اسرائیل از کشته شدن یک فرمانده دیگر حزب‌الله خبر داد

پنجشنبه ۱۴۰۳/۰۳/۳۱

یک روز پس از تهدیدات حسن نصرالله، رهبر حزب‌الله لبنان علیه اسرائیل، ارتش اسرائیل اعلام کرد یک فرمانده حزب‌الله را کشته است. اسرائیل هم‌زمان بخش‌هایی از نوار غزه را نیز بمباران کرد.

ارتش اسرائیل روز پنج‌شنبه ۳۱ خرداد اعلام کرد عباس ابراهیم حمزه حماده، معروف به فضل ابراهیم، فرمانده عملیات واحد منطقه جویا، یکی از شهرهای نزدیک به دیر کیفا کشته شد.

بر اساس این اعلامیه، او مسئول طراحی و اجرای حملات علیه اسرائیل در حین فرماندهی نیروهای زمینی حزب‌الله در این منطقه بوده است.

بر این مبنا، فضل ابراهیم در ماه‌های اخیر «حزب‌الله را در جنوب لبنان پیش برده و در عین حال تلاش می‌کرده نبردهای زمینی این گروه را بهبود بخشد».

حزب‌الله بدون اینکه او را فرمانده بخواند، مرگش را تایید کرد.

با کشته شدن فضل ابراهیم، ​​تعداد کشته‌های حزب‌الله در جریان درگیری‌های اخیر با اسرائیل به حداقل ۳۴۹ نفر رسید.

جنگ غزه که با حمله حماس به جنوب اسرائیل در هفتم اکتبر سال گذشته آغاز شد، باعث بروز درگیری در مرز اسرائیل با لبنان نیز شده است.

اکنون تبادل آتش در این منطقه بین ارتش اسرائیل و حزب‌الله، گروه تحت حمایت جمهوری اسلامی، به امری روزانه تبدیل شده است.

حسن نصرالله، رهبر حزب‌الله، روز چهارشنبه در یک سخنرانی تلویزیونی هشدار داد در صورت حمله اسرائیل به لبنان، «هیچ مکانی» در این کشور در امان نخواهد ماند.

نصرالله همچنین برای اولین بار قبرس را تهدید به حمله کرد و گفت این کشور نباید به اسرائیل اجازه دهد از پایگاه‌ها و فرودگاه‌هایش برای عملیات نظامی خود استفاده کند.

از سوی دیگر فرمانده ارتش اسرائیل در بازدید از شمال این کشور اطمینان داد کشورش «بی‌نهایت توانایی‌های بیشتری» نسبت به حزب‌الله دارد.

یسرائیل کاتز، وزیر امور خارجه اسرائیل نیز در واکنش به تهدید نصرالله درباره حمله به قبرس گفت: «موشک‌های ایران و تروریسم افراطی اسلامی، کشورهای اروپایی و کل جهان آزاد را تهدید می‌کند.»

او افزود: «ما باید همین الان جلوی ایران را بگیریم، قبل از اینکه خیلی دیر شود.»

در پی تهدید نصرالله، سفارت قبرس در لبنان تا اطلاع ثانوی بسته شد.

وزارت امور خارجه لبنان بدون اشاره به تهدید قبرس به حمله از سوی نصرالله، اعلام کرد تماس‌ها و رایزنی‌ها بین دو کشور «در بالاترین سطوح» ادامه دارد.

تداوم جنگ در غزه

خبرگزاری رویترز روز پنج‌شنبه به نقل از پزشکان و نیروهای اسرائیلی گزارش داد در شبانه‌روز گذشته اسرائیل به مناطقی در مرکز نوار غزه حمله کرد.

هم‌زمان نیروهای اسرائیل با تانک‌های خود در رفح در جنوب نوار غزه پیشروی کردند.

خبرگزاری فرانسه به نقل از شاهدان عینی از آتش‌سوزی در محله زیتون در شهر غزه و اردوگاه‌های اطراف آن خبر داد.

به گفته یک منبع از شاخه نظامی حماس، درگیری‌هایی میان سربازان اسرائیلی و نیروهای فلسطینی در مرکز و غرب رفح رخ داد.

ارتش اسرائیل روز پنج‌شنبه خبر داد احمدحسن سلامه السوار، فرمانده یک گروهان نیروهای ویژه (نخبه) حماس، در یک حمله هوایی در بیت حانون در شمال غزه کشته شد.

وزارت بهداشت نوار غزه که تحت کنترل حماس است روز پنج‌شنبه تعداد جدید قربانیان فلسطینی جنگ غزه را ۳۷ هزار و ۴۳۱ نفر اعلام کرد.

بر اساس این گزارش، در ۲۴ ساعت گذشته دست‌کم ۳۵ نفر کشته شده‌اند.

از آغاز جنگ کنونی غزه، ۸۵ هزار و ۶۵۳ نفر نیز در خاک فلسطین زخمی شده‌اند.

تنها ۵۰ گروگان زنده هستند

در جریان حمله حماس به اسرائیل در هفتم اکتبر گذشته، هزار و ۲۰۰ نفر کشته و بیش از ۲۴۰ نفر گروگان گرفته شدند.

به گزارش وال استریت ژورنال، مقام‌های آمریکایی تخمین می‌زنند از ۱۱۶ گروگانی که گفته می‌شود به وسیله حماس در غزه نگهداری می‌شوند، تنها ۵۰ نفر زنده باشند.

این ارزیابی که بر اساس اطلاعات اسرائیل و آمریکا انجام شده، تعداد گروگان‌های مرده را ۶۶ نفر می‌داند؛ بسیار بیشتر از آن چیزی که اسرائیل علنا تایید کرده است.

ارتش اسرائیل بر اساس اطلاعات و یافته‌های به دست آمده از نیروهای فعال در غزه، کشته شدن ۴۱ گروگان در اسارت را تایید کرده است.

سایت ایلاف روز پنج‌شنبه از برگزاری نشستی محرمانه در قطر با حضور مقام‌های اسرائیل به منظور پر کردن شکاف‌ها درباره توافق با حماس بر مبنای طرح جو بایدن برای آتش‌بس در غزه و آزادی گروگان‌ها خبر داد.

با وجود تلاش‌های آمریکا و دیگر میانجی‌گران بحران غزه، هنوز چشم‌اندازی برای رسیدن به یک توافق آتش‌بس وجود ندارد.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
تیتر اول با نیوشا صارمی
جهان‌نما
چشم‌انداز

شنیداری

پادکست‌ها