وزیر دفاع آمریکا: زمان حملات بیشتر به شبه‌نظامیان تحت حمایت ایران فرا رسیده است

جمعه ۱۴۰۲/۱۱/۱۳

لوید آستین، وزیر دفاع ایالات متحده اعلام کرد زمان آن رسیده است که این کشور توانایی‌های بیشتری از شبه‌نظامیان تحت حمایت جمهوری اسلامی در منطقه را از بین ببرد و واشینگتن در حال آماده شدن برای انجام اقدامات قابل توجه در پاسخ به کشته شدن سه نظامی خود در اردن است.

آستین روز پنج‌شنبه در یک نشست خبری با اشاره به شبه‌نظامیان تحت حمایت جمهوری اسلامی که به نیروها و کشتی‌های آمریکایی در منطقه حمله می‌کنند، گفت: «در این مرحله، زمان آن رسیده که حتی بیشتر از گذشته توانایی‌های [شبه‌نظامیان تحت حمایت ایران] را از بین ببریم.»

این نشست خبری آستین اولین کنفرانس مطبوعاتی او از زمان بستری شدنش در بیمارستان در اول ژانویه به دلیل عوارض ناشی از درمان سرطان پروستات بود.

در حالی که تهران دست داشتن در حمله اخیر به پایگاه نیروهای آمریکایی در اردن را که منجر به کشته شدن سه نیروی نظامی آمریکا شد رد کرده، آستین گفت: «ایران چقدر می‌دانست یا نمی‌دانست، ما نمی‌دانیم اما واقعا مهم نیست زیرا ایران از این گروه‌ها حمایت می‌کند.»

وزیر دفاع آمریکا با اشاره به تامین تسلیحاتی گروه‌های شبه‌نظامی منطقه از سوی جمهوری اسلامی تاکید کرد: «بدون این تسهیلات، این نوع چیزها اتفاق نمی‌افتد.»

به گفته وزیر دفاع آمریکا، پنتاگون همچنان در حال بررسی پهپادی است که به برج ۲۲، یک پایگاه مخفی در شمال شرقی اردن که برای حضور آمریکا در سوریه بسیار مهم است، حمله کرد.

پیشتر چهار مقام آمریکایی به خبرگزاری رویترز گفتند ارزیابی آمریکا نشان می‌دهد پهپادی که به پایگاه آمریکا در مرز اردن حمله کرد، ساخت ایران بوده است.

این مقامات که نخواستند نامشان فاش شود، جزییات مدل این پهپاد را فاش نکردند.

نشانه‌های اولیه حاکی از ایرانی بودن این پهپاد بود و ارزیابی رسمی پس از بازیابی قطعات پهپاد انجام شده است.

آستین گفت: «من فکر نمی‌کنم دشمنان ذهنیت "یک بار [حمله] و تمام شد" داشته باشند. بنابراین آن‌ها توانایی زیادی دارند.»

وزیر دفاع آمریکا تاکید کرد: «ما برای محافظت از نیروهایمان هر کاری که لازم است انجام خواهیم داد.»

ایالات متحده از زمان حمله به پایگاهش در اردن بارها بر پاسخ قریب‌الوقوع خود به شبه‌نظامیان مورد حمایت جمهوری اسلامی که عامل این حمله بوده‌اند خبر داده است.

روز پنج‌شنبه، ۱۸ سناتور جمهوری‌خواه و دموکرات آمریکا در نامه‌ای به جو بایدن از او خواستند با توجه به حمله‌های مداوم شبه‌نظامیان مورد حمایت جمهوری اسلامی به نیروهای آمریکایی، اجرای تحریم‌ها علیه تجارت غیرقانونی نفت ایران را فورا تشدید کند.

این سناتورها از بایدن خواستند با اعمال تحریم‌ها علیه کشتی‌ها، بنادر و پالایشگاه‌هایی که در معامله نفت ایران دخیل هستند، تلاش‌ها را برای جلوگیری از این اقدام‌ها به حداکثر برساند.

جان بولتون، مشاور پیشین امنیت ملی آمریکا نیز با انتقاد از رویکرد دولت بایدن درباره جمهوری اسلامی در ارتباط با درگیری‌های منطقه، تاکید کرد حکومت ایران باید برای اقدام‌هایش هزینه بدهد.

بولتون در ایکس نوشت: «از آنجا که بایدن نمی‌پذیرد ایران پشت همه درگیری‌های منطقه است، پاسخ او به تهاجم ایران غیرمنسجم بوده است.»

خبرگزاری رویترز روز پنج‌شنبه خبر داد سپاه پاسداران انقلاب اسلامی تعدادی از فرماندهان خود را به دلیل حملات اسرائیل از سوریه خارج کرده است.

بر اساس گزارش این خبرگزاری، سپاه پاسداران استقرار افسران ارشد خود در سوریه را به دلیل حملات اسرائیل کاهش داده و برای حفظ نفوذ خود بیشتر به شبه‌نظامیان شیعه متحد خود تکیه خواهد کرد.

آمریکا همراه با بریتانیا هم‌زمان در حال حمله به تاسیسات نظامی و به ویژه موشکی و پهپادی حوثی‌های یمن است که تهدیدهایشان علیه کشتی‌رانی تجاری در دریای سرخ ادامه دارد.

به گزارش آسوشیتدپرس، حوثی‌های تحت حمایت جمهوری اسلامی از ماه نوامبر سال گذشته تا کنون تقریبا ۴۰ بار به سمت کشتی‌های تجاری و نظامی در منطقه دریای سرخ شلیک کرده‌اند.

دریای سرخ مسیری استراتژیک برای حمل و نقل کالاهای اساسی و حامل‌های انرژی در جهان است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

گفت‌وگوی ویژه
خبرها
جهان‌نما
کلید واژگان خامنه‌ای

رادیو

پادکست‌ها

حقیقت در صدای توست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.