دست‌کم ۱۲ فعال مدنی تُرک در شهرهای مختلف کشور بازداشت شدند

شنبه ۱۴۰۲/۱۱/۲۱

بر اساس گزارش‌های رسیده به ایران‌اینترنشنال، هفته گذشته دست‌کم ۱۲ فعال مدنی تُرک در شهرهای تبریز، ارومیه، اردبیل، رشت، تهران، کرج، تکاب و آستارا به دست نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان‌هایی نامعلوم منتقل شدند. به گفته منابع نزدیک به این افراد، آنان با ضرب‌ و شتم بازداشت شده‌اند.

طاهر نقوی، سالار طاهر افشار، مرتضی پروین، سعید مینایی، ودود اسدی، عبدالله واحدی، کمال نوری، ایاز سیف‌خواه، سعید جمالزاده، عظیمی قدیم، باقر حاجی‌زاده و آراز امانی، شهروندانی هستند که به صورت هم‌زمان از سوی نیروهای امنیتی، در موج تازه بازداشت فعالان ترک در شهرهای مختلف کشور بازداشت شده‌اند.

بنابر اطلاعات رسیده به ایران‌اینترنشنال، روز چهارشنبه، طاهر نقوی، وکیل پایه یک دادگستری در کرج بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد.

سالار طاهر افشار، شهروند ساکن ارومیه و مرتضی پروین، نقاش، عکاس، پرفورمر و شهروند ساکن اردبیل روز چهارشنبه از سوی نیروهای امنیتی بازداشت و به گفته نزدیکانشان به بازداشتگاه وزارت اطلاعات موسوم به بند ۲۰۹ زندان اوین منتقل شده‌اند.

سعید مینایی، فعال رسانه‌ای و محیط زیست، هنگام سفر از تکاب به رشت، ودود اسدی، فعال دانشجویی سابق در رشت، عبدالله واحدی، شهروند ساکن آستارا، کمال نوری در اسلامشهر تهران، ایاز سیف‌خواه و سعید جمالزاده، شهروندان ساکن تبریز، برخی دیگر از شهروندان بازداشت شده در روز چهارشنبه هستند.

از میان این افراد، سعید مینایی در سال‌های گذشته به دلیل اعتراض به «خشکاندن دریاچه ارومیه» سابقه بازداشت داشته است.

عظیمی قدیم، روحانی فعال در رسانه‌های اجتماعی و مدیر کانال تلگرامی «عقلانیت و سیاست» یکی از دیگر از شهروندان بازداشت شده ساکن تبریز است که روز چهارشنبه به دست نیروهای امنیتی هنگام بازگشت از شهر قم در قرچک ورامین بازداشت و به مکانی نامعلوم منتقل شده است.

قدیم، در سال‌های گذشته نیز سابقه بازداشت داشته و اکنون در تماسی کوتاه با خانواده اعلام کرده در اعتراض به بازداشت خود دست به اعتصاب غذا خواهد زد.

او پیش‌تر به دلیل فعالیت‌های مدنی و رسانه‌ای و حضور در مراسم سالگرد مشروطیت بازداشت و از سوی دادگاه ویژه روحانیت به خلع لباس محکوم شد.

باقر حاجی‌زاده یکی دیگر از بازداشت‌شدگان شهر تبریز است که در تماس کوتاهی به خانواده‌اش گفته در بازداشتگاه اطلاعات سپاه در بازداشت به سر می‌برد.

آراز امانی، شهروند ساکن تبریز نیز روز چهارشنبه بازداشت شد. او در زمان دستگیری، به دلیل مقاومت در مقابل ماموران لباس شخصی هدف ضرب و جرح قرار گرفت.

بر اساس گزارش‌ها، ماموران امنیتی با مراجعه به منزل کرامت روح‌نوار، فعال ترک ساکن کرج قصد بازداشت او را داشته‌اند که به دلیل وضعیت جسمانی نامناسب و عمل باز قلب که به تازگی انجام داده است، از بازداشت او صرف‌نظر کرده و گوشی تلفن همراه او را ضبط کردند و با خود بردند.

این سومین موج دستگیری گسترده فعالان مدنی ترک در شهرهای مختلف ایران در سال ۱۴۰۲ است. در موج نخست این بازداشت‌ها در تابستان امسال هشت تن از فعالان ترک در شهرهای اردبیل، تبریز، تهران و ارومیه به دست ماموران امنیتی بازداشت و پس از تحمل دو ماه حبس در سلول‌های انفرادی با تودیع وثیقه‌های سنگین آزاد شدند.

پیش از این در موج دوم بازداشت‌ها در آبان‌ ماه امسال، یوروش مهرعلی بیلگی، ابراهیم ساوالان و میلاد جلیلی (خواننده رپ) به دست نیروهای امنیتی بازداشت شدند.

یک منبع نزدیک به خانواده این شهروندان به ایران‌اینترنشنال گفت این افراد با وجود گذشت چهار ماه از زمان بازداشت همچنان بدون ملاقات با وکیل و حتی تماس تلفنی با خانواده، بی‌ کوچک‌ترین اطلاع‌رسانی در بازداشت هستند.

جمهوری اسلامی از آغاز روی کار آمدن خود همواره فعالان مدنی و سیاسی منتقد حکومت را بازداشت، شکنجه و زندانی کرده است.

از زمان آغاز خیزش سراسری ایرانیان علیه جمهوری اسلامی از شهریور ۱۴۰۱ تا کنون، سرکوب فعالان مدنی، سیاسی و معترضان از سوی حکومت شدت گرفته و همچنان ادامه دارد.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

یک روز زندگی با عینک دیجیتالی اپل
خبرها
تیتر اول
خبرها

رادیو

پادکست‌ها

حقیقت در صدای توست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.