کره شمالی ده‌ها بالن حاوی زباله و کود به‌ کره جنوبی فرستاده است

پنجشنبه ۱۴۰۳/۰۳/۱۰

کره شمالی در اقدامی غیرمتعارف، ده‌ها بالن حاوی زباله و کود گاوی را به سمت کره جنوبی فرستاد. سئول این اقدام را محکوم کرد و آن را «پست و خطرناک» خواند.

به گفته مقامات نظامی سئول، از روز سه‌شنبه هشتم خرداد بیش از ۲۶۰ بالن پر از بسته‌های زباله و کود از سوی پیونگ‌یانگ به آسمان کره جنوبی فرستاده شده ‌است.

اسکای نیوز در گزارشی نوشت برخی از این بالن‌ها که مجهز به تایمرهای انفجاری بوده‌اند، در آسمان منفجر شده و محتویات آلوده‌شان در هوا پخش شده است.

دولت کره شمالی گفت این اقدام واکنشی به «پخش اعلامیه‌های تبلیغاتی ضد پیونگ‌یانگ از سوی فعالان کره جنوبی در مناطق مرزی دو کشور» ‌است.

کره جنوبی تیم‌های ویژه خنثی‌سازی مواد منفجره و واکنش شیمیایی خود را برای جمع‌آوری و بررسی این بسته‌ها به سراسر کشور اعزام کرد.

به گفته ارتش کره جنوبی، ده‌ها بالن حامل بسته‌های کود و زباله در سراسر کشور پیدا شده‌اند.

مقام‌های کره جنوبی به شهروندان توصیه کرده‌اند در صورت مشاهده هر گونه شی مشکوک همراه این بالن‌ها، از دست زدن به آن خودداری کنند و موضوع را به ارتش یا پلیس گزارش دهند.

معاون وزیر دفاع کره شمالی گفته است دولت کیم جونگ اون قصد داشته «حجم زیادی کاغذ باطله و آلودگی» را در مناطق مرزی و دیگر مناطق کره جنوبی پراکنده کند.

او این عمل را «این به آن دَر»، در واکنش به پخش اعلامیه از سوی فعالان کره جنوبی توصیف کرده است.

آزادی بیان به سبک کره شمالی

کیم یو جونگ، خواهر قدرتمند رهبر کره شمالی، روز چهارشنبه نهم خرداد در رسانه‌های دولتی بیانیه ارتش کره جنوبی را مبنی بر ضرورت توقف «فعالیت غیرانسانی و مبتذل» کره شمالی، به مسخره گرفت.

او این اقدام را «دفاع از آزادی بیان» توصیف کرد و گفت: «وقتی حس بد و طاقت‌فرسای گشتن دنبال کثیفی‌ها و جمع‌آوری‌شان را تجربه کنید، متوجه می‌شوید که نباید درباره آزادی بیان در مناطق مرزی به این راحتی صحبت کنید.»

به نظر می‌رسد این کنایه، اشاره‌ای است به پاسخ دولت سئول که گفته ‌بود نمی‌تواند فعالان ضد کره شمالی را از پخش اعلامیه در آن سوی مرزها باز دارد زیرا چنین اقدامی آزادی بیان آن‌ها را محدود می‌کند.

کیم یو جونگ همچنین تهدید کرد: «در آینده ۱۰ برابر شدیدتر از آنچه کره جنوبی‌ها روی ما می‌پاشند، به آنان پاسخ خواهیم ‌داد.»

روابط دو کره

ارتش کره جنوبی عکس‌هایی از زباله‌های پراکنده شده در بزرگراه‌ها و جاده‌های مختلف این کشور منتشر کرده ‌است.

در سئول، پایتخت کره جنوبی، مقامات نظامی چیزی شبیه یک تایمر را کشف کردند که به نظر می‌رسید برای پخش کیسه‌های زباله در هوا طراحی شده‌ است.

در بخش مرکزی کره جنوبی و در یکی از جاده‌های استان چونگ‌چئونگ دو بالن بزرگ حاوی کیسه‌های پلاستیکی پر از مواد شبیه به خاک دیده شد.

تاکنون گزارشی از خسارات ناشی از این اقدام کره شمالی منتشر نشده اما در سال ۲۰۱۶ و در رویدادی مشابه، بالن‌های کره شمالی به خودروها و اموال شهروندان در کره جنوبی آسیب زدند.

اقدام جدید پیونگ‌یانگ در شرایطی است که روابط دو کره به پایین‌ترین سطح خود در سال‌های اخیر رسیده ‌است.

کره شمالی تلاش برای توسعه قابلیت‌های نظامی فضایی خود را گسترش داده و در طرف دیگر، کره جنوبی رزمایش‌های گسترده مشترک نظامی با آمریکا و ژاپن برگزار می‌کند.

تحلیل‌گران بر این باورند که این اقدام کره شمالی می‌تواند پاسخی به ناکامی اخیر این کشور در پرتاب ماهواره نظامی باشد.

روز سه‌شنبه هشتم خرداد موشکی که دومین ماهواره شناسایی نظامی کره شمالی را حمل می‌کرد، اندکی پس از پرتاب منفجر شد.

رهبر کره شمالی پس از این ناکامی از دانشمندان نظامی خود خواست تا بر مشکلات فنی غلبه کنند و به توسعه قابلیت‌های شناسایی فضایی ادامه دهند.

او این توانایی را برای مقابله با فعالیت‌های نظامی آمریکا و کره جنوبی بسیار مهم توصیف کرد.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

گفتمان نهاد دفاع - آپارتاید جنسیتی در افغانستان
خبر
حرف آخر با پوریا زراعتی
جهان‌نما

شنیداری

پادکست‌ها