نتانیاهو: اقدامات جمهوری اسلامی برای نابودی اسرائیل را به هر قیمت خنثی می‌کنیم

دوشنبه ۱۴۰۳/۰۴/۰۴

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، روز دوشنبه ۴ تیرماه، با تاکید بر تهدیدهای مداوم گروه‌های نیابتی جمهوری اسلامی مانند حماس، حزب‌الله و حوثی‌های یمن گفت جمهوری اسلامی در همه جبهه‌ها برای نابودی اسرائیل کار می‌کند، اما اسرائیل به هر قیمتی که شده این اقدامات را خنثی خواهد کرد.

نخست‌وزیر اسرائیل که در کنست سخن می‌گفت، این وضعیت را «جنگ وجودی در هفت جبهه» توصیف کرد و گفت جمهوری اسلامی آشکارا در تلاش برای نابودی اسرائیل است.

او افزود با پیشروی ارتش اسرائیل به عمق غزه، شواهد بیشتری از فعالیت‌های ضد اسرائیلی جمهوری اسلامی آشکار شده است.

نتانیاهو با تاکید بر اینکه اسرائیل آماده است تلفات قابل توجهی را به متجاوزان تحمیل کند، گفت که جمهوری اسلامی هم مقاومت اسرائیل و هم عزم این کشور برای محافظت از خود را دست کم گرفته است.

نخست وزیر اسرائیل در اظهاراتش بار دیگر گفت: «به هر قیمتی و به هر نحوی، قصد جمهوری اسلامی برای نابودی ما را خنثی خواهیم کرد.»

این اظهارات در حالی بیان می‌شود که نگرانی‌ها در زمینه حمله ارتش اسرائیل به لبنان و شروع جنگی جدید در منطقه افزایش یافته است.

ژنرال سی کیو براون، رییس ستاد مشترک ارتش ایالات متحده، روز یکشنبه ۳ تیر، هشدار داد که هرگونه حمله اسرائیل به لبنان خطر درگیری گسترده‌تری را به همراه خواهد داشت و اگر موجودیت حزب‌الله تهدید شود، جمهوری اسلامی و گروه‌های نیابتی آن نیز درگیر این جنگ خواهند شد.

ژنرال براون گفت: «از منظر ما، و بر اساس جایی که نیروهای ما هستند و با توجه به فاصله اندک بین لبنان و اسرائیل، برای ما سخت‌تر خواهد بود که بتوانیم از اسرائیل به همان روشی که در آوریل انجام دادیم حمایت کنیم.»

اشاره او به حمله موشکی و پهپادی گسترده سپاه پاسداران علیه اسرائیل از خاک ایران در ۱۳ آوریل بود. در جریان آن حمله، آمریکا، بریتانیا فرانسه، اردن و امارات متحده عربی در کنار اسرائیل توانستند بخش عمده موشک‌ها و پهپادهای پرتاب شده را قبل از رسیدن به حریم هوایی اسرائیل منهدم کنند.

بنیامین نتانیاهو روز یکشنبه هم تاکید کرده بود که اگرچه آماده یک «توافق جزئی» برای آزادسازی گروگان‌های باقیمانده در نوار غزه است، اما تا زمانی که حماس نابود نشود، جنگ غزه پایان نخواهد یافت.

او در اولین مصاحبه‌اش با یک رسانه عبری از زمان آغاز جنگ غزه، در پاسخ به این سوال که آیا آماده است پس از پایان مرحله شدید درگیری با حماس به توافقی دست یابد که به منزله تعهد به پایان جنگ باشد، گفت: «نه. من برای پایان دادن به جنگ و رها کردن حماس آماده نیستم ... اما این امری مخفی نیست که من آماده یک توافق جزئی هستم که بعضی از افراد را به ما بازگرداند.»

نتانیاهو همچنین گفت که مرحله نبرد شدید در نوار غزه در حال پایان است، زیرا اسرائیل به طور فزاینده‌ای برای درگیری آشکار با حزب‌الله لبنان که حملات فرامرزی خود به اسرائیل را تشدید می‌کند، آماده می‌شود.

نتانیاهو از شروع جنگ کنونی غزه که پس از حمله حماس به اسرائیل در هفتم اکتبر گذشته آغاز شد، همواره گفته که به نابودی کامل توان نظامی حماس متعهد است.

او روز یکشنبه نیز تاکید کرد: «ما موظف هستیم پس از یک وقفه به نبرد ادامه دهیم تا هدف خود را برای نابودی حماس تکمیل کنیم. من حاضر نیستم از آن دست بکشم.»

پس از اعلام نخست وزیر اسرائیل مبنی بر پایان یافتن مرحله «شدید» جنگ غزه، به ویژه در رفح، خبرگزاری فرانسه گزارش داد که بمباران مناطقی از نوار غزه از سوی اسرائیل در روز دوشنبه همچنان ادامه داشت.

در همین حال، یوآو گالانت وزیر دفاع اسرائیل که به آمریکا سفر کرده، روز دوشنبه در دیدار با آموس هوخشتاین نماینده ویژه رییس‌جمهوری آمریکا گفت که حرکت نیروهای اسرائیلی به «فاز سوم» (C) جنگ غزه همه جبهه‌های این جنگ را تحت تاثیر قرار خواهد داد.

وزیر دفاع اسرائیل گفت: «اسرائیل برای همه سناریوها، چه نظامی و چه دیپلماتیک آماده می‌شود.»

به گزارش تایمز اسرائیل، فاز سوم جنگ غزه، شامل درگیری‌ها با شدت کم است و ارتش اسرائیل در این مرحله تلاش خواهد کرد تا آخرین سنگرهای حماس در غزه را از بین ببرد و همزمان به جست‌وجوی راه‌حل سیاسی برای جایگزینی این گروه می‌پردازد که پیش از جنگ کنونی غزه به مدت‌ سال‌ها اداره نوار غزه را برعهده داشت.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

در بطن
جهان‌نما
خبر
حرف آخر با پوریا زراعتی

شنیداری

پادکست‌ها