تاکید تشکل‌ها و فعالان کوییر بر همبستگی با مبارزه دانشجویان علیه جمهوری اسلامی

جمعه ۱۴۰۲/۰۹/۱۷

تشکل‌ها و کنشگران کوییر ایرانی به مناسبت ۱۶ آذر، روز دانشجو، در بیانیه‌ای بر همبستگی جنبش کوییر با مبارزات دانشجویان ایران علیه جمهوری اسلامی تاکید کردند. این بیانیه تاکید کرد جنبش‌های دانشجویی و کوییر می‌توانند با اتحاد خود در راستای سرنگونی جمهوری اسلامی گام‌های موثری بردارند.

این بیانیه که به امضای تشکل رنگین‌کمانان ایرانی، سازمان کوییرهای ایرانی سیمرغ، شبکه شش‌رنگ و آزاد کوییر رسیده، نوشت: «حمایت صریح و قاطع خود را از مبارزات پرحرارت دانشجویان علیه تمامی اشکال تبعیض، نابرابری و بی‌حقوقی و برای به زیر کشیدن کلیت جمهوری اسلامی اعلام می‌داریم.»

این بیانیه با اشاره به اینکه با آغاز خیزش انقلابی فصل جدیدی از مبارزات جنبش دانشجویی رقم خورده است، خاطرنشان کرد دانشجویان در پیشبرد و گسترش روند اعتراضات و اعتصابات سراسری، از نیروهای اصلی خیزش انقلابی بودند و «دانشگاه را به یکی از پایگاههای اصلی انقلاب زن زندگی آزادی تبدیل کردند.»

تشکل‌های امضاءکننده این بیانیه، با اشاره به «نقش‌های محوری» دانشجویان کوییر در مبارزات جنبش دانشجویی در بیش از یک سال گذشته، گفت: «تحقق چنین امری تنها به این دلیل امکان‌پذیر بود که اعتراضات و اساسا فضای جنبش دانشجویی امروز جامعه ایران نه فقط رنگی زنانه به خود گرفته، بلکه هسته رادیکال این جنبش محو تمامی اشکال تبعیض بر اساس جنسیت و گرایش جنسی را امر ضرور خود می‌بیند و از این جهت پذیرا و حامی افراد ال‌جی‌بی‌تی‌+ است.»

تشکل‌های کوییر در بیانیه خود از همه دانشجویان ال‌جی‌بی‌تی‌کیو پلاس خواستند تا در مبارزات کنونی در دانشگاه‌ها، مشارکتی فعال و موثرتر داشته باشند و مطالبات انسانی خود را در کنار مطالبات دانشجویان مطرح کرده و برای تحقق آنها مبارزه کنند.

این بیانیه تاکید کرد جنبش‌های دانشجویی و کوییر برای تحقق خواسته‌های خود در راستای سرنگونی جمهوری اسلامی، می‌توانند با مبارزه جمعی و مستمر، سازماندهی و تشکل‌یابی، در مسیر پیشروی و پیروزی انقلاب زن زندگی آزادی گام‌های موثری بردارند.

تیر ماه امسال، هم‌زمان با اعترضات دانشجویان دانشگاه هنر علیه پوشش اجباری و تبعیض‌های حکومتی، گروهی از تشکل‌ها و فعالان کوییر در بیانیه‌ای بر حمایت خود از مقاومت و مبارزه دانشجویان دانشگاه هنر علیه پوشش اجباری، تبعیض و ستم» تاکید کردند و پیام این دانشجویان را صدای «نه» اکثریت جامعه به جمهوری اسلامی و تمامی ارکان اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و اجتماعی آن خواندند.

این بیانیه افزود: «این "نه" انقلاب ما بود که این بار از سوی دانشجویان به نمایندگی از ما رنگین‌کمانی‌ها و کل جامعه معترض رو به جمهوری اسلامی فریاد زده شد.»

از آغاز شروع خیزش انقلابی «زن، زندگی، آزادی»، جامعه کوییر ایرانی با حضور در مبارزات مردمی در داخل و خارج کشور بر مطالبات خود برای ایران پس از جمهوری اسلامی تاکید کرده ‌است.

روز سه‌شنبه ۲۴ آبان اولین عکس بالا رفتن پرچم رنگین کمان در خیابان‌های ایران منتشر شد. این تصویر که در آن یک معترض در آمل بدون حجاب اجباری پرچم رنگین کمان را بالا برد، با سلسله‌ای چشمگیر از انتشار تصاویر دیگر از نمایش پرچم، بوسه و شعارنویسی معترضان کوییر در جریان خیزش انقلابی در ایران همراه شد.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
تیتر اول با نیوشا صارمی
جهان‌نما
چشم‌انداز

شنیداری

پادکست‌ها