خانه آزادی: حمله به پوریا زراعتی باید در چارچوب سرکوب‌های فراملی بررسی شود

چهارشنبه ۱۴۰۳/۰۱/۱۵

خانه آزادی از مقام‌های بریتانیا خواست که حمله به پوریا زراعتی، مجری ایران‌اینترنشنال، را به عنوان یک اقدام احتمالی در چارچوب سرکوب فراملی بررسی کنند و مهاجمان به این روزنامه‌نگار را کاملا پاسخگو بدانند.

خانه آزادی، یک سازمان غیردولتی مدافع آزادی بیان مستقر در واشینگتن، حمله روز دوشنبه، ۱۰ فروردین،علیه پوریا زراعتی را «وحشتناک» خواند و گفت این حمله، خطرات بسیار واقعی که بسیاری از روزنامه‌نگاران در تبعید را تهدید می‌کند، برجسته می‌سازد.

این سازمان، همچنین به تحقیقات خود درباره سرکوب‌های فراملی اشاره کرد و افزود دست کم ۲۶ دولت را شناسایی کرده است که فراتر از مرزهای خود، روزنامه‌نگاران تبعیدی را هدف قرار داده‌اند.

به گفته خانه آزادی، از جمله جمهوری اسلامی در سال ۲۰۲۳ جان دو خبرنگار دیگر ایران‌اینترنشنال را در لندن به دلیل پوشش اعتراضات زن، زندگی، آزادی تهدید کرد.

در تازه‌ترین گزارش خانه آزادی، که با عنوان «نوری که نمی‌توان خاموش کرد»، منتشر شده است، از جمهوری اسلامی به عنوان دولتی نام برده شده که سابقه هدف قرار دادن روزنامه‌نگارانی را که در خارج از ایران کار می‌کنند، دارد.

در این گزارش، علاوه بر جمهوری اسلامی، از چین، ترکیه، روسیه و عربستان سعودی به عنوان کشورهایی نام برده شده که روزنامه‌نگاران را خارج از مرزهای ملی هدف حملات فیزیکی قرار داده و یا برای سرکوب و حذف آنها تلاش کرده‌اند.

خانه آزادی در گزارش خود از ثبت دست‌کم ۱۱۲ اقدام فیزیکی فراملی، شامل حمله فیزیکی، بازداشت، آدم‌ربایی و اخراج غیرقانونی علیه روزنامه‌نگاران بین سال‌های ۲۰۱۴ تا ۲۰۲۳ میلادی خبر داد.

در این گزارش گفته شده است که این دولت‌ها با ترساندن خانواده روزنامه‌نگاران یا احضار و بازداشت آنان، آزار و اذیت اینترنتی، راه انداختن کارزار بدنام کردن افراد اقدام به تهدید و سرکوب روزنامه‌نگاران، با هدف جلوگیری از انتشار واقعیت‌‎ها کرده‌اند.

خانه‌ آزادی در گزارش خود به شیوه‌های مختلف فشار بر روزنامه‌نگاران تبعیدی، به‌ویژه روزنامه‌نگاران زن ایرانی و نیز تهدید شبکه ایران‌اینترنشنال پرداخته و افزوده است پلیس بریتانیا این شبکه را از وجود یک تهدید جدی، فوری و مشخص علیه روزنامه‌نگاران و ساختمان این شبکه در غرب لندن مطلع کرد و به دنبال آن ایران‌اینترنشنال پخش تلویزیونی برنامه‌هایش از لندن را به طور موقت متوقف کرد.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

اقتصاد و بازار
پوشش ویژه
تیتر اول
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها

حقیقت در صدای توست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.