حمله به مسلمانان در آمریکا به بالاترین میزان خود در ۳۰ سال اخیر رسیده است

سه‌شنبه ۱۴۰۳/۰۱/۱۴

شورای روابط آمریکایی-اسلامی موسوم به CAIR، روز سه‌شنبه ۱۴ فروردین در گزارشی اعلام کرد تبعیض و حملات علیه مسلمانان در ایالات متحده به بالاترین میزان خود در ۳۰ سال گذشته رسیده است.

بر اساس این گزارش، «اسلام‌هراسی در آمریکا» پس از آغاز جنگ حماس و اسرائیل در روز ۱۵ مهر (هفتم اکتبر) به شدت افزایش یافته است.

در سال ۲۰۲۳، هشت هزار و ۶۱ شکایت درباره حمله به مسلمانان در این کشور به ثبت رسیده است که در مقایسه با سال پیش از آن، رشدی ۵۶ درصدی نشان می‌دهد.

حدود سه هزار و ۶۰۰ حمله تنها در بازه زمانی اکتبر تا دسامبر ۲۰۲۳ رخ داده‌اند.

شمار حملات علیه مسلمانان در سال ۲۰۲۳ در طول ۳۰ سال فعالیت شورای روابط آمریکایی-اسلامی بی‌سابقه بوده است.

حملات اسلام‌هراسانه در آمریکا از ماه ژانویه تا آخر ماه سپتامبر ۲۰۲۳، به طور میانگین ۵۰۰ مورد در ماه گزارش می‌شد اما پس از آغاز درگیری‌ها در خاورمیانه به ماهانه هزار و ۲۰۰ مورد رسید.

این در حالی است که ایالات متحده در سال ۲۰۲۲ برای اولین بار شاهد کاهش شکایت‌های ثبت‌شده در خصوص حمله به مسلمانان بود.

قتل ودیع الفیوم، کودک شش ساله فلسطینی-آمریکایی، در ایلینوی در ماه اکتبر، تیراندازی به سوی سه دانشجوی فلسطینی‌تبار در ورمانت در ماه نوامبر و حمله به یک مرد فلسطینی-آمریکایی با چاقو در تگزاس در ماه فوریه، نمونه‌های برجسته‌ای از حملات اخیر علیه مسلمانان و فلسطینیان هستند.

حمله مرگ‌بار حماس به اسرائیل در روز هفتم اکتبر حدود هزار و ۲۰۰ کشته بر جای گذاشت. شبه‌نظامیان فلسطینی همچنین بیش از ۲۴۰ نفر را در جریان این حمله ربودند و به نوار غزه منتقل کردند که از این تعداد بیش از ۱۰۰ گروگان در چارچوب آتش‌بس هفت روزه در نوامبر ۲۰۲۳ آزاد شدند.

بنا بر اعلام وزارت بهداشت حماس، تا کنون بیش از ۳۲ هزار فلسطینی در نوار غزه بر اثر حملات اسرائیل به این منطقه جان خود را از دست داده‌اند.

تقریبا تمامی جمعیت دو میلیون و ۳۰۰ هزار نفری غزه در پی بحران کنونی آواره شده‌اند.

گروه‌های حقوق بشری می‌گویند بحران کنونی خاورمیانه منجر به رشد اسلام‌هراسی، یهودستیزی و تبعیض علیه فلسطینیان در نقاط مختلف جهان شده است.

به گفته شورای روابط آمریکایی-اسلامی، بیشترین شکایت‌ها در سال ۲۰۲۳ در حوزه‌های مهاجرت و پناهندگی، تبعیض شغلی، جنایات ناشی از تنفر و تبعیض آموزشی علیه مسلمانان به ثبت رسیده است.

این شورا افزود آمار موجود از بررسی اظهارات عمومی و ویدیوهای منتشر شده و نیز گزارش‌های مردمی از طریق ایمیل و سامانه ثبت شکایت آنلاین به دست آمده است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
چشم‌انداز
اقتصاد و بازار
امروز

رادیو

پادکست‌ها

حقیقت در صدای توست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.