اسنادی جدید از «سیسمونی گیت»: تکذیب بازگشت خانواده قالیباف با ۳۰۰ کیلو بار از ترکیه

چهارشنبه ۱۴۰۳/۰۳/۳۰

خبرگزاری تسنیم، وابسته به سپاه پاسداران، روز چهارشنبه ۳۰ خرداد با استناد به مدارک منتشر شده از سوی هواپیمایی معراج، گزارش‌ها را درباره بار ۳۰۰ کیلویی خانواده قالیباف در بازگشت از سفر استانبول که به «سیسمونی گیت» معروف شده است، «دروغ» خواند.

تسنیم در رسانه اجتماعی ایکس نوشت: «روابط عمومی هواپیمایی معراج ضمن رد برخی شایعات دروغ درباره وزن بار همراه دختر قالیباف، در اطلاعیه‌ای با انتشار تصاویر سیستم پذیرش مسافر در فرودگاه استانبول بر پیگیری قضایی این شایعات تاکید کرد.»

«سیسمونی گیت» چگونه دوباره به تیتر رسانه‌ها بدل شد؟

مریم قالیباف در یک برنامه تلویزیونی گفت ماجرای موسوم به «سیسمونی گیت»، «دروغ یک جریان» برای تخریب پدرش بوده است. افشاگر سیسمونی‌ گیت در پاسخ میزان بار خانواده قالیباف را در برگشت از سفر ترکیه منتشر کرد. حضور تلویزیونی دختر قالیباف و لحن متکبرانه او با واکنش شهروندان روبه‌رو شد.

از زمان قرق پارک جنگلی برای عروسی، مریم همیشه برای پدرش حاشیه‌ساز بوده است.

مریم قالیباف، تک دختر محمدباقر قالیباف، شامگاه سه‌شنبه ۲۹ خرداد در یک برنامه تبلیغاتی با عنوان «گفت‌وگوی صمیمی» که از شبکه خبر صدا و سیمای جمهوری اسلامی پخش شد حضور یافت و به دفاع از پدرش پرداخت.

در بخشی از این برنامه، مجری از مریم قالیباف درباره ماجرای سفر او، مادر و همسرش به ترکیه پرسید که سال ۱۴۰۱ انجام شد. پس از این سفر، تصاویری از مریم قالیباف و همسرش امیررضا بحیرایی، از سوی نیروهای نزدیک به سعید جلیلی منتشر شد که آنان را در حال خرید وسایل نوزاد نشان می‌داد.

وحید اشتری، فعال رسانه‌ای نزدیک به سعید جلیلی در آن زمان خبر داد که خانواده قالیباف در حال خرید سیسمونی بوده‌اند که این ماجرا به سیسمونی گیت مشهور شد

دختر قالیباف در برنامه تلویزیونی شب گذشته در واکنش به سوال مجری درباره ماجرای سیسمونی گیت، با تایید سفر ترکیه گفت: «من به ترکیه مسافرت رفته بودم اما برای خرید سیسمونی نرفته بودم. شاید در هیچ حوزه‌ای نتوانستند به پدرم حرف‌هایی بزنند که این‌طور مشتری داشته باشد؛ پس به خانواده‌اش حمله کردند.»

پس از انتشار صحبت‌های مریم قالیباف، وحید اشتری، فعال رسانه‌ای اصولگرا که افشاگر این ماجرا بوده است، بار دیگر تاکید کرد سفر ترکیه خانواده قالیباف به قصد خرید سیسمونی انجام شده است.

او روز چهارشنبه ۳۰ خرداد اسناد بار مریم قالیباف، مادر و همسرش را در آن سفر منتشر کرد که نشان می‌دهد آنان در زمان برگشت حدود ۳۰۰ کیلوگرم بار داشتند.

از سوی دیگر در واکنش به ادعای اشتری، محمد انور بجار زهی، سخنگوی ستادهای قالیباف گفت: «موضوعات مطرح شده حقیقت ندارد و اضافه بار حمل شده اعضای خانواده آقای قالیباف کذب محض است و سند مضحک این ادعا هم ساختگی و جعلی است.»

بجار زهی ضمن بیان این موضوع که هواپیمایی معراج پیش‌تر هم این ادعاها را تکذیب کرده بود، گفت که «سیسمونی گیت، پروژه امنیتی علیه رییس مجلس بود».

او تاکید کرد که حق شکایت برای قالیباف محفوظ است.

این عضو ستاد انتخاباتی قالیباف از قوه قضاییه خواست به صورت فوری با اشتری برخورد کند.

اولین بار سال ۱۴۰۱ پس از افشای سفر خانواده قالیباف به ترکیه، روزنامه جوان، وابسته به سپاه پاسداران، با حمله به افشاگران، این اقدام آنان را ناجوانمردانه توصیف کرد. قالیباف هم از تریبون مجلس در واکنش به افشای خبر سفر خانواده‌اش به ترکیه گفت خیلی‌ها به او گفته‌اند این سفر اصلا اتفاق ویژه‌ای نبوده و یک سفر عادی مثل سفر سایر شهروندان بوده است.

رییس مجلس در آن زمان گفت که خودش مخالف سفر بوده اما خرید در حجمی که گفته شده اتفاق نیفتاده و او از خانواده‌اش خواسته که عذرخواهی کنند.

این ماجرا اولین حاشیه برای دختر قالیباف نبود و همان‌طور که خودش هم در گفت‌وگوی تبلیغاتی گفت، اولین مورد مربوط به جشن ازدواج او می‌شد.

تیر ماه سال ۱۳۹۵، وب‌سایت معماری نیوز که مالک آن یاشار سلطانی هم‌زمان با آغاز تبلیغات انتخابات ریاست‌جمهوری ۱۴۰۳ بازداشت شد، خبر داد پارک جنگی لویزان برای چند روز به مناسبت برگزاری جشن عروسی دختر قالیباف قرق شده است.

آن زمان قالیباف شهردار تهران بود و گزارش معماری نیوز نشان می‌داد نیروهای شهرداری منطقه چهار تهران برای عروسی دختر شهردار وقت چند روز در آماده‌باش بودند و با استفاده از امکانات شهرداری، پارک جنگلی لویزان را چراغانی کردند.

سال ۱۳۹۵، در زمان شهرداری قالیباف، نیروهای شهرداری برای چند روز پارک جنگلی لویزان را به منظور برگزاری جشن عروسی دختر قالیباف قرق کردند

در حال حاضر افشا کننده ماجرای عروسی دختر قالیباف که نزدیک به جریان اصلاحات است در زندان به سر می‌برد.

سلطانی در مورد دیگری ماجرای واگذاری املاک گران‌قیمت از سوی قالیباف به نزدیکانش را در پرونده مشهور به «املاک نجومی» افشا کرده بود.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
تیتر اول با نیوشا صارمی
جهان‌نما
چشم‌انداز

شنیداری

پادکست‌ها