارد دلاری به اوکراین استفاده کنند.

آمریکا قبلا پیشنهاد داده بود دارایی‌های مالی روسیه کاملا ضبط و برای اوکراین مصرف شود اما کشورهای اروپایی به‌دلیل پیامدهای حقوقی، از این پیشنهاد واشینگتن حمایت نکردند.

مقام‌های روسیه فروردین گذشته تهدید کردند استفاده از دارایی‌های مسدود شده این کشور «واکنش سخت» و «دعواهای حقوقی بی‌پایان» مسکو علیه اتحادیه اروپا را به‌دنبال خواهد داشت.

با این حال اورزولا فون در لاین، رییس کمیسیون اروپا در ایکس نوشت: «هیچ نمادی قوی‌تر و هیچ استفاده‌ای بزرگ‌تر از این پول به جز بهره‌گیری از آن برای ساختن اوکراین و اروپا به عنوان جایی امن وجود ندارد.»

پس از آغاز تهاجم روسیه به اوکراین، کشورهای غربی دارایی‌های مالی روسیه به ارزش بیش از ۳۰۰ میلیارد یورو را مسدود کردند که بیشتر آن در موسسات مالی کشورهای اتحادیه اروپا از جمله بلژیک قرار دارد.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
جهان‌نما
خبرها
حرف آخر با پوریا زراعتی

شنیداری

پادکست‌ها