ینس استولتنبرگ، دبیرکل پیمان آتلانتیک شمالی

دبیرکل ناتو: اوکراین همچنان می‌تواند پیروز شود اما تنها با ادامه حمایت ما

پنجشنبه ۱۴۰۳/۰۳/۱۰

ینس استولتنبرگ، دبیرکل پیمان آتلانتیک شمالی، در یک کنفرانس مطبوعاتی در حاشیه جلسه غیر رسمی وزرای خارجه ناتو در پراگ با اشاره به افزایش چالش‌های فرا روی اوکراین، از عزم متحدان ناتو برای کمک به کی‌یف خبر داد.

استولتنبرگ که برای شرکت در نشست وزرای خارجه ناتو به جمهوری چک سفر کرده است گفت: «اوکراین همچنان با شجاعت می‌جنگد، اما چالش‌هایی که با آن مواجه است به مراتب فزاینده‌تر می‌شوند.»

پراگ، پایتخت جمهوری چک، پنجشنبه و جمعه، در سالگرد ۲۵مین سال عضویت این کشور در ناتو و همچنین ۷۵ سالگی تأسیس این ائتلاف، میزبان نشست وزرای خارجه عضو پیمان ناتو است.

وزرای خارجه ناتو با تمرکز بر این‌که آیا اوکراین اجازه استفاده از سلاح‌های این سازمان برای انجام حملاتی آفندی و در داخل قلمرو روسیه را دارد یا خیر، رایزنی خواهند کرد.

تا کنون، غرب به دلیل نگرانی از افزایش تنش‌ها و تبدیل شدن این مناقشه به یک جنگ گسترده با روسیه، به اوکراین چراغ سبز نداده است حال‌آن‌که این موضوع به طور فزاینده‌ای مورد اختلاف است.

خلاف آلمان و ایالات متحده، فرانسه، به صراحت از برداشتن محدودیت‌ها حمایت کرده است.

دبیرکل سازمان پیمان آتلانتیک شمالی که خود از حامیان حذف محدودیت‌هاست، به تازگی در مصاحبه‌ای با نشریه اکونومیست گفت کشورهای عضو این پیمان نظامی باید به اوکراین اجازه دهند که با تسلیحات غربی به عمق خاک روسیه حمله کند.

استولتنبرگ با تاکید بر این‌که «اوکراین هنوز می‌تواند پیروز شود، اما این کار فقط با حمایت مداوم و مستحکم متحدان ناتو میسر است» تصریح کرد اعضای این سازمان کمک‌های امنیتی و آموزشی، خود به اوکراین را افزایش خواهند داد و از عزم متحدان ناتو در جهت هم‌افزایی و حمایت مالی افزون‌تر، پس از نشست ماه ژوئن (تیرماه) این سازمان خبر داد.

استولتنبرگ که پس از چهار دوره فعالیت به عنوان دبیرکل ناتو، این سازمان را در ماه اکتبر ترک می‌کند، بر این عقیده است که ناتو باید فعالیت خود را به فراسوی منطقه آتلانتیک شمالی گسترش دهد تا بتواند با چالش‌های فزاینده جهانی هماوردی کند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبر
۲۴ با فرداد فرحزاد
جهان‌نما
خبر

شنیداری

پادکست‌ها