اسرائیل از کشف یک تونل حماس در زیر دفتر مرکزی نهاد امدادرسانی سازمان ملل در غزه خبر داد

یکشنبه ۱۴۰۲/۱۱/۲۲

ارتش اسرائیل اعلام کرد در نزدیکی یکی از مدرسه‌های آژانس امدادرسانی آوارگان فلسطینی سازمان ملل، اونروا، در شهر غزه ورودی یک تونل زیر زمینی ۷۰۰ متری را کشف کرده که بخشی از آن در زیر دفتر مرکزی اونروا قرار دارد.

ارتش اسرائیل که شنبه ۲۱ بهمن خبرنگاران بین‌المللی را برای بازدید از این تونل دعوت کرد، کشف این تونل را گواهی دیگر از استفاده حماس از اونروا دانست.

در قسمتی از این تونل که در عمق ۱۸ متری زمین ساخته شده، یک اتاق بزرگ پردازش داده‌ها قرار دارد و در یک اتاق بزرگ دیگر باتری‌های صنعتی نگهداری می‌شدند. در بخشی از این تونل محل اقامت اعضای حماس که سرورهای کامپیوتری را از آنجا کنترل می‌کردند، قرار داشت.

به گفته ارتش اسرائیل این مجموعه یکی از واحدهای اطلاعاتی حماس بوده که بیشتر عملیات خود را از این مرکز فرماندهی می‌کرده است.

بنی آهارون، از فرماندهان ارتش اسرائیل، که تونل کشف شده را به خبرنگاران نشان می‌داد گفت نیروهای اسرائیلی در ساختمان اونروا چندین ذخیره سلاح حماس، شامل نارنج، راکت و راکت‌انداز کشف کردند.

ارتش اسرائیل همچنین گفت در دفترهای اونروا برخی تجهیزات و مدارک را کشف کرده که نشان می‌داد حماس نیز به صورت مشترک از این دفترها استفاده می‌کرده است.

آهارون گفت هیچ تردیدی وجود ندارد که کارکنان اونروا از اقدام حماس در کندن تونل زیر دفتر مرکزی این آژانس خبر داشتند.

این فرمانده ارتش اسرائیل همچنین خبرنگاران را به اتاق سرورهای کامپوتری اونروا برد که مرکز داده‌های حماس دقیقا در زیر آن قرار گرفته است. از این اتاق چند کابل به سمت تونل حماس در زیر زمین وصل شده بود که برای تجهیزات حماس در زیر زمین برق تامین می‌کرد.

فیلیپ لازارینی، کمیسر کل اونروا، در بیانیه‌ای گفت این آژانس از کشف این تونل حماس در زیر دفتر مرکزی خود با خبر شده، اما قبلا از وجود آن خبر نداشت.

اونروا اعلام کرد ۲۱ مهر، یعنی پنج روز پس از شروع درگیری‌ها، دفتر مرکزی خود را که این تونل زیر آن قرار گرفته، تخلیه کرده بود.

این آژانس گفت با توجه به اینکه تخصص نظامی و امنیتی ندارد، نتوانسته تونل کشف شده را مورد بازرسی قرار دهد.

اونروا با ۱۳ هزار کارمند فلسطینی مهم‌ترین نهاد امدادرسانی بین‌المللی به غزه است که مدرسه‌ها و مراکز درمانی را در این باریکه تحت مدیریت دارد.

ماه گذشته اسرائیل ۱۲ کارمند اونروا را متهم کرد که در حمله ۱۵ مهر حماس به اسرائیل حضور داشتند. در پی مطرح شدن این اتهامات، چند کشور از جمله آمریکا کمک‌های خود را به اونروا به حالت تعلیق درآوردند. قطع این کمک‌ها به نگرانی‌های گسترده‌ای درباره ادامه کمک‌رسانی به غزه منجر شده است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
تیتر اول
خبرها
امروز

رادیو

پادکست‌ها

حقیقت در صدای توست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.