۲۶۵ سال حبس و بیش از ۵ هزار ضربه شلاق برای ۴۰ نفر از متهمان پرونده آتش‌سوزی زندان اوین

دوشنبه ۱۴۰۳/۰۴/۰۴

رای دادگاه پرونده آتش‌سوزی زندان اوین اعلام شد و ۴۰ متهم این پرونده با حکم شعبه ۱۱۴۸ دادگاه کیفری دو تهران مجموعا به ۲۶۵ سال حبس، پنج هزار و ۳۲ ضربه شلاق، دیه یک انسان کامل و مجازات‌های تکمیلی محکوم شدند. دو تن از این افراد علاوه بر حبس و شلاق، به اخراج از ایران نیز محکوم شدند.

به گزارش خبرگزاری حقوق بشری هرانا، بر اساس حکمی که شعبه ۱۱۴۸ دادگاه کیفری دو تهران به ریاست «جبار جوادی رمی» صادر کرده و به این زندانیان ابلاغ شده، این چهل زندانی بابت اتهاماتی از جمله «تخریب اموال، اخلال در نظم زندان، سرپیچی و تمرد از دستور مامورین و قتل شبه عمد» به این مجازات سنگین محکوم شده‌اند.

مجید روشن‌نژاد، لقمان امین‌پور، میثم دهبان‌زاده، محمدحسین مرادیان، سینا میرزایی، مسعود حسین‌زاده، رضا حاجی، محمدسبحان موذن‌زاده، ایوب امامی‌زاده، نیما محمدی، علیرضا اسلمی، حمیدرضا ناظر، امیرحسین یوسف‌وند، میثم مرادیان، احمدرضا کونانی، سبحان حیات‌پور، ساسان زمانی، رضا سلمان‌زاده، حسین بهزادی، محمد گراوند، سیدمحمدحسین موسوی، قاسم محمدی، عرفان ظریف ابن کاظم، جلال نصرالهی، غلامحسن هاشمی سیاوشانی، مسعود پرچمی، حسن ملکشاهی، محمدعلی دلخواسته، سعید خداپور، سیدمیلاد ابوالوفایی، اشکان کافی، علیرضا والی، محمدخان میرزایی، کامران نادعلی، امید آستانه، علی‌رضا نظری، رحمان علی‌پور، سیدعلی موسوی، مجید کریمی و علی صادقی شیرسوار، زندانیان محکوم شده در این پرونده هستند.

هرانا با اشاره به این‌که نیما محمدی و علیرضا اسلمی، از محکومان این پرونده، به عنوان مجارت تکمیلی به اخراج از ایران نیز محکوم شده‌اند، نوشت که مشخص نیست این دو زندانی تابعیت چه کشوری را دارند.

پیش از این در ۳۱ خرداد سال جاری، احکام حبس و شلاق امین‌پور، دهبان‌زاده، روشن‌نژاد و سلمان‌زاده اعلام شده بود.

به گزارش هرانا، این ۴۰ زندانی هم‌اکنون در زندان های تهران بزرگ و قزلحصار کرج در حال تحمل دوران محکومیت ناشی از پرونده‌های پیشین خود هستند.

اولین و دومین جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات ۴۰ تن از زندانیان اوین که به دست داشتن در آتش‌سوزی سال ۱۴۰۱ متهم بودند، روزهای ۲۹ و ۳۰ خرداد امسال برگزار شد.

هرانا پیش‌تر اعلام کرده بود قاضی این پرونده تنها به چهار نفر از متهمان اجازه دفاع از خود داد و این ۴ نفر هم، تمامی اتهام‌ها را بی‌اساس و اعترافات اجباری‌شان را ناشی از فشار و ارعاب بازجویان در سلول‌های انفرادی بند ۲۴۱ حفاظت قوه قضائیه و بند ۲۴۰ وزارت اطلاعات عنوان کردند.

شامگاه ۲۳ مهر ۱۴۰۱ و در میانه اعتراضات سراسری پس از قتل حکومتی مهسا ژینا امینی، بخشی از زندان اوین آتش گرفت و به دنبال آن صدای تیراندازی تا ساعت‌ها از درون زندان به گوش رسید.

در جریان این آتش‌سوزی و درگیری متعاقب آن، بنابر گزارش‌های رسمی دست‌کم ۹ تن از زندانیان کشته، عده‌ای مجروح و برخی نیز به خارج از زندان منتقل شدند.

در آن زمان، سه شاهد عینی از زندان اوین در گفت‌وگو با ایران‌اینترنشنال تاکید کردند آتش‌سوزی کار جمهوری اسلامی بوده است و تعداد زندانیانی که در این رویداد کشته‌ شده‌اند، بیش از آمار رسمی اعلام شده است.

در جریان دادگاه دو روزه،‌ خانواده‌های زندانیان جان‌باخته اعلام کردند هیچ شکایتی از زندانیانی که به‌عنوان متهم در دادگاه محاکمه می‌شوند، ندارند و آن‌ها را نیز قربانی این پرونده می‌دانند.

پدر یکی از این جان‌باختگان خطاب به قاضی گفت که فرزندش با اصابت سه گلوله کشته شده است.

سایر خانواده‌های جان‌باختگان نیز اشاره کردند که مسئولان امنیتی و مسئولان زندان اوین اجازه دیدن جنازه فرزندان‌شان را به آنان نداده‌اند.

این خانواده‌ها مسئولان زندان اوین و نهادهای امنیتی را قاتلان فرزندان خود می‌دانند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
اقتصاد و بازار
جهان‌نما
خبرها

شنیداری

پادکست‌ها