شماری از زندانیان سیاسی در اعتراض به تبعید سعید مدنی: آزادی ملت ایران فرا می‌رسد

سه‌شنبه ۱۴۰۳/۰۱/۱۴

شماری از زندانیان سیاسی با انتشار بیانیه‌ای، به تبعید سعید مدنی، استاد دانشگاه، جامعه ‌شناس و فعال سیاسی زندانی به زندان دماوند را محکوم کردند و چنین اقدامی را بی‌وجاهت و نشانه نابخردی سرکوبگران خواندند.

در این بیانیه گفته شده است: «حکومت اسلامی در تداوم سرکوب سیستماتیک منتقدان سیاسی خود، دکتر سعید مدنی را به زندان دماوند تبعید کرد تا کماکان حاکمان مدعی اقتدار اثبات کنند حتی از وجود مبارزی خشونت‌پرهیز همچون سعید مدنی‌، آن هم در بند و زندان چقدر پریشان می‌شوند که چنین مذبوحانه‌ تلاش می‌کنند اقتداری پوشالی برای خود بسازند.»

سعید مدنی، جامعه‌شناس و از فعالان ملی- مذهبی، برای آخرین بار در ۲۶ اردیبهشت سال ۱۴۰۱بازداشت شد. دادگاه انقلاب تهران آبان ماه همان سال او را به اتهام تشکیل و اداره گروه‌های معاند نظام، اجتماع و تبانی علیه امنیت کشور و تبلیغ علیه نظام به ۹ سال زندان محکوم کرد که هشت سال آن قابل اجرا است. دادگاه تجدید نظر تهران نیز بعدا این حکم را عینا تایید کرد.

او پیشتر نیز از جمله در سال‌ ۱۳۷۹ بازداشت و پس از یک سال به قید وثیقه از زندان آزاد شد. او پنج ماه از یک سال بازداشت خود را در سلول انفرادی گذراند.

سعید مدنی و همسرش منصوره اتفاق، بار دیگر در ۱۹دی ماه ۱۳۹۰در خیابان دستگیر شدند. شعبه ۳۶دادگاه انقلاب در آن زمان سعید مدنی را به شش سال زندان و ۱۰سال تبعید در بندرعباس محکوم کرد.او در اسفند ۱۳۹۴برای گذراندن دوران تبعید به بندرعباس فرستاده شد.

در ادامه بیانیه شماری از زندانیان سیاسی گفته شده است: «در پس این فشارها و با وجود رنج مضاعف خانواده، اراده و توان سعید مدنی است که هرگز این آزارها، از محکومیت سنگین هشت سال اخیر، بازداشت‌ها و انفرادی‌های طولانی و مکرر، بیش از هفت سال زندان‌‌های سخت، سال‌ها تبعید، تا اخراج از دانشگاه و ممنوع‌القلمی نیز وی را لحظه‌ای از تحقیق و اندیشیدن و نوشتن باز نداشت تا کنش‌گری خیرخواهانه‌اش برای ایران را متوقف کند.»

امضاکنندگان این بیانیه افزوده‌اند:«ما جمعی از هم‌بندیان و همسایگان دکتر سعید مدنی در زندان اوین، ضمن محکوم کردن تبعید بی‌وجاهت وی و چنین تصمیم‌ها و اراده‌های نابخردانه‌ سرکوبگران، یقین داریم در پس این روزهای تاریک و سیاه، پیروزی و آزادی ملت ایران فرا می‌رسد و آفتاب اندیشه‌ نخبگان و دلسوزان این سرزمین و امثال مدنی‌ها بر این زادبوم خواهد تابید.»


گلرخ ایرائی، علیرضا ارادتی، رسول بداقی، مصطفی تاجزاده، مهوش ثابت، امیرسالار داودی، ویدا ربانی،کیوان رحیمیان، حسین رزاق، مهران رئوف، مازیار سیدنژاد، رضا شهابی، سپهر ضیایی، سپیده قلیان، فریبا کمال‌آبادی، نرگس محمدی،عبدالله مومنی، روح‌الله نخعی، محمد نجفی،، فائزه هاشمی، صدیقه وسمقی و مریم یحیوی این بیانیه را امضا کرده‌اند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبرها
خبر ورزشی
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها

حقیقت در صدای توست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.