محدودیت‌های جدید برای مردم در سوخت‌گیری و استانی شدن کارت‌های سوخت

دوشنبه ۱۴۰۲/۱۱/۲۳

رسانه‌ها در ایران از بروز مشکلات متعدد برای مردم به دلیل محدودیت‌های جدید در سوخت‌گیری و استانی شدن کارت‌های سوخت خبر داده و از فروش بنزین تا لیتری ۲۰ هزار تومان به صورت آزاد گزارش می‌دهند.

بنابر این گزارش‌ها، در روزهای گذشته کارت‌های سوخت متعلق به خودروهای پلاک تهران، در شهرهای دیگر قابل استفاده نبوده و شهروندان در جایگاه‌های پمپ بنزین پس از وارد کردن کارت سوخت، با پیام «فاقد اعتبار برای سوخت‌گیری» مواجه شده‌اند.

جعفر سالاری‌نسب، مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی، در واکنش به این گزارش‌ها تاکید کرد هیچ محدودیت جدیدی درباره تخصیص بنزین اعمال نشده است.

به گفته او، استانی شدن کارت‌های سوخت فقط در سیستان و بلوچستان و کرمان اجرایی شده است.

معاون وزیر نفت افزود اگر مالکان خودرو در سایر استان‌ها برای سوخت‌گیری دچار مشکل شده‌اند، جایگاه‌ها تخطی کرده‌اند.

به رغم تکذیب مقام‌های وزارت نفت، کاربران شبکه‌های اجتماعی تجربیات خود از سفر به استان‌های دیگر و مشکلات در سوخت‌گیری را در صفحات خود به اشتراک گذاشته‌ و از آغاز استانی شدن استفاده از کارت سوخت خبر داده‌اند.

برخی کاربران همچنین از فروش و توزیع بنزین ۲۰ هزار تومانی به صورت گالنی در خلال محدودیت عرضه بنزین از سوی شبکه رسمی خبر دادند.

حدود دو هفته قبل، رسانه‌ها از اجرای آزمایشی و پایلوت طرحی در دو سالت سیستان و بلوچستان و کرمان موسوم به طرح کدینگ خبر دادند که بر اساس آن سوخت‌گیری خودروهای با پلاک‌های صادرشده در خارج از این استان‌ها در جایگاه‌های سوخت این دو استان، غیرممکن می‌شود، مگر آنکه آنها خودروها و کارت سوخت‌های خود را در این دو استان ثبت کرده باشند.

علی‌اکبر عرب‌عامری، مدیر عملیات شرکت ملی پخش، گفته بود که اجرای این طرح می‌تواند شلوغی جایگاه‌ها و سوءاستفاده از کارت‌های شخصی را مدیریت کند.

اجرای این طرح با انتقاد نمایندگان شهرهای استان سیستان و بلوچستان روبرو شد که خواستار توقف طرح کدینگ شده و تهدید کرده بودند وزیر نفت را به همین دلیل استیضاح خواهند کرد.

در طرح کدینگ، خودروی مجاز به سوخت‌گیری در شهر و استان مورد نظر می‌تواند ۶۰ لیتر بنزین سهمیه‌بندی شده را به عنوان لایه یک بدون محدودیت در همه جایگاه‌ها دریافت کند و ۱۰۰ لیتر بعدی را به عنوان سهمیه بنزین آزاد می‌تواند هفته‌ای ۲۵ لیتر در چهار نوبت در جایگاه‌های مختلف سوخت‌گیری کند.

در این طرح مشخص نیست در صورت نیاز به بنزین بیشتر از این مقادیر در نظر گرفته شده در کارت‌های سوخت، خودروها چگونه می‌توانند سوخت مورد نیاز خود را تامین کنند.

ایران اینترنشنال ۱۵ بهمن در خبری اختصاصی گزارش داد موضوع سه نرخی کردن بنزین در ایران با حضور نماینده دستگاه‌های امنیتی و شورای امنیت ملی بررسی شده و بر اساس آخرین تصمیم، این اقدام از فروردین سال ۱۴۰۳ در استان‌های مسافرپذیر کشور اجرایی خواهد شد.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
تیتر اول
خبرها
هت‌تریک با مزدک میرزایی

رادیو

پادکست‌ها

حقیقت در صدای توست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.