زهره سرو، زندانی سیاسی، به اعتصاب غذای خود پایان داد

پنجشنبه ۱۴۰۲/۰۹/۲۳

بر اساس اطلاعات رسیده به ایران‌اینترنشنال، زهره سرو، زندانی سیاسی، شامگاه چهارشنبه ۲۲ آذر با وعده مساعد مسوولان برای رسیدگی به خواسته‌هایش به اعتصاب غذای خود پایان داد. سرو از دوم آذر با خواسته «پذیرش درخواستش برای آزادی مشروط» در بند زنان زندان اوین اعتصاب غذا کرده بود.

یک منبع نزدیک به خانواده سرو در این‌‌ مورد به ایران‌اینترنشنال گفت: «زهره سرو چهارشنبه شب با وعده مساعد مسوولان زندان اوین و دادیار ناظر بر زندانیان سیاسی و امنیتی که قول رسیدگی به خواسته‌اش و پیگیری کردن روند پذیرش آزادی مشروطش را به او داده‌اند، به اعتصاب غذایش پایان داد.»

زهره سرو روز دوم آذر با نوشتن نامه‌ای از بند زنان زندان اوین، اعلام اعتصاب غذا کرد و روز ۲۲ آذر از طریق بلعیدن قرص دست به خودکشی‌ زد و پس از اعزام به بیمارستان لقمان، به زندان بازگردانده شد.

پس از آن، شاهزاده رضا پهلوی با اشاره به خبر اقدام به خودکشی این زندانی سیاسی، در حساب کاربری خود در شبکه اجتماعی ایکس نوشت: «مسوولیت هر اتفاقی که برای زهره سرو بیفتد با جمهوری اسلامی و شخص علی خامنه‌ای است.»

شاهزاده رضا پهلوی با تاکید بر اینکه زهره سرو و همه زندانیان سیاسی-عقیدتی باید بدون قید و شرط آزاد شوند، از شورای حقوق بشر سازمان ملل و کمیته حقیقت‌یاب آن و سایر سازمان‌های حقوق بشری خواست با هدف آزادی زندانیان سیاسی، فشارها را بر جمهوری اسلامی افزایش دهند.

شاهزاده رضا پهلوی خطاب به زهره سرو گفت: «شما در بند جمهوری اسلامی نیز ایستادگی و میهن‌پرستی خود را نشان داده‌اید. به اعتصاب غذای خود پایان دهید. این مبارزه تا آزادی ایران ادامه دارد و نیازمند وجود تندرست شما است.»

زهره سرو که تا پیش از دستگیری در سال ۹۸ با عنوان «ماه فر» در فضای مجازی فعالیت داشت، فروردین ۱۴۰۰ پس از تحمل ۱۵ ماه حبس و اجرای حکم ۷۴ ضربه شلاق از زندان آزاد شد.

این فعال سیاسی روز دوم مهر ۱۴۰۰ دوباره بازداشت و به اتهام مشارکت در کمپین «رای‌بی‌رای» به شش سال زندان محکوم شد.

سرو در نامه‌ای که پیش‌تر نسخه‌ای از آن به دست ایران‌اینترنشنال رسید، خواسته خود را برای پایان دادن به اعتصاب غذا «پذیرش درخواستش برای آزادی مشروط» عنوان کرده بود.

او در نامه‌اش به محروم ماندن از رسیدگی پزشکی مناسب در زندان پرداخت و نوشت: «با توجه به وخامت وضعیت زانویم که در مدارک پزشکی نیز مشهود است و به جهت وجود کیست و توده در سینه و نیاز به درمان فوری و با توجه به شرایط مادرم، درخواست آزادی مشروط داده‌ام.»

به گفته او، بدون در نظر گرفتن شرایط قانونی و مشمولیتش، با این درخواست مخالفت شده است.

زهره سرو متولد سال ۱۳۶۵ و فارغ‌التحصیل رشته مدیریت بازرگانی است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

نمادهای قرن بیستم
جهان‌نما
خبرها
جهان‌نما

شنیداری

پادکست‌ها