سفیر ایران در سوریه: بین ۵ تا ۷ نفر در حمله به کنسولگری کشته شدند

دوشنبه ۱۴۰۳/۰۱/۱۳

گزارش‌ها حاکی است که در حمله منتسب به اسرائیل به کنسولگری ایران در دمشق پایتخت سوریه برخی مستشاران یا فرماندهان سپاه پاسداران کشته شده‌اند.

حسین اکبری سفیر جمهوری اسلامی در دمشق گفت که اسرائیل با شش موشک ساختمان کنسولگری را هدف قرار داده است و بین ۵ تا ۷ نفر در این حمله کشته شده‌اند.

او افزود: «من خودم در سفارت بودم و دیدم که ساختمان سفارت و شیشه‌هایش هم آسیب دید.»

ایران تاکنون کشته شدن محمدرضا زاهدی از فرماندهان ارشد سپاه پاسداران و دستیارش «‌حاج رحیمی» را تایید کرده است.

یک مقام اسرائیلی به ایران‌اینترنشنال درباره محمدرضا زاهدی گفت: «او نماینده رژیم ایران برای حزب‌الله، حماس و شبه‌نظامیان عراقی بود. او مسئول شبکه‌سازی و تقویت این شبه‌نظامیان علیه اسرائیل بود»

اسرائیل در شش ماهی که از جنگ غزه می‌گذرد حملات هوایی متعددی را به سوریه انجام داده است اما عموما درباره مسئولیت این حملات اعلام موضعی نکرده است.

خبرگزاری صدا و سیما نوشت طبقه همکف ساختمانی که مورد اصابت قرار گرفته مقر سرکنسولگری جمهوری اسلامی و اقامتگاه سفیر ایران در سوریه است و پرچم جمهوری اسلامی بر بالای آن نصب است.

در پی این حمله، فیصل مقداد، وزیر خارجه سوریه با حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه جمهوری اسلامی به صورت تلفنی گفت‌وگو کردند.

امیر‌عبدالهیان در این تماس گفت که مسئولیت عواقب حمله به ساختمان کنسولگری جمهوری اسلامی متوجه اسرائیل است.

امیر عبداللهیان این حمله را «نقض فاحش مقررات بین‌المللی به‌ویژه کنوانسیون روابط دیپلماتیک ۱۹۶۱ وین» توصیف کرد.

حمله امروز را می‌توان جدی‌ترین حمله منتسب به اسرائیل در سوریه علیه اهداف جمهوری اسلامی در ماه‌های اخیر معرفی کرد.

خبرگزاری رسمی سوریه سانا هم با تایید این حمله از مقابله پدافند هوایی این کشور با آن خبر داد.

تصاویری که از خسارت‌های ناشی از این حمله در رسانه‌های اجتماعی منتشر شده است دود عظیمی را بر فراز ساختمانی که مورد اصابت قرار گرفته نشان می‌دهد.

مفسر کانال ۱۱ اسرائیل در تحلیل حمله نوشت: «هرکسی که از هوا به ساختمان مجاور سفارت ایران در دمشق (که متعلق به سفارت هم هست) حمله کرد، می‌خواست پیام روشنی به تهران بفرستد. این یک حمله نیابتی نیست بلکه یک حمله مستقیم است. حمله به مهم‌ترین نماد یعنی سفارت. تعجب نمی‌کنم اگر این حمله نوعی پاسخ به حمله به پایگاه نیروی دریایی اسرائیل در ایلات باشد.»

بامداد دوشنبه ۱۳ فروردین یک حمله پهپادی علیه پایگاه دریایی اسرائیل در ایلات انجام شد و متعاقب این حمله «‌مقاومت عراق» که گروه‌های شبه‌نظامی تحت حمایت حکومت ایران را شامل می‌شود در بیانیه‌ای از حمله به یک هدف حیاتی اسرائیل خبر داد. گزارشی از خسارت‌های احتمالی ناشی از حمله به ایلات منتشر نشده است.

خبر تکمیل می‌شود

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

همسفر - فصل دوم
تیتر اول با نیوشا صارمی
جهان‌نما
چشم‌انداز

شنیداری

پادکست‌ها