ساختمانی آسیب‌دیده از حمله اسرائیل در جنوب اسرائیل سوم ژوئن ۲۰۲۴

حزب‌الله با یک اسکادران پهپاد به شمال اسرائیل حمله کرد

دوشنبه ۱۴۰۳/۰۳/۱۴

حزب‌الله لبنان روز دوشنبه، ۱۴ خرداد، اعلام کرد که یک اسکادران از پهپادهای خود را به سمت مقر تشکیلات ارتش اسرائیل در شمال اسرائیل پرتاب کرده و هم‌زمان ده‌ها موشک کاتیوشا به بلندی‌های جولان شلیک کرده است.

وزارت امور خارجه اسرائیل نیز با انتشار ویدیویی در شبکه اجتماعی ایکس، صحنه‌هایی از آتش‌سوزی‌های گسترده در شمال این کشور را نشان داد و عامل این آتش‌سوزی‌ها را راکت‌های پرتاب‌شده از سوی حزب‌الله لبنان خواند.

وزارت امور خارجه اسرائیل در عین حال هشدار داد که این کشور برای محافظت از اسرائیل و شهروندانش هر اقدام لازمی را انجام خواهد داد.

به گفته سازمان آتش‌نشانی اسرائیل، آتش‌سوزی صدها هکتار را فرا گرفته است و هوای گرم و خشک مهار شعله‌های آتش را سخت‌تر کرده است.

سازمان آتش‌نشانی اسرائیل اعلام کرد در پی حمله‌های موشکی و پهپادی از لبنان، بیش از ۳۰ تیم آتش‌نشانی در حال مبارزه با حریق در شمال اسرائیل هستند.

به گفته این سازمان، این آتش‌سوزی‌ها خسارتی جانی در پی نداشته اما برخی از خانه‌ها در شمال اسرائیل دچار آسیب شده‌اند.

بسیاری از اسرائیلی‌هایی که در شهرهای شمالی و نزدیک مرز لبنان زندگی می‌کنند، ماه‌ها پیش با توجه به تشدید درگیری‌ها بین اسرائیل و حزب‌الله از این منطقه تخلیه شدند.

با اینکه حزب‌الله لبنان از زمان آغاز جنگ غزه در اکتبر سال گذشته، به‌طور مرتب حملاتی پهپادی و موشکی به خاک اسرائیل انجام داده، این اولین بار است که از شلیک هم‌زمان یک اسکادران از پهپادهای خود به سوی اهدافی در خاک اسرائیل خبر می‌دهد.

حزب‌الله همچنین اعلام کرد که ده ها موشک کاتیوشا به سمت اهداف اسرائیلی در بلندی‌های جولان شلیک کرده است.

روز دوشنبه، آژیرهای حمله هوایی بارها در سراسر شمال اسرائیل به صدا درآمد و ساکنان این مناطق را به پناهگاه‌ها فرستاد.

ارتش اسرائیل اعلام کرد که یک پهپاد حامل مواد منفجره را رهگیری کرده و حداقل دو پهپاد دیگر نیز در شمال اسرائیل سقوط کرده است.

در حالی که امیدها به توافق اسرائیل و حماس افزایش پیدا کرده، درگیری‌ها بین حزب‌الله لبنان و ارتش اسرائیل در روزهای اخیر شدت گرفته است و دو طرف به نقاطی خارج از نوار مرزی که تبادل آتش معمولا در آن صورت می‌گیرد حمله کرده‌اند.

رویترز همچنین به نقل از ساکنان پایتخت لبنان گزارش داده است که هواپیماهای جنگی اسرائیل روز دوشنبه بر فراز بیروت پرواز کردند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبر
جهان‌نما
جهان‌نما
خبر

شنیداری

پادکست‌ها