کلودیا شینباوم به عنوان نخستین رییس‌جمهوری زن در مکزیک انتخاب شد

دوشنبه ۱۴۰۳/۰۳/۱۴

کلودیا شینباوم با پیروزی در انتخابات به عنوان نخستین رییس‌جمهوری زن در مکزیک انتخاب شد. او محقق حوزه آب و هوا و شهردار پیشین مکزیکوسیتی است که طبق برآوردهای اولیه حدود ۵۸ تا ۶۰ درصد آرا را به دست آورده است. این که بالاترین درصد آرا در تاریخ دموکراسی مکزیک است.

نتایج اولیه نشان می‌دهد که سوچیل گالوز، رقیب راست میانه او، بین ۲۶.۶ تا ۲۸.۶ درصد آرا را به خود اختصاص داده است.

شینباوم به هوادارانش گفت برای اولین بار در ۲۰۰ سال جمهوری به عنوان اولین رییس‌جمهور زن مکزیک انتخاب شده است.

او اولین زنی است که در انتخابات ایالات متحده آمریکا، مکزیک یا کانادا در انتخابات ریاست جمهوری پیروز شده است.

شینباوم پس از اعلام نتایج اولیه به حامیان خود گفت که دولت او از نظر مالی مسئول خواهد بود و به استقلال بانک مرکزی احترام خواهد گذاشت و امنیت را در این کشور بهبود خواهد ببخشد.

انتخابات ریاست جمهوری مکزیک روز یشنبه ۱۳ خرداد برگزار شد و نزدیک به ۱۰۰ میلیون رای‌دهنده برای شرکت در این دوره از انتخابات به پای صندوق‌های رای فراخوانده شدند.

شینباوم ۶۱ ساله به طور مداوم در نظرسنجی‌ها از گالوز که او نیز یک فعال اقتصادی زن است، پیشی گرفته بود.

شینباوم که از حزب حزب چپگرای حاکم برای تصدی پست ریاست جمهوری نامزد شده بود، روز چهارشنبه در جریان یک تجمع انتخاباتی مقابل ده‌ها هزار نفر در مکزیکوسیتی گفته بود: «این یکشنبه ما قرار است تاریخ بسازیم.»

او با اشاره به این که زنان مکزیکی همواره جامعه مردسالار مکزیک را محکوم می‌کنند، افزود: «این زمان برای زنان و تحول است، این یعنی زندگی بدون ترس و عاری از خشونت.»

گالوز هم کارنامه امنیتی دولت کنونی را مورد انتقاد قرار داده و گفته بود از زمان آغاز دوره ریاست جمهوری آندرس مانوئل لوپز اوبرادور در دسامبر ۲۰۱۸، حدود ۱۸۶ هزار نفر کشته و ۵۰ هزار نفر بر اثر خشونت‌ها در مکزیک مفقود شده‌اند.

رییس‌جمهوری تازه مکزیک از روز اول اکتبر کار خود را آغاز خواهد کرد و نتیجه انتخابات آمریکا در ماه نوامبر تاثیر مهمی بر آینده این دو کشور همسایه دارد.

شینباوم در اواسط ماه مه به خبرنگاران خارجی از جمله خبرگزاری فرانسه گفت: «من فکر می‌کنم ما روابط خوبی خواهیم داشت، چه با ترامپ و چه با بایدن.»

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبر
۲۴ با فرداد فرحزاد
خبر
جهان‌نما

شنیداری

پادکست‌ها