خانواده‌های گروگان‌های اسرائیلی در تل‌آویو و در نزدیک مرز غزه تظاهرات کردند

شنبه ۱۴۰۳/۰۱/۲۵

خانواده‌های گروگان‌های اسرائیلی روز جمعه مقابل شعبه سفارت آمریکا در تل‌آویو تظاهرات کردند. تظاهرات دیگری نیز هم‌زمان در نزدیکی مرز غزه برگزار شد که در جریان آن شرکت‌کنندگان خواستار آزادی فوری گروگان‌ها شدند.

خانواده‌های گروگان‌ها عصر شنبه ۲۵ فروردین دوباره در تل‌آویو برای آزادی گروگان‌ها تظاهرات کردند.

این خانواده‌ها روز جمعه با پوشیدن لباس‌هایی که یادآور پوشش بردگان یهودی در مصر بود، از دولت اسرائیل خواستند برای دست‌یابی به توافقی به منظور آزادی گروگان‌ها، تلاش بیشتری کند.

بر اساس گزارش تایمز اسرائیل، صدها نفر روز جمعه در نزدیکی کیبوتص اوریم در جنوب اسرائیل و نزدیک مرز با غزه، تظاهرات کردند.

هنوز ۱۲۹ مرد، زن و کودک که در جریان حمله هفتم اکتبر حماس به جنوب اسرائیل به گروگان گرفته شدند، در نوار غزه به سر می‌برند.

در جریان این حمله بیش از ۲۵۰ نفر گروگان گرفته شدند که تعدادی از آنان تا کنون آزاد شده‌اند و تعدادی دیگر نیز در اسارت جان باخته‌اند.

تظاهرکنندگان پوسترهایی به دست گرفتند که اعداد مربوط به ۱۸۹ روز اسارت گروگان‌ها و همچنین عکس‌هایی از ربوده‌شدگان را بر خود داشتند.

مسیر این راهپیمایی سه کیلومتر بود.

یکی از اعضای خانواده‌های گروگان‌ها که در این تظاهرات شرکت داشت، گفت که شش ماه پس از حمله حماس، اینکه گروگان‌ها هنوز به خانه بازنگشته‌اند، یک شکست وحشتناک برای دولت اسرائیل است.

او خطاب به تظاهرکنندگان با اشاره به یک عید یهودیان که نزدیک است، گفت: «از نخست‌وزیر می‌خواهم بگوید دیگر بس است.»

بر اساس نظرسنجی هفته گذشته شبکه ۱۲ تلویزیون اسرائیل، شش ماه بعد از حمله حماس، اکثریت اسرائیلی‌ها معتقدند دولت آنها برای آزادی گروگان‌هایی که هنوز در غزه اسیر هستند، به اندازه کافی تلاش نکرده است.

نزدیک به یک هفته است پیشنهاد آتش‌بس شامل تبادل گروگان‌ها در برابر زندانیان فلسطینی از سوی مقام‌های حماس و طرف اسرائیلی بررسی شده اما هنوز هیچ پیشرفت ملموسی در این زمینه وجود ندارد.

در نوار غزه، وزارت بهداشت دولت حماس روز شنبه اعلام کرد از هفتم اکتبر تا کنون، ۳۳ هزار و ۶۸۶ فلسطینی در حمله به غزه کشته شده‌اند.

بر اساس گزارش این وزارت‌خانه، در همین مدت ۷۶ هزار و ۳۰۹ نفر دیگر نیز زخمی شده‌اند.

در بیانیه این وزارت‌خانه آمده است طی ۲۴ ساعت گذشته، ۵۲ فلسطینی کشته و ۹۵ نفر زخمی شده‌اند.

هم‌زمان، تنش‌ها در شمال اسرائیل و در مرز لبنان همچنان ادامه دارد.

گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان تحت حمایت جمهوری اسلامی روز جمعه اعلام کرد در پاسخ به حملات اسرائیل در جنوب لبنان، «ده‌ها موشک» را به مواضع اسرائیل شلیک کرده است.

ارتش اسرائیل این حمله را تایید و اعلام کرد برخی از موشک‌ها نابود شدند.

ارتش اسرائیل از رهگیری دو پهپاد انفجاری حزب‌الله نیز خبر داد و افزود که «هیچ آسیبی» گزارش نشده است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبر
تیتر اول با نیوشا صارمی
خبر
چشم‌انداز با مهدی مهدوی‌آزاد

شنیداری

پادکست‌ها