آمریکا ۲ نفر را به جرم تلاش برای فروش نفت ایران و پول‌شویی به ۴۵ ماه زندان محکوم کرد

چهارشنبه ۱۴۰۳/۰۳/۲۳

وزارت دادگستری آمریکا اعلام کرد دو مرد ساکن ایالت تگزاس به نام‌های ژنیو وانگ، ۴۳ ساله، شهروند چین و دنیل ری لین، ۴۲ ساله، که در نوامبر گذشته به اتهام تلاش برای فروش نفت ایران بر خلاف تحریم‌های آمریکا و نیز توطئه برای پول‌شویی مجرم شناخته شده بودند، به ۴۵ ماه زندان محکوم شدند.

این دو متهم‌ شده بودند که با همدستان خود برای دور زدن تحریم‌های اقتصادی آمریکا علیه جمهوری اسلامی از ماه ژوییه ۲۰۱۹ تا فوریه ۲۰۲۰ اقدام کرده‌اند.

بر اساس بیانیه وزارت دادگستری آمریکا، آن‌ها نفت تحریم‌شده ایران را خریداری می‌کردند و پس از پنهان کردن منشاء آن، به یک پالایشگاه در چین می‌فروختند.

لین، رییس شرکت خصوصی استاک رویالتیز (Stack Royalties)، یک شرکت مستقر در تگزاس بوده است که در حوزه نفت و گاز فعالیت می‌کند.

پائول هتز‌نکر، وکیل لین، اواخر سال گذشته به خبرگزاری رویترز گفته بود این پرونده بر اساس عملکرد آژانس‌های مخفی دولتی شکل گرفته است که به لین پیشنهاد «میلیون‌ها دلار سود» داده‌اند تا در این ماجرا مشارکت کند.

به گفته وکیل لین، او ابتدا از پذیرش این پیشنهادها خودداری کرده بوده.

هتزنکر این پرونده را «مثالی قابل توجه از تجاوز دولتی» خوانده بود.

به گزارش رویترز، این دو نفر، همراه سه نفر دیگر در سال ۲۰۲۰ در دادگاهی منطقه‌ای در شرق پنسیلوانیا متهم شدند.

سوابق دادگاه نشان می‌دهد از آن زمان دست‌کم دو نفر از متهمان به جرم خود اعتراف کرده‌اند.

چین با وجود تحریم‌هایی که ایالات متحده در سال ۲۰۱۸ به طور یک‌جانبه بر صادرات نفت ایران اعمال کرد، وارد‌کننده عمده نفت ایران در جهان است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
خبر ورزشی
جهان‌نما
خبرها

شنیداری

پادکست‌ها