اجرای حکم ۴ سال حبس سپیده رشنو، شاعر مخالف حجاب اجباری، به تعویق افتاد

شنبه ۱۴۰۲/۱۱/۲۸

برادر سپیده رشنو خبر داد که با پیگیری میلاد پناهی‌پور، وکیل دادگستری، اعاده‌ دادرسی پرونده‌ دوم خواهرش در دیوان عالی کشور پذیرفته شده و اجرای حکم حبس او تا ۲۰ اسفند متوقف شده است. این شاعر مخالف حجاب اجباری برای تحمل چهار سال حبس به زندان اوین احضار شده بود.

سامان رشنو روز شنبه ۲۸ بهمن‌ماه با اعلام این خبر در شبکه اجتماعی ایکس ابراز امیدواری کرد که دادگاه تجدیدنظر رای به تبرئه‌ خواهرش بدهد و حکم تعلیقی به اجرا درنیاید.

صبح شنبه و به دنبال انتشار خبر احضار سپیده رشنو برای تحمل سه سال و ۱۱ ماه زندان، انجمن قلم آمریکا این موضوع را به شدت محکوم کرد.

این نهاد با ستودن پایداری زنان معترض ایران، نقش افرادی مانند رشنو را در الهام بخشیدن به همگان در جهت آینده‌ای‌ روشن‌تر برای حقوق بشر، محوری خواند.

سپیده رشنو روز پنج‌شنبه ۲۶ بهمن خبر داد که حکم سه سال و ۱۱ ماه زندان او با تجمیع سه پرونده اجرایی شده است.

او با بیان اینکه به محض رسیدن پرونده به اجرای احکام ممنوع‌الخروج شده، تاکید کرد که در روزهای آینده خود را برای تحمل حبس به زندان اوین معرفی خواهد کرد.

این فعال مخالف حجاب اجباری ۲۶ بهمن درباره حکم سه سال و ۱۱ ماه زندان خود در اینستاگرام نوشت که بابت پرونده اول به سه سال و هفت ماه حبس، برای پرونده دوم به چهار ماه حبس و برای پرونده سوم به یک و نیم میلیون تومان جزای نقدای محکوم شده است.

این احکام به دلیل مقاومت او در مقابل تذکر حجاب زنی در یک اتوبوس در تهران، اعلام کردن خبر تعلیق خود از دانشگاه و حضور با پوشش انتخابی در دادگاه، صادر شده است.

رشنو همزمان در یک استوری اینستاگرامی با تشکر از نعیم‌رضا نظامی چهارمحالی و میلاد پناهی‌پور، وکلای پرونده‌اش نوشت که در این یک سال و نیم، با حضور و مشورت‌های آنها، خود و خانواده‌اش احساس تنهایی نکردند.

تیر ماه سال ۱۴۰۱ ویدیویی در رسانه‌های اجتماعی منتشر شد که مقاومت یک زن را در مقابل تذکر حجاب زنی دیگر در یک اتوبوس بی‌آر‌تی در تهران نشان می‌داد که در نهایت مسافران فرد تذکر‌دهنده را از اتوبوس بیرون کردند.

سپیده رشنو همان زن مخالف حجاب اجباری بود که در پی انتشار این ویدیو، شامگاه ۲۵ تیر سال گذشته بازداشت شد.

رشنو پس از پخش اعتراف اجباری‌اش در شهریور ۱۴۰۱ با وثیقه آزاد شد.

در پی پخش اعتراف اجباری این داستان‌نویس از تلویزیون جمهوری اسلامی، موجی از محکومیت این اقدام و هم‌دلی با رشنو در شبکه‌های اجتماعی به راه افتاد.

این شاعر معترض به حجاب اجباری اما هفتم خرداد ماه امسال از پرونده‌سازی جدید جمهوری اسلامی علیه خود خبر داد و گفت از او خواسته شده برای دفاع از «اتهام انتسابی» در دادسرای اوین حاضر شود.

حدود دو هفته قبل از این ابلاغیه، رشنو با نشر عکسی بدون حجاب اجباری در اینستاگرامش نوشت که دانشگاه الزهرا به دلیل نداشتن «پوشش تحمیلی»، دو ترم او را تعلیق کرده است.

این فعال ضدحجاب اجباری همچنین در اینستاگرام نوشت هر قدر تلاش کرده، هیچ مکانی حاضر نشده برای مراسم رونمایی از کتاب شعرش میزبان او باشد. او افزوده احتمالا این کار به دلیل ترس از پلمب شدن است.

«درخت نام اوست» عنوان مجموعه شعر رشنوست که در مدت کوتاهی پس از انتشار و با وجود فشار نهادهای امنیتی بر کتابفروشان برای جمع‌آوری این کتاب، به چاپ هشتم رسیده است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبر
۲۴ با فرداد فرحزاد
جهان‌نما

شنیداری

پادکست‌ها