نیویورک‌تایمز: حمله دقیق اسرائیل بخش مهم پدافند هوایی اس-۳۰۰ را در اصفهان منهدم کرد

شنبه ۱۴۰۳/۰۲/۰۱

روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز گزارش داد بر اساس تصاویر ماهواره‌ای، حمله اسرائیل به پایگاه هوایی هشتم شکاری اصفهان به بخش مهمی از پدافند هوایی اس-۳۰۰ اصابت کرده، باعث نابودی آن شده یا به آن آسیب رسانده است.

نیویورک‌تایمز روز جمعه گزارش داد تصاویر ماهواره‌ای نشان می‌دهند بخش راداری (flap-lid) این سامانه آسیب دیده یا منهدم شده است.

نیویورک‌تایمز این گزارش را بر اساس بررسی چندین تصویر ماهواره‌ای ارائه کرده است.

بر اساس این گزارش، این رادار معمولا به وسیله چندین وسیله نقلیه از جمله چهار کامیون حامل موشک احاطه می‌شود.

این روزنامه نوشت قبل از حمله، موشک‌ها در کنار رادار قرار گرفته بودند و پس از حمله، آنها جابه‌جا شده‌اند و به نظر نمی‌رسد آسیب دیده باشند.

نیویورک‌تایمز با تاکید بر این که مشخص نیست چرا موشک‌ها جابه‌جا شده‌اند، به نقل از کریس بیگرز، کارشناس سابق دولت آمریکا در حوزه تحلیل تصاویر افزود: «این واقعیت که آنها آسیب نخورده‌اند به نظر نشان می‌دهد که حمله، هدف بسیار دقیقی داشته است.»

این روزنامه با استناد به تحلیل تصاویر ماهواره‌ای ادامه داد که به نظر می‌رسد سایر نقاط این پایگاه و فرودگاه مجاور آن آسیبی ندیده‌اند.

نیویورک‌تایمز نوشت که دقت حمله، در عمق ایران و با وجود چند سایت حساس نزدیک به هم، نشان داد که اسرائیل هدفی خاص و دقیق، یعنی سامانه پدافند هوایی را انتخاب کرده است.

بر اساس پروژه دفاع موشکی مرکز مطالعات استراتژیک و بین‌المللی واشینگتن، ایران سامانه‌های پدافند هوایی اس-۳۰۰ ساخت روسیه را برای جلوگیری از حملات هوایی اسرائیل و سایر حملات هوایی به دست آورده است.

علاوه بر بررسی تصاویر ماهواره‌ای، دو مقام غربی و دو مقام ایرانی نیز به نیویورک‌تایمز گفتند این سیستم دفاع هوایی با یک سلاح اسرائیلی هدف قرار گرفت.

به گفته مقام‌های غربی، این حمله برای رساندن این پیام به جمهوری اسلامی طراحی شده بود که اسرائیل می‌تواند سیستم‌های دفاعی ایران را از بین ببرد بدون آن که شناسایی شود؛ همچنین با استفاده بسیار کمتر از تسلیحاتی که ایران در حمله به اسرائیل به کار گرفت.

پهپادها و موشک‌های حمله جمهوری اسلامی به اسرائیل از سوی اسرائیل و متحدانش رهگیری شدند و کمترین خسارت را به بار آوردند.

حمله به سامانه ضدهوایی اس-۳۰۰ در یک پایگاه نظامی در استان اصفهان از سوی دو مقام ایرانی نیز تایید شده است.

ماموریت این پدافند، شناسایی و نابودی تهدیدات هوایی در نزدیکی سایت اتمی نطنز است.

سایت نور‌نیوز، نزدیک به شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی، روز شنبه در رسانه اجتماعی ایکس به نقل از یک مقام مسئول که نامش را ذکر نکرد، گزارش نیویورک‌تایمز را تکذیب کرد.

نور‌نیوز نوشت: «فضاسازی رسانه‌های غربی درخصوص آسیب ‌دیدن بخشی از سامانه پدافند هوایی ایران در جریان مقابله روز جمعه با چند ریزپرنده در اصفهان کذب محض است.»

سایت وای‌نت در تحلیلی نوشت اگر اسرائیل رادارهای سامانه اس-۳۰۰ را هدف قرار داده باشد، این می‌تواند پیامی به روسیه نیز باشد که نباید به ویژه در زمینه برنامه اتمی، با جمهوری اسلامی همکاری کند.

روسیه در سال ۹۵ و پس از ۹ سال تاخیر، سیستم دفاع موشکی اس-۳۰۰ را به ایران تحویل داد.

جمهوری اسلامی مایل است سیستم دفاع موشکی اس-۴۰۰ را نیز از روسیه تحویل بگیرد.

مجموعه‌های پدافند موشکی اس-۴۰۰ یا تریومف که در طبقه‌بندی ناتو به نام اس‌ای-۲۱ شناخته می‌شوند، از پیشرفته‌ترین تسلیحات پدافند موشکی روسیه به‌شمار می‌روند.

این سامانه قادر است هواپیماها را تا فاصله ۴۰۰ کیلومتری و موشک‌های بالستیک را تا فاصله ۶۰ کیلومتری هدف قرار دهد.

مقام‌های دولت جو بایدن در مورد احتمال تحویل جنگنده‌های سوخو-۳۵ و سامانه‌های پدافند موشکی اس-۴۰۰ از سوی روسیه به ایران، بارها هشدار داده‌اند.

بر اساس این هشدارها، اگر روسیه جنگنده‌های سوخو-۳۵ و سیستم دفاع موشکی اس-۴۰۰ در اختیار ایران قرار دهد، قدرت بازدارندگی آمریکا و اسرائیل در مقابل جمهوری اسلامی با چالش بسیار جدی روبه‌رو خواهد شد.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

چشم‌انداز با مهدی مهدوی‌آزاد
خبر
جهان‌نما
مستند کوتاه - نامه فرهنگستان

شنیداری

پادکست‌ها