پخش صحنه‌های رزمایش نظامی چین بر صفحه بزرگی در مرکز پکن

چین روز دوم رزمایش با هدف آزمایش توانایی کنترل مناطق کلیدی تایوان را آغاز کرد

جمعه ۱۴۰۳/۰۳/۰۴

ارتش چین روز جمعه چهارم خرداد، دومین روز از رزمایش‌های نظامی شبیه‌سازی شده به یک جنگ برای تصرف تایوان را برای آزمایش توانایی خود به منظور تسخیر قدرت و کنترل مناطق کلیدی این منطقه آغاز کرد.

چین گفته است که این تمرین‌ها را برای تنبیه لای چینگ ته، رییس‌جمهوری جدید تایوان انجام می‌دهد. چین او را یک «جدایی‌طلب» می‌خواند و به تندی درباره‌اش اظهار نظر می‌کند.

رزمایش نظامی دو روزه چین در تنگه تایوان و در نزدیکی شماری از جزایر تحت کنترل تایوان در نزدیکی سواحل چین تنها سه روز پس از روی کار آمدن لای آغاز شد.

چین تایوان را که به‌طور دموکراتیک اداره می شود، بخشی از سرزمین خود می‌داندو لای در سخنرانی خود در مراسم تحلیف، سیاست چین را محکوم کرد و از پکن خواست تا تهدیدهای خود را متوقف کند.

چین که هرگز امکان استفاده از زور برای تسلط بر تایوان را رد نکرده، گفته است که این رزمایش‌ها برای «آزمایش توانایی در تصرف قدرت، انجام حملات مشترک و اشغال مناطق کلیدی»صورت می‌گیرد.

دولت تایوان این رزمایش‌ها را محکوم کرده و نیروهای مسلح خود را برای نظارت و تحت الشعاع قرار دادن نیروهای چینی به نزدیکی محل برگزاری رزمایش اعزام کرده است.

لای بارها پیشنهاد مذاکره با چین را داده، اما پکن این پیشنهادها را رد کرده است. او با رد ادعای حاکمیت پکن می‌گوید فقط مردم تایوان می‌توانند برای آینده خود تصمیم بگیرند.

روزنامه رسمی حزب کمونیست حاکم چین روز جمعه نوشت:« این یک باور مشترک بین مردم چین است که سرزمین ملت را نمی‌توان تقسیم کرد، کشور را نمی‌توان به هرج و مرج کشاند و مردم آن را نمی‌توان از هم جدا کرد.»

به نوشته این روزنامه، اقدامات اخیر «رهبر منطقه تایوان» تنها باعث سرعت بخشیدن به «نابودی» نیروهای استقلال‌طلب در تایوان می‌شود.

این روزنامه افزود که چین مایل به ایجاد «فضای وسیع برای اتحاد مجدد مسالمت‌آمیز» است، اما هرگز جایی برای «فعالیت‌های جدایی‌طلبانه تایوان» باقی نخواهد گذاشت.

به گزارش رویترز، تحلیلگران، دیپلمات‌های منطقه‌ای و مقام‌های ارشد تایوان می‌گویند که این رزمایش‌ها به بزرگی رزمایش‌های مشابه در سال ۲۰۲۲ نیست اما خطر اشتباه محاسباتی را افزایش می‌دهند.

به گفته آنها، پکن در حال ارسال یک اخطار دقیق و حساب شده است تا این پیام را مخابره کند که اگر نیروهای چینی بخواهند لای را به عقب برانند، می‌توانند به‌سرعت تایوان را محاصره کنند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
چشم‌انداز با مهدی مهدوی‌آزاد
خبرها
اقتصاد و بازار

شنیداری

پادکست‌ها