رویترز: پوتین خواهان آتش‌بس در خط مقدم فعلی جنگ اوکراین است

جمعه ۱۴۰۳/۰۳/۰۴

رویترز به نقل از چهار منبع در روسیه گزارش داد که ولادیمیر پوتین، رییس‌جمهوری این کشور آماده است تا تهاجم علیه اوکراین را با یک توافق آتش‌بس متوقف کند. بر مبنای این توافق کی‌یف باید خطوط کنونی میدان جنگ را به رسمیت بشناسد.

این خبرگزاری روز جمعه گزارش داد که این چهار منبع گفته‌اند اگر کی‌یف و غرب حاضر به گفت‌وگو درباره چنین توافقی نباشند، پوتین مصمم است که تهاجم علیه اوکراین را ادامه دهد.

سه نفر از این منابع، که از گفت‌وگوهای اطرافیان پوتین مطلع هستند، گفتند رییس‌جمهوری روسیه در گفت‌وگو با گروه کوچکی از مشاوران خود از آ‌ن‌چه تلاش‌های مورد حمایت غرب برای متوقف کردن مذاکرات آتش‌بس و تصمیم ولودیمیر زلنسکی، رییس‌جمهوری اوکراین برای رد این مذاکرات خوانده، ابراز ناامیدی کرده است.

یکی دیگر از این چهار نفر که یک مقام ارشد روسیه است، با پوتین همکاری کرده و از بحث‌ها در کرملین مطلع است، گفت: «پوتین می‌تواند تا هر زمانی بجنگد، اما همچنین برای توقف جنگ آماده آتش‌بس است.»

نام او نیز مانند سه منبع دیگر که در این گزارش به آن‌ها اشاره شده، با توجه به حساسیت موضوع فاش نشده است.

برای این گزارش، رویترز در مجموع با پنج نفر که با پوتین در سطوح بالا در زمینه‌های سیاسی و تجاری همکاری می‌کنند یا پیش‌تر با او کار کرده‌اند گفت‌وگو کرده است.

منبع پنجم در مورد تمایل روسیه برای توقف جنگ در خط مقدم فعلی جنگ اوکراین اظهارنظری نکرد.

پوتین روز جمعه در یک کنفرانس خبری در بلاروس، در پاسخ به سوالی درباره گزارش رویترز گفت: «مذاکرات صلح باید از سر گرفته شود.»

او اضافه کرد مذاکرات باید بر اساس «واقعیت‌های میدانی» و بر اساس طرحی باشد که در تلاش قبلی برای دستیابی به آتش‌بس در هفته‌های اول جنگ توافق شده بود، «نه بر اساس آن‌چه یک طرف می‌خواهد.»

دمیترو کولبا، وزیر خارجه اوکراین، در شبکه اجتماعی ایکس گفت رهبر روسیه در تلاش است با استفاده از اطرافیان خود برای ارسال «پیام‌های ساختگی» درباره آمادگی ادعایی خود برای توقف جنگ، نشست ماه آینده صلح به ابتکار اوکراین در سوئیس را از مسیر خارج کند.

کولبا گفت: «پوتین در حال حاضر تمایلی به پایان دادن به تجاوزات خود به اوکراین ندارد. تنها صدای اصولی و متحد اکثریت جهان می‌تواند او را مجبور کند که صلح را به جای جنگ انتخاب کند.»

میخائیلو پودولیاک، مشاور رییس‌جمهوری اوکراین گفت پوتین می‌خواهد دموکراسی‌های غربی شکست را بپذیرند.

رییس‌جمهوری روسیه حدود ۱۰ روز پیش، آندری بلوسوف، اقتصاددان و معاون پیشین نخست‌وزیر این کشور را برای جایگزینی شویلگو به پارلمان روسیه معرفی کرد.

این معرفی، از نظر برخی از تحلیل‌گران نظامی و سیاسی غربی، به معنی قرار دادن اقتصاد روسیه بر پایه یک جنگ دائمی است تا روسیه در آن پیروز شود.

این تغییر در وزارت دفاع، همزمان با فشار مستمر روسیه در میدان نبرد و پیشروی‌های سرزمینی این کشور در خاک اوکراین بوده است.

با این حال، منابع مطلع به رویترز گفتند پوتین که در ماه مارس مجددا برای یک دوره شش ساله دیگر ریاست‌جمهوری انتخاب شد، ترجیح می‌دهد از پویایی فعلی روسیه در میدان جنگ برای پایان دادن به جنگ استفاده کند.

این منابع مطلع مستقیما در مورد وزیر دفاع جدید روسیه اظهارنظری نکردند.

دو منبع آگاه بر اساس اطلاعاتی که از مکالمات در رده‌های بالای کرملین داشتند، گفتند پوتین بر این عقیده است که دستاوردهای ارضی روسیه در جنگ اوکراین تاکنون برای اعلام پیروزی به مردم روسیه کافی است.

ابن سه منبع گفتند که پیشروی بیشتر برای روسیه نیازمند بسیج جدید نیروهاست، اما یک منبع مطلع گفت پوتین به دلیل کاهش محبوبیتی که دو سال پیش پس از اولین فرمانش برای بسیج نیرو، امکان بسیج دیگری را رد می‌کند.

اگر رییس‌جمهوری روسیه بر این خواسته خود اصرار ورزد، چشم‌انداز آتش‌بس در جنگ اوکراین دور به نظر می‌رسد، زیرا زلنسکی بارها اعلام کرده که مذاکرات صلح بر اساس شرایط پوتین ممکن نیست.

یکی از منابع پیش‌بینی کرد تا زمانی که زلنسکی در قدرت باشد، هیچ توافقی ممکن نیست، مگر این‌که روسیه او را دور بزند و با واشنگتن به توافق برسد.

با این حال، آنتونی بلینکن، وزیر خارجه ایالات متحده، هفته گذشته در کی‌یف به خبرنگاران گفت معتقد نیست پوتین به مذاکرات جدی برای آتش‌بس علاقه‌مند باشد.

جنگ اوکراین به عنوان بزرگ‌ترین درگیری زمینی اروپا از زمان جنگ جهانی دوم تاکنون جان ده‌ها هزار نفر را از هر دو طرف گرفته و به تحریم‌های گسترده غرب علیه اقتصاد روسیه منجر شده است.

کنفرانس سوئیس برای برقراری صلح در اوکراین، با هدف اتحاد جهانی در مورد چگونگی پایان دادن به جنگ، ماه آینده میلادی برگزار می‌شود.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبر
جهان‌نما
جهان‌نما
خبر

شنیداری

پادکست‌ها