قطع مکرر اینترنت در ایران بیش از ۵۰ هزار میلیارد تومان زیان به کشور وارد کرده است

سه‌شنبه ۱۴۰۲/۱۱/۱۷

نتایج تحقیقات نهادهای مستقل بین‌المللی که وضعیت اختلالات اینترنت در جهان را رصد می‌کنند نشان می‌دهد مسوولان جمهوری اسلامی با قطع مکرر اینترنت در سال گذشته میلادی بالغ بر ۹۲۰ میلیون دلار، معادل بیش از ۵۰ هزار میلیارد تومان به کشور زیان وارد کرده‌اند.

این مبلغ بیش از سه برابر بودجه سال ۱۴۰۲ وزارت ارتباطات و فن‌آوری اطلاعات است.

گزارش مجموعه بریتانیایی Top10VPN که به رصد سانسور اینترنت در جهان می‌پردازد تاکید می‌کند ایران از منظر زیان سالانه ناشی از قطع اینترنت در جایگاه سوم جهان قرار دارد.

بررسی صورت گرفته از وضعیت اینترنت کشور در سال ۲۰۲۳ حاکی از آن است که مسوولان وزارت ارتباطات و نهادهای مرتبط اینترنت بخش‌های مختلف ایران را برای مدت ۵۱۶ ساعت قطع کرده‌اند.

رسانه‌های اجتماعی بین‌المللی نیز در این بازه برای مدت ۱۳ هزار و ۱۴۰ ساعت فیلتر بوده‌اند.

بخش بزرگی از قطع عمدی اینترنت ایران در سال گذشته میلادی در واکنش به تجمعات اعتراضی شهروندان در شهر زاهدان صورت گرفته است.

آمارهای مشابه منتشر شده در این زمینه فاش می‌کنند مسوولان نظام در بازه شش ماهه ابتدایی سال ۲۰۲۳ برای ۱۴ بار دسترسی به اینترنت در این منطقه را محدود، مختل یا به‌طور کامل قطع کرده‌اند.

گزارش Top10VPN تاکید می‌کند جمهوری اسلامی سانسور، اختلال و قطع اینترنت را به عنوان ابزاری برای سرکوب آزادی بیان و به قیمت وارد آوردن قریب به یک میلیارد دلار ضرر به کشور انجام داده است.

آمار این گزارش به کمک مجموعه «نت‌بلاکس» و با در نظر گرفتن شاخص‌های منتشر شده از سوی نهادهایی مانند بانک جهانی، اتحادیه بین‌المللی مخابرات و اداره آمار اروپا تهیه شده‌اند.

موسسه بریتانیایی نت‌بلاکس به عنوان یکی از مراجع بین‌المللی وضعیت دسترسی به اینترنت در کشورهای جهان را پایش می‌کند.

نتایج نگران‌کننده این گزارش در حالی منتشر شده‌اند که دولت به تازگی دستور افزایش ۳۴ درصدی قیمت اینترنت را صادر کرد.

گزارش مرکز آمار ایران نشان می‌دهد خدمات حوزه ارتباطات بیشترین میزان تورم سالانه خانوارهای کشور را در یک سال گذشته به خود اختصاص داده است.

سال گذشته روند سرکوب دسترسی آنلاین کاربران اینترنت در برخی نقاط دیگر دنیا نیز مشاهده شده است.

روسیه با اعمال محدودیت‌های مختلف بیشترین زیان مالی را در این بازه به کشور خود وارد آورده.

آمار منتشر شده نشان می‌دهد این کشور با در اختیار داشتن بیش از ۱۱۳ میلیون کاربر اینترنت، با اعمال محدودیت‌های عمدی بیش از چهار میلیارد دلار متضرر شده است.

اتیوپی با ثبت رکورد زیان ۱/۵۹ میلیارد دلاری که به دلیل قطع ۱۴هزار و ۹۱۰ ساعتی اینترنت حاصل شده، در جایگاه دوم این فهرست قرار دارد.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبرها
جهان‌نما
خبرها

رادیو

پادکست‌ها

حقیقت در صدای توست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.