آیا زنان واقعا به ۱۰ ساعت خواب نیاز دارند؟

یکشنبه ۱۴۰۳/۰۲/۱۶

اگر اهل شبکه‌های اجتماعی باشید حتما دیده‌اید که به تازگی ادعاهایی درباره نیاز بیشتر زنان به خواب در مقایسه با مردان یکی از بحث‌های داغ است.

برخی از این ادعاها حتی میزان خواب مورد نیاز زنان را ۹ تا ۱۰ ساعت در شب عنوان کرده‌اند. این ادعاها توجه زیادی را در میان کاربران به خود جلب کرده است.

ربکا لی، تهیه کننده پادکست سلامتی از جمله کسانی است که این ادعا را رد می‌کند و معتقد است: «تمام مطالعاتی انجام شده در مورد ساعات خواب فقط بر روی مردان صورت گرفته‌است.» به گفته او اگر این مطالعه روی زنان هم انجام شود نشان خواهد داد که میزان مطلوب خواب برای زنان نه تا ۱۰ ساعت است، نه هفت تا هشت ساعتی که مردان به آن نیاز دارند».

کاربران تیک‌تاک که یکی از پر‌طرفداران رسانه‌های اجتماعی است درباره این موضوع بحث‌های فراورانی کرده‌اند. یکی دیگر از کاربران تیک‌تاک در یک پست ویدیویی گفت: «ما دختران باید حداقل نه تا ۱۰ ساعت در شب بخوابیم». این ویدیو بیش از هشت هزار نظر دریافت کرده که بسیاری از آن‌ها را زنان نوشته‌اند و عبارات مشابهی مانند «جای تعجب نیست که همیشه خسته هستم» را متذکر شده‌اند.

به نظر می‌رسد این ایده پس از انتشار یک ویدیو توسط پاتریک فلین در ژانویه گذشته مورد توجه قرار گرفته‌است. در آن ویدیو، فلین که یک متخصص کایروپراکتیک است، ادعا کرد زنان به میزان چشمگیری بیشتر از مردان به خواب نیاز دارند، چیزی بین هشت تا ۱۰ ساعت در شب.

با این حال، فلین بعدا اعتراف کرد که گفته‌های او بر پایه داده‌های علمی نبوده‌است. در واقع، هیچ مطالعه‌ای وجود ندارد که نشان دهد زنان به ۱۰ ساعت خواب در شبانه‌روز نیاز دارند.

سارا نواکوفسکی، دانشیار دانشکده پزشکی بیلور، گفت تحقیقات از این ایده حمایت می‌کنند که زنان کمی بیشتر از مردان به خواب نیاز دارند، هرچند این تفاوت نزدیک به ۱۰ تا ۱۵ دقیقه است. یک نظرسنجی در سال ۲۰۱۳ از بزرگسالان آمریکایی نشان داد که به طور میانگین، زنان گزارش کرده‌اند تمایل دارند روزانه ۱۱ دقیقه بیشتر از مردان در رختخواب می‌مانند.

البته، نیاز به خواب بین افراد به دلایل مختلفی از جمله ژنتیک و سن متفاوت است. سی‌دی‌سی (CDC)، مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها آمریکا توصیه می‌کند که بهتر است بزرگسالان هفت ساعت یا بیشتر در طول شب بخوابند.

نواکوفسکی گفت اکثریت افراد، صرف‌نظر از جنسیت، بین هفت تا نه ساعت به خواب نیاز دارند. به گفته او، ۱۰ ساعت خواب در شب ممکن است برای افرادی مناسب باشد که بیمار هستند، دارو مصرف می‌کنند یا از اختلالات خواب رنج می‌برند.

علت دقیق اینکه چرا زنان ظاهرا کمی بیشتر از مردان به خواب نیاز دارند، یک معمای پیچیده است و همانند بسیاری از حوزه‌های پزشکی، نیازمند تحقیقات بیشتر متمرکز بر زنان است.

تفاوت‌های بیولوژیکی میان دو جنس، به‌ویژه نوسانات هورمونی در قاعدگی، بارداری و یائسگی، می‌تواند دلیل خوبی برای توضیح این تفاوت باشد. همچنین میزان گزارش بی‌خوابی، افسردگی، اضطراب و درد مزمن در زنان بیشتر از مردان است که ممکن است با کیفیت خواب ضعیف مرتبط باشد.

جنسیت همچنان بر عادات خواب تاثیر‌گذار است. زنان هنوز به احتمال زیاد مسئولیت‌های مراقبتی و سایر کارهای بدون مزد را بر عهده می‌گیرند. نواکوفسکی در این خصوص گفت: «اگر در طول روز خود را خسته کرده‌ باشید، نیاز بیولوژیکی بیشتری به خواب خواهید‌ داشت».

همان نظرسنجی که نشان داد زنان تمایل دارند کمی طولانی‌تر از مردان بخوابند، اشاره کرد بیشترین تفاوت‌ها در زمان خواب مربوط به زنانی بود که بچه داشتند یا با کودکان زندگی می‌کردند. این گروه از زنان گزارش دادند حدود ۳۰ دقیقه بیشتر از سایرین در رختخواب می‌ماندند.

نویسندگان این تحقیق دریافتند: «برخاستن برای مراقبت از دیگران، کاری که زنان به طور معمول انجام می‌دهند، خواب را بسیار مختل می‌کند و ممکن است کیفیت کلی خواب را کاهش دهد.»

بنابراین، زمانی که مساله تفاوت‌های جنسیتی در زمان خواب مطرح می‌شود بهتر است بپرسیم آیا ۳۰ دقیقه خواب اضافی برای مادران که احتمالا بیشتر شب‌ها برای مراقبت از فرزندانشان بیدار می‌مانند به اندازه کافی کیفیت نامطلوب خواب آنان را جبران می‌کند یا خیر.

طبق یافته‌های مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها، یک سوم از بزرگسالان ایالات‌متحده کمتر از هفت ساعت توصیه شده در طول شب می‌خوابند، که آن‌ها را در معرض خطر ابتلا به بسیاری از مشکلات سلامتی، از جمله دیابت، حمله قلبی، سکته مغزی و افسردگی قرار می‌دهد.

با این حال، نواکوفسکی معتقد است نیازهای فردی خواب می‌تواند متفاوت باشد. او گفت: «به طور کلی می‌دانیم که برای اکثر مردم هفت تا نه ساعت خواب کافی است، اما شما باید خودتان متوجه شوید که کجای این محدوده قرار دارید».

احساس گیجی بلافاصله پس از بیدار شدن از خواب می‌تواند طبیعی باشد، بنابراین بر اساس توصیه نواکوفسکی ۱۵ دقیقه پس از بیدار شدن از خواب به احساس خود توجه کنید. اگر احساس می‌کنید که هنوز نیاز به چرت زدن دارید یا احساس خستگی می‌کنید، بدون در نظر گرفتن جنسیت می‌توان گفت که خواب کافی نداشتید.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبر
مستند کوتاه - جنگ برای استقلال
جهان‌نما

شنیداری

پادکست‌ها