اسرائیل حملات خود را به جبالیا و رفح افزایش داد

سه‌شنبه ۱۴۰۳/۰۳/۰۱

نیروهای اسرائیلی حملات خود را به اردوگاه جبالیا افزایش دادند و ساکنان آن از تخریب اردوگاه خبر دادند. همزمان حملات هوایی اسرائیل در شهر رفح دست‌کم پنج کشته برجای گذاشت.

به گزارش رویترز، ساکنان اردوگاه بزرگ جبالیا در شمال غزه روز سه‌شنبه گفتند که ارتش اسرائیل از بولدوزرها برای تخریب مغازه‌ها و خانه‌های نزدیک بازار محلی در چارچوب عملیات نظامی خود که تقریبا دو هفته پیش در آن‌جا آغاز شده، استفاده کرد.

اسرائیل اعلام کرده برای جلوگیری از تجدید قوای نظامی حماس در اردوگاه جبالیا به این اردوگاه بازگشته است.

به گفته مقامات بهداشتی و خدمات فوریت‌های غیرنظامی غزه که تحت کنترل حماس است، ده‌ها جسد در زیر آوار در جبالیا قرار گرفتند اما تیم‌های نجات نمی‌توانند به آن‌ها رسیدگی کنند.

ارتش اسرائیل می‌گوید طی روز سه‌شنبه «حدود ۷۰ هدف تروریستی» را در نوار غزه از جمله مجتمع‌های نظامی، مکان‌ها و انبارهای نگهداری سلاح، سکوهای پرتاب موشک و پست‌های دیده‌بانی از بین برده است.

ساکنان و مقامات پزشکی گفتند تانک‌های اسرائیلی برای سومین روز بیمارستان العوده در جبالیا را محاصره کرده‌اند. 

به گفته پزشکان، نظامیان اسرائیل به سمت بیمارستان کمال عدوان در شهر بیت لاهیا تیراندازی کردند.

در شمال نوار غزه، در جریان یک حمله هوایی به خانه‌ای در جبالیا طی شامگاه گذشته دست‌کم سه نفر کشته شدند. 

در جنوب نوار غزه نیز، حملات هوایی موجب کشته شدن سه کودک در خانه‌ای در خان یونس و حداقل پنج نفر از جمله سه کودک در خانه‌ای در رفح شد.

در شرق خان یونس، ساکنان گفتند پس از عملیات نیروهای اسرائیلی، آنان از شهر خزاعه فرار کردند.

اسرائیل به عملیات خود در رفح، در جنوبی‌ترین منطقه نوار غزه ادامه می‌دهد، جایی که بیش از نیمی از ۲.۳ میلیون ساکن نوار غزه پس از آواره شدن از مناطق شمالی‌ به آن‌جا پناه برده‌اند. 

خبرگزاری آمریکایی آسوشیتدپرس روز سه‌شنبه اعلام کرد تصاویر زنده این خبرگزاری در غزه توسط اسرائیل قطع شده است.

اسرائیل این خبرگزاری را به نقض قانونی متهم می‌کند که به مقامات اسرائیلی اجازه داده بود دفتر شبکه تلویزیونی قطری الجزیره در اسرائیل را ببندند.کاخ سفید نسبت به این خبر ابراز نگرانی کرد.

تشکیلات خودگردان فلسطین روز سه‌شنبه از کشته شدن هفت فلسطینی در عملیات ارتش اسرائیل در جنین در کرانه باختری خبر داد.

در پیام کوتاهی که در حساب تلگرامی وزارت بهداشت تشکیلات فلسطین منتشر شده، آمده است که ۹ نفر دیگر نیز بر اثر اصابت گلوله نیروهای اسرائیلی در جنین مصدوم شدند و حال دو مجروح وخیم است.

خبرگزاری فرانسه گزارش داد که روز سه‌شنبه حمله اسرائیل در کرانه باختری رود اردن همچنان ادامه داشت و تبادل آتش بین سربازان و شبه‌نظامیان مسلح فلسطینی به وقوع پیوست.

بر اساس این گزارش دود سیاه از داخل کمپ آوارگان جنین، واقع در شمال کرانه باختری، به هوا بلند شد.

ارتش اسرائیل در تلگرام از «عملیات ضد تروریستی در جنین» خبر داد و تایید کرد نیروهایش «به مردان مسلح در منطقه حمله می‌کنند.»

خشونت‌ها در کرانه باختری رود اردن همزمان با جنگ غزه بین اسرائیل و حماس که با حمله خونین این گروه شبه‌نظامی در اراضی اسرائیل در هفتم اکتبر آغاز شد، تشدید شده است.

به گفته وزارت بهداشت فلسطین، از هفتم اکتبر تاکنون بیش از ۵۰۰ فلسطینی توسط سربازان یا شهرک‌نشینان اسرائیلی در کرانه باختری کشته شده‌اند.

بر اساس اطلاعات رسمی اسرائیل، از همان تاریخ، حداقل ۱۲ اسرائیلی در حملات فلسطینیان در کرانه باختری کشته شده‌اند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
جهان‌نما
خبرها
خبر ورزشی

شنیداری

پادکست‌ها