مواضع گروه‌های تحت حمایت ایران و حزب‌الله در سوریه هدف حمله قرار گرفت

پنجشنبه ۱۴۰۲/۱۲/۱۰

کمتر از یک شبانه‌روز پس از حملات منتسب به اسرائیل در حومه دمشق که منجر به شنیده شدن صداهای انفجار شد، یک سازمان غیردولتی و خبرگزاری فرانسه گزارش دادند پهپادی اسرائیلی یک خودروی حزب الله لبنان را در غرب سوریه هدف قرار داد.

رامی عبدالله، مدیر سازمان دیده‌بان حقوق بشر سوریه روز پنج‌شنبه به خبرگزاری فرانسه گفت: «یک پهپاد اسرائیلی یک خودروی حزب‌الله را در منطقه حمص، در نزدیکی مرز با لبنان هدف قرار داد.»

ساعاتی قبل از آن، دیده‌بان حقوق بشر سوریه از حملات اسرائیل به مواضع گروه‌های مورد حمایت جمهوری اسلامی از جمله حزب‌الله لبنان در دو منطقه نزدیک دمشق خبر داد.

بر اساس این گزارش، این حمله منجر به کشته شدن دو فرد سوری طرفدار حزب‌الله شد.

این سازمان غیردولتی مستقر در بریتانیا که به شبکه گسترده‌ای از منابع در سوریه دسترسی دارد روز پنج‌شنبه ۱۰ اسفند گزارش داد که در این حمله، شش نفر دیگر زخمی شدند.

«السيدة زينب» و «بساتين ببيلا» دو منطقه‌ای هستند که دیده‌بان حقوق بشر سوریه از حملات اسرائیل به آن‌ها خبر داده است.

کمی قبل از آن، وزارت دفاع سوریه خبر داد اسرائیل حملاتی را علیه اهدافی در نزدیکی دمشق انجام داده است.

این وزارت‌خانه در بیانیه‌ای اعلام کرد: «دشمن اسرائیلی از جولان اشغالی، حملات هوایی کرد و سایت‌هایی را در منطقه دمشق هدف قرار داد.»

وزارت دفاع سوریه بدون ارائه جزییات بیشتر افزود پدافند هوایی سوریه اکثر موشک‌های شلیک شده را سرنگون کرده است.

خبرگزاری فرانسه نیز از شنیده شدن صدای انفجارهای مهیب در دمشق خبر داد که به دنبال آن آژیر آمبولانس‌ها نیز به صدا درآمدند.

اسرائیل هنوز در این زمینه اظهار نظری نکرده است.

ارتش اسرائیل از زمان آغاز جنگ داخلی سوریه در سال ۲۰۱۱، صدها حمله هوایی در سوریه انجام داده و مواضع گروهای تحت حمایت جمهوری اسلامی را هدف گرفته است.

اسرائیل به ندرت در مورد این حملات اظهارنظر می‌کند اما می‌گوید اجازه نمی‌دهد جمهوری اسلامی در نزدیکی مرزهایش حضور نظامی داشته باشد.

حملات منتسب به اسرائیل در سوریه، طی ماه اکتبر و اندکی بعد از آغاز جنگ در غزه، افزایش یافته است.

دیده‌بان حقوق بشر سوریه نوشت از ابتدای سال ۲۰۲۴، اسرائیل ۱۷ بار خاک این کشور را هدف قرار داده که شامل ۱۱ حمله هوایی و شش حمله زمینی بوده است.

در بهمن ماه، رسانه‌های حکومتی در سوریه و ایران از یک حمله مرگ‌بار منتسب به اسرائیل به مقر سپاه پاسداران در منطقه سیده زینب در جنوب دمشق خبر دادند.

با وجود تکذیب سفیر جمهوری اسلامی، رسانه‌های دولتی سوریه اعلام کردند تعدادی از «مستشاران ایرانی» در این حمله کشته شده‌اند.

در این حملات، علاوه بر تلفات جانی، انبارهای تسلیحاتی، مراکز و وسایل نقلیه نظامی نیز از بین رفتند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
امروز
۲۴
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها

حقیقت در صدای توست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.