آمریکا پیش‌نویس قطعنامه‌ تازه‌ای را برای آتش‌بس در غزه به شورای امنیت ارائه کرد

دوشنبه ۱۴۰۳/۰۳/۱۴

آمریکا پیش‌نویس قطعنامه‌ای برای آتش‌بس در غزه را به شورای امنیت ارائه کرد که از پیشنهادی که جو بایدن، رییس‌جمهوری آمریکا، روز جمعه برای پایان دادن به جنگ حماس و اسرائیل از آن رونمایی کرد، حمایت می‌کند.

آمریکا پیش‌نویس قطعنامه تازه‌ای برای آتش‌بس در غزه را به شورای امنیت داد

ایالات متحده روز دوشنبه، ۱۴خرداد، اعلام کرد که از شورای امنیت سازمان ملل متحد می‌خواهد که قطعنامه‌ای را تصویب کند که از پیشنهاد جو بایدن، رییس‌جمهوری آمریکا برای پایان دادن به جنگ بین اسرائیل و حماس در نوار غزه حمایت کند.

خبرگزاری رویترز که متن یک صفحه‌ای این پیش‌نویس را مشاهده کرده، گزارش داده که این متن به ۱۵ عضو شورای امنیت ارسال شده و برای تصویب به دست کم ۹ رای مثبت نیاز دارد به شرط آنکه هیچ یک از چهار عضو دائم دیگر شورای امنیت، مخصوصا چین و روسیه وتو نود.

این پیش نویس از حماس می‌خواهد که این توافق را بپذیرد و «به طور کامل و بدون تأخیر و بدون قید و شرط آن را اجرا کند».

آمریکا در پیش‌نویس قطعنامه پیشنهادی خود همچنین بر اهمیت پایبندی طرفین به شرایط توافق با هدف توقف دائمی خصومت‌ها تاکید کرده است.

پیشنهاد آمریکا یک هفته پس از آن مطرح شد که الجزایر پیش‌نویس قطعنامه‌ای را در شورای امنیت ارائه کرد و خواستار آتش‌بس غزه، آزادی همه گروگان‌های حماس و صدور دستور توقف فوری تهاجم نظامی اسرائیل به رفح شد.

بایدن روز جمعه پیشنهاد سه مرحله‌ای اسرائیل برای آتش‌بس در غزه در ازای آزادی گروگان‌های اسرائیلی را مطرح کرد و گفت: «زمان پایان دادن به این جنگ فرا رسیده است»

پیشنهاد جدید اسرائیل با واکنش اولیه مثبت حماس مواجه شد.

لیندا توماس گرینفیلد، سفیر ایالات متحده در سازمان ملل متحد، در بیانیه‌ای گفت: «رهبران و دولت‌های متعددی از جمله در منطقه این طرح را تایید کرده‌اند و ما از شورای امنیت می‌خواهیم که در اجرای این توافق به آنها بپیوندد.»

او از اعضای شورا خواست تا این قطعنامه را تصویب کنند. گرینفیلد گفت: «ما باید یک صدا در حمایت از این توافق صحبت کنیم.»

رهبران گروه هفت (G7) نیز در بیانیه‌ای اعلام کردند که آتش‌بس جامع و توافقنامه آزادی گروگان‌ها را «به‎طور کامل تایید می‌کنند و پشت سر آن خواهند ایستاد.»

وزیران امور خارجه عربستان سعودی، اردن، امارات متحده عربی، قطر و مصر نیز از این طرح حمایت کرده‌اند.

تایید مرگ چهار گروگان دیگر

در همین حال، ارتش اسرائیل روز دوشنبه، ۱۴ خرداد، اعلام کرد که چهار گروگان اسرائیلی دیگر که حماس آنها را در هفتم اکتبر ربوده بود، در اسارت جان باخته‌اند و اجساد آنها در اختیار این گروه است.

ارتش اسرائیل این چهار مرد را هایم پری ۸۰ ساله، یورام متزگر ۸۰ ساله، امیرام کوپر ۸۴ ساله و ناداو پاپلول ۵۱ ساله معرفی کرد.

هر چهار نفر در فیلم‌هایی که حماس پیش از این از گروگان‌ها منتشر کرده بود، زنده دیده شده بودند.

به گفته حماس، ناداو پاپلول، در اثر جراحات ناشی از حمله هوایی اسرائیل در ماه گذشته جان باخته است.

دانیل هاگاری، سخنگوی ارتش اسرائیل، گفت که اطلاعات جدید مرگ این چهار نفر را تایید می‌کند.

او افزود که ارتش معتقد است که این چهار نفر، «چند ماه پیش» با هم در شهر خان یونس در جنوب غزه و زمانی که نیروهای اسرائیلی در این شهر مشغول عملیات بودند، کشته شده‌اند.

هاگاری گفت: «ما به‌طور کامل شرایط مرگ آنها و همه احتمالات را بررسی می‌کنیم و به‌زودی یافته‌ها را همچون گذشته با شفافیت ابتدا به خانواده‌های آنها و سپس به مردم ارائه خواهیم کرد.»

بر اساس آمار اسرائیل، از بیش از ۲۵۰ فرد به گروگان گرفته شده در هفتم اکتبر ۲۰۲۳، حدود ۱۲۰ نفر همچنان در غزه نگهداری می‌شوند. مقام‌های اسرائیلی بر این باورند که بسیاری از این افراد مرده‌اند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبر
جهان‌نما
جهان‌نما
خبر

شنیداری

پادکست‌ها