فدراسیون ایرانیان متحد به کشورهای جهان: مانع اعدام مجاهد کورکور و رضا رسایی شوید

شنبه ۱۴۰۲/۱۰/۰۹

فدراسیون ایرانیان متحد در بیانیه‌ای تایید احکام اعدام مجاهد کورکور و رضا رسایی، معترض زندانی، و افزایش سرکوب و شکنجه در زندان‌های جمهوری اسلامی را محکوم کرد و از نمایندگان پارلمان‌ها و رهبران سیاسی جهان خواست با فشار سیاسی مانع از ادامه کشتارهای جمهوری اسلامی شوند.

این بیانیه از نمایندگان و رهبران سیاسی کشورهای حامی حقوق بشر خواست کفالت سیاسی این دو زندانی محکوم به اعدام را به عهده گرفته و حکومت ایران را تحت فشارهای سیاسی قرار دهند.

در این بیانیه آمده است: «ارابه مرگ جمهوری اسلامی در ایجاد سناریوی ایجاد ارعاب و وحشت در جامعه، فرزندان آزادی‌خواه ایران را می‌کشد و به جای آن از کسانی دفاع می‌کند که امنیت جهانی را مختل می‌کنند.»

فدراسیون ایرانیان متحد هشدار داد هرگونه سکوت در این مورد، به مماشات بیشتر «فرصت‌طلبان داخلی و خارجی» با حکومت ایران و بقای بیشتر جمهوری اسلامی منجر خواهد شد.

این بیانیه با هشدار درباره حمایت حکومت‌های دیکتاتوری جهان از یکدیگر گفت: جهان آزاد، مترقی و دموکراتیک موظف است در مسیر دادخواهی و رسیدن به دموکراسی، از مردم ایران حمایت کند.

هفته گذشته خبر تایید حکم اعدام رضا رسایی، از بازداشت‌شدگان خیزش انقلابی در شعبه ۱۷ دیوان عالی کشور به ریاست قاضی بارانی منتشر شد. شعبه دوم دادگاه کیفری یک استان کرمانشاه، رسایی را روز ۲۰ مهر به اتهام قتل عمد نادر بیرامی، رییس اطلاعات سپاه پاسداران شهر صحنه، به اعدام (قصاص نفس) محکوم کرد.

به نوشته هرانا، استناد قاضی صادر کننده حکم بدوی به «اعترافات اجباری اخذ شده از آقای رسایی در دوران بازجویی» سهم چشمگیری در محکومیت متهم به مجازات اعدام را در پی داشت.

دادبان نیز «استناد به اعترافات اجباری متهمان پرونده علیه یکدیگر، نادیده‌انگاری عامدانه شهادت شماری از متهمان به نفع رضا رسایی، تصریح دادنامه به وجود نقص در تحقیقات مقدماتی، عدم توجه به نظر کارشناسی پزشکی قانونی و به ویژه استناد دادگاه به «علم قاضی» برای اثبات مجرمیت» را ازجمله ایرادات اساسی موجود در دادنامه دانسته است.

خواهر مجاهد کورکور نیز روز یک‌شنبه سوم دی‌ماه از تایید حکم اعدام برادرش در شعبه ۳۹ دیوان عالی کشور خبر داده و گفت پرونده از شعبه اول دادگاه انقلاب اهواز به دادگاه ایذه ارجاع شده است.

مجاهد کورکور از بازداشت‌شدگان خیزش انقلابی در ایذه است که روز سه‌شنبه ۲۹ آذر ۱۴۰۱ با حمله مسلحانه ماموران امنیتی و انتظامی به روستای پرسوراخ در اطراف ایذه بازداشت شد.

فروردین امسال قوه قضاییه جمهوری اسلامی اعلام کرد برای او به‌ عنوان «متهم اصلی» پرونده کشته شدن کیان پیرفلک حکم صادر کرده که «غیر قطعی» و قابل فرجام‌خواهی در دیوان عالی کشور است.

صدور این حکم در شرایطی است که خانواده کیان پیرفلک بارها به صراحت اعلام کرده‌اند قاتلان فرزندشان نیروهای حکومتی بوده‌اند.

از جمله ماه‌منیر مولایی‌راد، مادر این کودک ۱۰ ساله که با تاکید بر به رگبار بسته شدن خودرویشان از سوی ماموران امنیتی، عکسی از خود، دست در دست مادر مجاهد کورکور منتشر کرد.

میثم پیرفلک، پدر کیان هم که در جریان شلیک به خوردویشان به شدت مجروح شده، پس از اطلاعیه قوه قضاییه ویدیویی از خود منتشر و در آن اتهامات وارد شده به کورکور را رد کرد.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبرها
جهان‌نما
خبرها

شنیداری

پادکست‌ها