حمله گسترده حزب‌الله به اسرائیل پس از کشته شدن یکی از ارشدترین فرماندهانش

چهارشنبه ۱۴۰۳/۰۳/۲۳

به دنبال کشته شدن طالب عبدالله، یکی از بلندپایه‌ترین فرماندهان حزب‌الله در حمله اسرائیل به لبنان، این گروه مورد حمایت جمهوری اسلامی از صبح روز چهارشنبه ۲۳ خرداد حملات گسترده‌ای را به اسرائیل آغاز کرد و آژیر خطر در مناطق بسیاری از شمال اسرائیل به صدا درآمد.

بر اساس آخرین گزارش‌ها بیش از ۲۰۰ راکت و موشک از جنوب لبنان به سوی شمال اسرائیل شلیک شده است.

ارتش اسرائیل پیش از این خبر داد حداقل ۱۶۰ موشک از لبنان به سوی اسرائیل پرتاب شده است که حدود ۹۰ موشک وارد حریم هوایی اسرائیل شده‌اند.

ارتش ابتدا اعلام کرد حداقل ۱۰۰ راکت در این حمله شلیک شده است.

رسانه‌های اسرائیل نوشتند که ممکن است برخی از این راکت‌ها در لبنان سقوط کرده باشند.

حزب‌الله لبنان اعلام کرد در انتقام از کشته شدن یک فرمانده ارشد خود ده‌ها راکت به شمال اسرائیل شلیک کرده است.

این حمله یکی از بزرگ‌ترین حملات به اسرائیل پس از آغاز جنگ در غزه است.

حزب‌الله روز سه‌شنبه ۲۲ خرداد، کشته شدن یکی از ارشدترین فرماندهان خود به نام طالب عبدالله معروف به ابوطالب را در جریان یک حمله اسرائیل به روستای جویا در جنوب لبنان تایید کرد.

پیش‌تر خبرگزاری رویترز به نقل از سه منبع امنیتی از کشته شدن طالب عبدالله و سه عضو مسلح دیگر حزب‌الله لبنان خبر داده بود.

به گفته یکی از این منابع، ابوطالب ارشدترین عضو گروه حزب‌الله است که در هشت ماه درگیری اسرائیل و حزب‌الله لبنان کشته شده است.

منابع دیگر امنیتی، ابوطالب را فرمانده حزب‌الله در منطقه مرکزی نوار مرزی جنوبی لبنان معرفی کردند.

به گفته این منابع، ابوطالب فرمانده ارشد وسام طویل بود. وسام طویل یکی دیگر از فرماندهان بلندپایه حزب‌الله در یک حمله اسرائیل در ماه ژانویه کشته شد.

ارتش اسرائیل هنوز در این زمینه اظهار نظر نکرده است.

رویترز به نقل از منابع امنیتی خود که نام آنها را اعلام نکرده، گزارش داده که این چهار عضو حزب‌الله احتمالا زمانی که در یک جلسه بوده‌اند هدف قرار گرفته و کشته شده‌اند.

به گزارش رویترز، از زمان آغاز دور تازه درگیری‌ها بین اسرائیل و حزب‌الله لبنان پس از حمله روز هفتم اکتبر حماس به اسرائیل، حدود ۳۰۰ عضو مسلح حزب‌الله از جمله فرماندهان و عواملی با مسئولیت‌های کلیدی، در حملات اسرائیل به لبنان کشته شده‌اند.

درگیری‌ها بین حزب‌الله لبنان و ارتش اسرائیل در هفته‌های اخیر شدت بیشتری گرفته و دو طرف بر خلاف روال ماه‌های اخیر، به نقاطی فراتر از نوار مرزی مشترک حمله کرده‌اند.

در همین حال، لوید آستین، وزیر دفاع آمریکا، نیز روز سه‌شنبه در تماس با همتای اسرائیلی‌اش، یوآو گالانت، نگرانی‌های واشینگتن را در ارتباط با تشدید تنش‌ها در مرز اسرائیل و لبنان مطرح کرد.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبرها
خبر ورزشی
جهان‌نما

شنیداری

پادکست‌ها