رسانه‌های اسرائیل: تهران دفاع هوایی پیشرفته به حزب‌الله داده است

جمعه ۱۴۰۳/۰۲/۲۸

رسانه‌های اسرائیل خبر دادند که جمهوری اسلامی تجهیزات پیشرفته دفاع هوایی را در اختیار گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان قرار داده و ارتش اسرائیل تایید کرده که تاسیسات نگهداری موشک‌ها از سوی حزب‌الله تهدیدی برای هواپیماهای اسرائیلی است.

رسانه‌های اسرائیلی روز جمعه ۲۸ اردیبهشت بر اساس برخی تصاویر منتشر شده از سوی ارتش اسرائیل گزارش دادند که این تصاویر بخش‌هایی از موشک زمین به هوا ساخت ایران را در یک تاسیسات نظامی حزب‌الله نشان می‌دهد.

بر اساس این گزارش، این اولین بار است که موشک پدافند هوایی صیاد ۲ در خاک لبنان دیده شده است.

صیاد ۲یک موشک زمین به هوای برد متوسط و ارتفاع بلند ساخت ایران با سیستم هدایت ترکیبی و موتور سوخت جامد است که در سال ۱۳۹۲در ایران رونمایی شد.

در آن زمان، مقام‌‌های جمهوری اسلامی مدعی شدند که از توانایی‌های این موشک، «قابلیت بالای ضد جنگ الکترونیک و ردیابی خودکار و مستقل اهداف» است و همچنین این سامانه برای «مقابله با تهدیدات هوایی غافلگیرانه هواپیماهای مدرن جنگی» طراحی و ساخته شده‌ است.

جنگنده‌های ارتش اسرائیل صبح جمعه این تاسیسات را بمباران کردند و بر اساس گزارش رسانه‌های اسرائیلی احتمالا این موشک‌ها در حمله اسرائیل آسیب دیده‌اند یا پس از پرتاب به زمین سقوط کرده‌اند.

به گزارش شبکه اسرائیلی کان، حضور این موشک در تاسیسات لبنان تایید می‌کند که ایران در حال انتقال تسلیحات دفاع هوایی پیشرفته به حزب‌الله است.

ارتش اسرائیل اعلام کرد که این تاسیسات توسط بخش دفاع هوایی حزب‌الله استفاده می‌شد و تهدیدی برای هواپیماهای اسرائیلی بود.

این تازه‌ترین مورد از یک رشته حملات چندین ساله اسرائیل در لبنان و سوریه است که با هدف جلوگیری از رسیدن محموله‌های تسلیحاتی ایران به حزب‌الله صورت می‌گیرد.

تخمین زده می‌شود که حزب‌الله سیستمی از تونل‌ها و پناهگاه‌های زیرزمینی، حتی بزرگ‌تر از آنچه حماس در غزه ساخته است، برای مقاومت در برابر بمباران ارتش اسرائیل علیه انتقال و ذخیره تسلیحات حزب‌الله ساخته است.

منابع امنیتی لبنان روز جمعه به رویترز گفتند که حملات اسرائیل به جنوب و شرق لبنان در این روز دست‌کم پنج نفر از جمله شبه‌نظامیان لبنانی و فلسطینی و غیرنظامیان سوری را کشت.

اسرائیل و گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان به موازات جنگ غزه، هفت ماه است که در مرزهای جنوبی لبنان با یکدیگر تبادل آتش کرده‌اند.

دیگر گروه‌های شبه‌نظامی لبنانی و همچنین گروه‌های شبه‌نظامی فلسطینی نیز از لبنان به اسرائیل راکت شلیک کرده‌اند.

رویترز نیز نوشت که حزب‌الله انواع جدیدی از راکت‌ها را علیه اسرائیل مستقر کرده و رکورد جدیدی در حملات پهپادی به عمق خاک اسرائیل ثبت کرده است.

در بهمن سال گذشته، گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که تحت حمایت جمهوری اسلامی فعالیت می‌کند، اعلام کرد برای اولین بار از آغاز جنگ کنونی غزه، موشک «فلق۱» را به سمت یک پایگاه نظامی اسرائیل شلیک کرد.

پرتاب این موشک از آنجا که ساخت ایران است، بازتاب گسترده‌ای در رسانه‌ها داشت.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
چشم‌انداز با مهدی مهدوی‌آزاد
خبرها
اقتصاد و بازار

شنیداری

پادکست‌ها