باقری‌کنی، منتقد برجام و مدافع احیای آن، سرپرست وزارت خارجه شد

دوشنبه ۱۴۰۳/۰۲/۳۱

جانشین موقت حسین امیرعبداللهیان در دو ماه آینده علی باقری کنی است. او در دولت ابراهیم رئیسی همان نقشی را داشت که عباس عراقچی در دولت روحانی. باقری روزگاری منتقد سرسخت برجام در «کمیسیون برجام» مجلس بود، اما بعد منتقدان مذاکرات احیای برجام را نقد کرد.

با مرگ امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی، در سقوط بالگردش، حالا علی باقری کنی طی دوماه آینده جانشین او خواهد شد. در یکی از اولین تغییرات وزارت امور خارجه در دولت رئیسی، امیرعبداللهیان ۲۳ شهریور ۱۴۰۰ باقری کنی را به سمت معاونت سیاسی وزارت خارجه منصوب کرد؛ جایی که پیشتر عراقچی، دست راست محمدجواد ظریف در آن مشغول به کار بود.

باقری کنی خاستگاه متفاوتی از امیرعبداللهیان و چهره‌هایی مثل محمد مخبر دارد. او زاده یکی از جریان‌های نسبتا نوپای اصولگرایی و امنیتی است که جزو استعدادهای درخشان دانشگاه خانوادگی‌شان «امام صادق» بود و در انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۹۲ رییس ستاد انتخاباتی سعید جلیلی شد.

این سیاستمدار ۵۷ ساله از سال ۱۳۸۶ در معاونت بین‌الملل دبیرخانه شورایعالی امنیت ملی فعالیت کرده و از نظر خانوادگی هم پیوند نسبتا قدرتمندی با بیت علی خامنه‌ای دارد. او برادر داماد علی خامنه‌ای مصباح‌الهدی باقری کنی است.

رابطه‌ باقری‌کنی با دولت رئیسی به دوره ریاست رئیسی در قوه قضاییه بر می‌گردد. پس از ناکامی رئیسی در انتخابات سال ۱۳۹۶ و انتصابش به سمت ریاست قوه قضاییه، از سال ۱۳۹۸ رئیسی باقری‌کنی را به سمت معاون حقوق بشر قوه قضاییه منصوب کرد.

او هر چند چهره اول نبوده، اما همیشه در جریان مذاکرات بر سر پرونده اتمی ایران بوده و از سال ۱۳۸۶ تا ۱۳۹۲ در دوران جلیلی مستقیما در مذاکرات شرکت داشت. بعدها در دوره ریاست جمهوری حسن روحانی از دستگاه دیپلماسی بیرون رفت و در قامت منتقد تند و تیز برجام در «کمیسیون برجام» همراه سعید جلیلی در رسانه‌ها حاضر شد.

بعد از آغاز به کار دولت رئیسی، امیرعبداللهیان جای ظریف نشست و باقری‌کنی را هم جای عباس عراقچی نشاند. منتقد دیروز توافق برجام در کنار علیرضا زاکانی و سعید جلیلی، حالا رییس تیم مذاکره‌کننده برای احیای برجام شده بو و منتقدان احیای برجام را کسانی می‌نامید که می‌خواهند دست نظام را خالی کنند.

هر چند باقری‌کنی، برادر داماد خامنه‌ای و عضوی از خانواده پرنفوذ مهدوی‌کنی، زاده جریان اصولگرایی و همراه چهره‌هایی مثل جلیلی و زاکانی بوده، موضع‌گیری‌های اخیرش راجع به احیای برجام گمانه‌زنی‌ها در مورد چرخش او را مطرح کرده بود، طوری که رسانه‌های نزدیک به جریان‌های اعتدالگرا و اصلاح‌طلب، مصاحبه‌های جدید او را «تولد باقری جدید» تعبیر کردند.

حالا این باقری‌کنی جدید که ظاهرا از دوستان سال‌های دورش کمی فاصله گرفته، روی صندلی امیرعبداللهیان نشسته است.

اگر امیرعبداللهیان معتمد سپاه بود، باقری‌کنی هم برادر داماد علی خامنه‌ای‌ است و از خانواده‌‌ای قدیمی، پرنفوذ و البته همیشه وفادار به خامنه‌ای می‌آید و باید دید سیاست‌های خارجی او را چگونه دنبال خواهد کرد.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

اقتصاد و بازار
۲۴ با فرداد فرحزاد
جهان‌نما
خبر

شنیداری

پادکست‌ها