ژاک دولور، معروف به معمار اتحادیه اروپا و از سوسیالیست‌های مطرح فرانسه درگذشت

پنجشنبه ۱۴۰۲/۱۰/۰۷

ژاک دولور، از سیاستمداران سوسیالیست فرانسه که امید چپ‌گراهای این کشور در انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۹۹۵ بود و نقش مهمی در نظم و نظام اتحادیه اروپا داشت، در ۹۸ سالگی درگذشت.

مارتین اوبری، دختر این سیاستمدار که اکنون شهردار سوسیالیست شهر لیل فرانسه است اعلام کرد پدرش، رییس پیشین کمیسیون اروپا، روز چهارشنبه ششم دی ماه در خانه‌اش در پاریس، در خواب درگذشت.

امانوئل مکرون، رییس‌جمهوری فرانسه، در واکنش به خبر درگذشت دولور، او را «معمار تمام‌نشدنی اروپای ما» توصیف کرد.

روبرتا متسولا، رییس پارلمان اروپا نیز نوشت دولور معتقد به اتحادیه اروپایی بود که بر پایه «رقابتی محرک، همکاری تقویت‌کننده و همبستگی‌ای که متحد می‌کند» بنا شده است.

اولاف شولتس، صدراعظم آلمان، دولور را متفکری دانست که «معمار اتحادیه اروپا» شد.

شارل میشل، رییس شورای اروپا گفت: «یک فرانسوی بزرگ و یک اروپایی بزرگ .... او به عنوان یکی از سازندگان اروپای ما در تاریخ ثبت شد.»

اورسولا فون در لاین، رییس کمیسیون اروپا، درباره دولور گفت: «او متفکری بود که اروپای ما را قوی‌تر کرد.»

در خارج از اتحادیه اروپا، آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا گفت که دولور برای «یک اروپای متحد و آزاد» تلاش می‌کرد.

ژاک دولور، وزیر سابق اقتصاد در دوره ریاست جمهوری فرانسوا میتران، با امتناع از شرکت در انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۹۹۵، به انتظار چپ‌گراها پاسخ نداد؛ هر چند که در نظرسنجی‌ها محبوبیت زیادی داشت.

او در سال‌های ۱۹۸۵ تا ۱۹۹۵ در بروکسل، پایتخت اتحادیه اروپا، در راس کمیسیون این اتحادیه بود و به شکل دادن خطوط اصلی سیاست‌های اتحادیه اروپا پرداخت.

دولور نقشی عمده‌ در شکل‌گیری امکانات فراهم شده در این اتحادیه داشت: ایجاد بازار واحد، امضای قراردادهای شینگن، قانون واحد اروپایی، راه‌اندازی بورس دانشجویی در میان کشورهای اروپایی، اصلاح سیاست مشترک کشاورزی و فراهم کردن بستر ایجاد پول مشترک که منجر به ایجاد واحد پول یورو شد.

این سیاستمدار در ماه مارس سال ۲۰۲۰، از سران کشورهای عضو اتحادیه اروپا خواست تا همبستگی بیشتری برای مقابله با شیوع ویروس کرونا داشته باشند.

در پایان سال ۱۹۹۴، انصراف او از نامزدی برای انتخابات ریاست جمهوری که پس از شش ماه تعلیق به صورت زنده در تلویزیون در حضور ۱۳ میلیون بیننده اعلام شد، فرانسوی‌ها را بهت زده کرد.

او در آن زمان گفت: «به ۷۰ سالگی می‌رسم، ۵۰ سال خستگی‌ناپذیر کار کرده‌ام و در این شرایط منطقی‌تر است که سبک زندگی متعادل‌تری بین تامل و عمل در پیش بگیرم.»

دولور در سال ۲۰۲۱ در مجله لوپوئن در این باره گفت که پشیمان نیست اما: «نمی‌گویم حق با من بود.»

او افزود: «من بیش از حد نگران استقلالم بودم و احساس می‌کردم متفاوت از اطرافیانم هستم. روش من برای انجام سیاست یکسان نبود.»

از آن زمان به بعد، کار سیاسی او متوقف شد و در اندیشکده‌ای که تاسیس کرد در دورانی که بریتانیا از اتحادیه اروپا خارج شد برای تقویت هر چه بیشتر اروپا تلاش کرد.

او که در دهه ۷۰ قرن بیستم به حزب سوسیالیست پیوست، خود را «یک سوسیال دموکرات» می‌دانست و در دوران میتران در مهار تورم در فرانسه نقش داشت.

درگذشت او در شرایطی رخ داد که برخی احزاب راست‌گرا در اروپا خواهان خروج کشورهایشان از اتحادیه اروپا هستند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
جهان‌نما
خبرها
جهان‌نما

شنیداری

پادکست‌ها