اختصاصی؛ افشای هویت عوامل و جزییاتی از حمله گروه سایبری وزارت اطلاعات به اسرائیل

جمعه ۱۴۰۲/۱۱/۰۶

ایران‌اینترنشنال به اطلاعاتی اختصاصی دست یافته است که نشان می‌دهد وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی در قالب یک شرکت پوششی به اهداف غیرنظامی در اسرائیل حمله سایبری می‌کند.

به گزارش مجتبا پورمحسن، خبرنگار ایران‌اینترنشنال، گروه سایبری «سایه سیاه» که مسوول حمله سایبری به بیمارستان زیو در شهر صفد در شمال اسرائیل است، در قالب شرکت «راهکارهای فن‌آوری اطلاعات جهت‌پرداز» در تهران فعالیت می‌کند.

دفاتر عملیاتی گروه سایبری سایه‌ سیاه در دو نقطه تهران قرار دارند: یکی پلاک ۲۳ خیابان نورمحمدی در خیابان شریعتی و دیگری پلاک چهار کوچه قنبرزاده چهار در خیابان عشقیار واقع در بزرگراه سلیمانی.

وب‌سایت شرکت جهت‌پرداز این شرکت را حاصل کار جمعی از «جوانان مومن و متعهد» معرفی کرده است که در مسیر گام دوم انقلاب یا همان منشور علی خامنه‌ای برای ادامه جمهوری اسلامی فعالیت می‌کنند.

جهت‌پرداز در آگهی استخدامش اعلام کرده است می‌تواند برای نیروهایش «امریه» بگیرد تا دوره خدمت سربازی را در این شرکت بگذرانند.

ایران‌اینترنشنال توانسته است هویت عوامل اصلی این گروه وابسته به حکومت را شناسایی کند: «محمد معینیان با پوشش توسعه‌دهنده وب، محمد سجاد شهرابی، توسعه‌دهنده بک‌اند، جواد جهدی کنزق، ۳۰ ساله، متخصص هوش مصنوعی معروف به جواد کاپرفیلد، علیرضا رحیمی آستانه، توسعه‌دهنده بک‌اند، حسین ارزانی، توسعه‌دهنده اندروید، علی گرانمايه، توسعه‌دهنده بک‌اند، محمد آريان، برنامه‌نویس، امیرحسین مدنی و آرش خدابنده شهركی.»

ایران‌اینترنشنال برای دریافت توضیح با شرکت «راهکارهای فن‌آوری اطلاعات جهت‌پرداز» تماس گرفت اما تا زمان انتشار این گزارش پاسخی از این شرکت دریافت نکرد.

آخرین اقدام این گروه، حمله سایبری به زیرساخت‌های بیمارستان زیو با هدف از کار انداختن چرخه فعالیت این مرکز درمانی عمومی بود که ناموفق ماند.

اداره ملی سایبری اسرائیل و سازمان امنیت و ارتش این کشور در تحقیقی مشترک به این نتیجه رسیدند که این حمله، عملیات مشترک حزب‌الله و جمهوری اسلامی بوده است.

بر اساس این تحقیق، گروه سایبری آگریوس، وابسته به وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی با همکاری واحد سایبری حزب‌الله موسوم به سدر لبنانی، پشت این حمله قرار داشتند و قرار بود خدمت‌رسانی به بیماران را مختل کنند.

یک ماه پیش نیز فاش شده بود همین گروه به مدت ۱۰ ماه بخش فن‌آوری و تاسیسات آموزش عالی اسرائیل را هدف قرار داده است تا وزارت اطلاعات بتواند در یک حمله سایبری اطلاعات هویتی و داده‌های حساس را سرقت کند.

این گروه از بدافزار وایپر برای پاک کردن ردپای خود استفاده کرده بود.

تحقیقات وب‌سایت واحد ۴۲ نشان داد عامل حمله سایبری، گروه سایه سیاه بود.

سایه سیاه نام دیگر گروه سایبری آگریوس است که با اسامی دیگری مثل «طوفان شن صورتی» هم شناخته می‌شود.

دو سال پیش و پس از حمله سایبری به بیمارستانی در ایرلند، وزیر امور خارجه وقت بریتانیا از جهان خواست درباره خطر سایبری مسکو، پکن، پیونگ یانگ و تهران متحد شود.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

اقتصاد و بازار
امروز
جهان‌نما
۲۴

رادیو

پادکست‌ها

حقیقت در صدای توست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.