پولاد عمروف به اتهام دست داشتن در طرح ترور مسیح علی‌نژاد به آمریکا مسترد شد

پنجشنبه ۱۴۰۲/۱۲/۰۳

مقام‌های آمریکایی روز چهارشنبه اعلام کردند مردی که به مشارکت در طرح ترور مسیح علی‌نژاد، روزنامه‌نگار و فعال حقوق بشر ایرانی- آمریکایی و منتقد سرسخت سرکوب زنان از سوی حکومت ایران متهم است، به ایالات متحده مسترد شده است.

بر اساس بیانیه‌ وزارت دادگستری چک، این مرد، که پولاد عمروف نام دارد و ۳۹ ساله است، صبح چهارشنبه در فرودگاه واسلاو هاول در پراگ به نمایندگان دولت آمریکا تحویل داده شد. او در ژانویه ۲۰۲۳ در جمهوری چک دستگیر شد.

او شهروند گرجستان و ساکن جمهوری چک و اسلوونی است.

یک کیفرخواست فدرال که سال گذشته در نیویورک منتشر شد، می‌گوید که آقای عمروف و سه نفر از توطئه‌گران، بخشی از یک سازمان تبهکار در اروپای شرقی هستند که اعضایش خود آن را دزدان قانون می‌نامند.

به گفته دادستان‌های فدرال در منهتن، این سازمان با جمهوری اسلامی ارتباط دارد و در سال ۲۰۲۲ به آن ماموریت داده شد مسیح علی‌نژاد را در نیویورک به قتل برساند.

در این کیفرخواست از پولاد عمروف به عنوان رهبر این سازمان تبهکار نام برده شده است.

عمروف در ژوئیه ۲۰۲۲، اندکی قبل از لو رفتن خالد مهدی‌اف، یک مرد آذربایجانی ساکن یونکرز، نیویورک، در پیامی به یکی از همدستان خود گفت: «این مسئله امروز تمام می‌شود، برادر.»

او نوشت:«به آنها گفتم که برای من یک هدیه تولد درست کنند.»

خالد مهدی‌اف، با یک سلاح خودکار کلاشنیکف AK-47 در خارج از منزل مسیح علی‌نژاد دستگیر شد.

در کیفرخواست گفته شده است که در آن زمان، خالد مهدی‌اف، به دستور پولاد عمروف و فرد دیگری به نام رفعت امیروف، در حال آماده شدن برای اجرای حمله به خانم علی‌نژاد بود.

مسیح علی‌نژاد صبح چهارشنبه درپیامی در شبکه اجتماعی ایکس، از سازمان‌های مجری قانون آمریکا «به‌خاطر هوشیاری» آنها تشکر کرد.

او نوشت:«از اینکه به من زندگی دوباره داده شد و از ذلت جمهوری اسلامی خوشحالم.»

او افزود: «کشوری که مرا پذیرفته، یک بار دیگر مرا از دست رژیم جنایتکار کشورم ایران نجات داد. من مشتاقانه منتظر شهادت آنها در دادگاه هستم.»

این سه فرد اکنون قرار است در دادگاه منطقه فدرال منهتن محاکمه شوند. رفعت امیروف و مهدی‌اف خود را بی‌گناه دانسته‌اند. فرد چهارمی به نام ، زیلات ممدوف نیز به دست داشتن در این توطئه متهم شده است. دادستان‌ها در ماه مه گذشته گفتند که او نیز در جمهوری چک بازداشت شده است.

کریستوفر ری، رئیس اف‌بی‌آی، روز چهارشنبه در پراگ با مقام‌های چک دیدار کرد. او سپس در بیانیه‌ای با تشکر از مقام‌های جمهوری چک، گفت:« امروز با استرداد عمروف، ما گام مهمی به جلو برداشته‌ایم تا بازیگران ایرانی را به خاطر توطئه وقیحانه‌شان برای ترور یک شهروند آمریکایی در خاک آمریکا پاسخگو کنیم.»

استرداد پولاد عمروف تقریباً سه سال پس از آن صورت می‌گیرد که اف‌بی‌آی و دادستان‌های ناحیه جنوبی نیویورک گفتند که نقشه ربودن مسیح علی‌نژاد و بردن او به ایران برای اعدام احتمالی را خنثی کرده‌اند.

مقام‌های آمریکایی علیرضا شاهواروقی فراهانی، محمود خاضعین، کیا صادقی و امید نوری، چهار ایرانی را به دست داشتن در یک طرح آدم‌ربایی متهم کرده‌اند.

اف‌بی‌آی، علیرضا شاهواروقی فراهانی را یک مقام اطلاعاتی و سه نفر دیگر را از اعضای یک شبکه امنیتی جمهوری اسلامی معرفی و تاکید کرده که هر چهار نفر همچنان فراری هستند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
هت‌تریک با مزدک میرزایی
۲۴
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها

حقیقت در صدای توست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.