واکنش‌ها به صدور ابلاغیه حکم اعدام محمد قبادلو

سه‌شنبه ۱۴۰۲/۱۱/۰۳

صدور ابلاغیه حکم اعدام محمد قبادلو، معترض بازداشت‌شده در جریان خیزش انقلابی، واکنش‌های گسترده‌ای از سوی فعالان و ارگان‌های حقوق‌بشری به همراه داشته.

امیر رئیسیان، وکیل محمد قبادلو، روز دوشنبه در شبکه اجتماعی ایکس اعلام کرد ابلاغیه اجرای حکم اعدام موکلش را دریافت کرده که طبق آن حکم روز سه‌شنبه سوم بهمن‌ماه اجرا خواهد شد. او افزود که این حکم در دیوان عالی نقض و به شعبه هم‌عرض ارجاع شده بود که به دست آن نرسید.

سازمان عفو بین‌الملل در واکنش به این خبر در رسانه اجتماعی ایکس نوشت: «رییس قوه قضائیه باید برنامه خودسرانه و غیرقانونی اعدام محمد قبادلو را، که به شکل ناگهانی برای فردا تعیین شده است، متوقف کند.»

در این توییت همچنین آمده: «پرونده این جوان دارای اختلال روانی که در بستر اعتراضات زن زندگی آزادی دستگیر شده، مبتنی بر اعترافات گرفته شده زیر شکنجه است و مخفیانه پیش برده شده است.»

هیلل نویر، مدیر اجرایی دیده‌بان سازمان ملل، در واکنش به این خبر از نمایندگان پارلمان اروپا خواست کفالت سیاسی معترضان ایرانی را به عهده گیرند، و در مقابل اعدام آنان دیپلمات‌های حکومت را اخراج، مقام‌های سپاه را تحریم، و روابط تجاری خود را با تهران محدود کنند.

هم‌زمان، پدر و مادر محمد قبادلو با انتشار ویدیو‌هایی در فضای مجازی خواهان عدم اجرای حکم اعدام فرزندشان شدند.

جمعی از زندانیان سیاسی زندان قزل‌حصار کرج در اطلاعیه‌ای در شامگاه دوشنبه از «حضور غیرمترقبه برخی مقامات قضایی در این زندان در ظهر روز دوشنبه خبر داده و درباره اجرای حکم فرهاد سلیمی، زندانی عقیدتی کرد، و محمد قبادلو، معترض بازداشت‌شده در خیزش انقلابی، هشدار دادند.

در این اطلاعیه که خطاب به «مردم شریف ایران» نوشته شده، آمده: «ما نسبت به‌ وقوع یک فاجعه انسانی دیگر در این زندان هشدار داده و خواهان توقف ماشین سرکوب و اعدام، و جلوگیری از نقض حق زندگی این عزیزان و دیگر زندانیان محکوم به اعدام هستیم.»

شاهزاده رضا پهلوی در واکنش به صدور ابلاغیه اجرای حکم اعدام محمد قبادلو، با اشاره به محرومیت او از دادرسی عادلانه خواستار فشار سازمان‌های حقوق‌بشری و دولت‌های غربی به تهران برای نجات جان او شد و نوشت حکومت ایران قصد کشتن او، رضا رسایی، و مجاهد کورکور را دارد.

نرگس محمدی در پیامی از زندان اوین به صدور ابلاغیه اجرای حکم اعدام محمد قبادلو واکنش نشان داد و گفت:‌ «مادر محمد قبادلو را پشت دیوار زندان تنها نگذارید. بیایید امشب همه با هم فریاد اعدام نکنید، باشیم.»

این فعال حقوق بشر زندانی و برنده نوبل صلح افزود: «اعدام محمد قبادلو قتل عمد حکومتی و جنایت است. در مقابل قتل و جنایت، سکوت خیانت است.»

مسیح علینژاد نیز با انتشار ویدیویی از کشورهای غربی خواست در مقابل اعدام معترضان در ایران سکوت نکنند و فشار‌ها را بر جمهوری اسلامی افزایش دهند. این روزنامه‌نگار و فعال حقوق زنان خواهان اخراج دیپلمات‌های جمهوری اسلامی، تحریم مقام‌های سپاه و ایجاد محدودیت در مراوده تجاری با حکومت ایران در ازای اعدام معترضان شد.

در همین حال، حامد اسماعیلیون به «ساختگی» بودن دادگاه‌های جمهوری اسلامی و اتهامات آن اشاره کرد و در شبکه اجتماعی ایکس خواستار آن شد که شهروندان صدای محمد قبادلو باشند.

ملیسا لنتسمن، نماینده پارلمان کانادا، هم با انتشار تصویری از محمد قبادلو در توییتی او را یک «زندانی سیاسی شجاع» توصیف کرد و نوشت: «ستمگران در تهران می‌خواهند جان دیگری را بگیرند.»

محمد قبادلو، متولد ۱۳۷۹، شهریور ماه سال گذشته در جریان خیزش انقلابی مردم علیه جمهوری اسلامی در رباط کریم بازداشت شد. او به اتهام زیرگرفتن یک مامور پلیس با خودرو و قتل او به قصاص و در پرونده‌ای دیگر به «افساد فی‌الارض و محاربه» متهم شده و برای او حکم اعدام صادر شد.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

چند چند
خبرها
نمادهای قرن بیستم
جهان‌نما

شنیداری

پادکست‌ها