ارتباط شرکت جی‌آی‌سی اینترنشنال در آلمان با هولدینگ غدیر، وابسته به سپاه پاسداران

سه‌شنبه ۱۴۰۲/۱۱/۱۷

دو رسانه‌ آلمانی به مدارکی دست یافته‌اند که نشان می‌دهند شرکت جی‌آی‌سی اینترنشنال در دوسلدورف آلمان به عنوان زیرمجموعه هولدینگ سرمایه‌گذاری غدیر، وابسته به نهادهای امنیتی حکومت ایران فعالیت می‌کند.

بر اساس گزارش شبکه تلویزیونی غرب آلمان (WDR) و روزنامه «زوددویچه تسایتونگ»، شرکت جی‌آی‌سی اینترنشنال می‌تواند در تامین مالی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی نقش داشته باشد.

هولدینگ غدیر با بیش از ۱۰۰ شرکت در ایران مرتبط است. این شرکت‌ها در حوزه‌های متفاوتی نظیر نفت، مواد شیمیایی و ساخت و ساز فعالیت دارند.

هولدینگ غدیر به دلیل ارتباط با نهادهای امنیتی ایران از جمله سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، از سوی ایالات متحده تحریم شده است.

به گزارش رسانه‌های آلمانی، جی‌آی‌سی اینترنشنال بخشی از یک شبکه گسترده است که حکومت ایران برای دور زدن تحریم‌ها و ادامه مبادلات تجاری بین‌المللی خود تاسیس کرده است.

در میان اسناد و مدارکی که در اختیار این دو رسانه قرار گرفته، پیام‌های رد و بدل شده میان مدیرعامل شرکت جی‌آی‌سی و مدیران هولدینگ غدیر دیده می‌شود.

به گزارش دویچه‌وله، این اسناد را سازمان مجاهدین خلق در اختیار شبکه تلویزیونی غرب آلمان و روزنامه زوددویچه تسایتونگ قرار داده است.

جی‌آی‌سی در سال ۲۰۱۲ با سرمایه‌ای که مستقیما از تهران آمده، تاسیس شده است.

ساختمان این شرکت در شهر دوسلدورف حدود شش میلیون یورو ارزش دارد.

بر اساس اطلاعات رسمی، درآمد این شرکت بین سال‌های ۲۰۱۷ تا ۲۰۲۱ حدود ۶۰۰ میلیون یورو بوده است.

یکی از اسناد فاش شده حاکی از آن است که این وجوه از طریق «بانک‌های قابل اعتماد» به ایران ارسال شده‌اند.

در ادامه این گزارش آمده است مقام‌های جی‌آی‌سی در اکتبر ۲۰۲۲ به تهران اطلاع داده‌اند ارتباط این شرکت با هولدینگ غدیر از سوی نهادهای نظارتی در آلمان کشف شده است.

پس از آن جی‌آی‌سی کوشیده است با تاسیس شرکت‌های دیگری زمینه را برای ادامه تراکنش‌‌های مالی با ایران و تهیه مواد حساس فراهم کند.

مقام‌های جی‌آی‌سی پیش از این گفته بودند این شرکت با هیچ سازمان دولتی‌ای ارتباط ندارد و فعالیت‌‌های آن بر اساس قوانین آلمان و اتحادیه اروپا است.

سازمان اتحاد علیه ایران هسته‌ای اعلام کرد جی‌آی‌سی به عنوان شرکتی تجاری در ایران به ثبت رسیده است.

به گفته این سازمان، ثبت جی‌آی‌سی در ایران شاهدی بر ارتباط تشکیلاتی این شرکت با هولدینگ غدیر است.

در سایت رسمی جی‌آی‌سی ذکر شده است این شرکت در حوزه‌های نفت، گاز، پتروشیمی، سیمان و فلز فعالیت دارد.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبرها
جهان‌نما
خبرها

رادیو

پادکست‌ها

حقیقت در صدای توست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.