اختصاصی؛ تایید وقوع حوادث امنیتی برای کارکنان سفارت سوئیس در تهران

پنجشنبه ۱۴۰۲/۰۹/۱۶

به دنبال انتشار گزارش‌هایی در رسانه‌های سوئیس در مورد رخ دادن اتفاق‌های سریالی مرموز برای کارکنان سفارت این کشور در تهران، وزارت امور خارجه سوئیس در پاسخ به پرسش خبرنگار ایران‌اینترنشنال، وقوع سه حادثه امنیتی را برای این افراد بین ماه‌ می ۲۰۲۱ تا ماه سپتامبر ۲۰۲۳ تایید کرد.

سخنگوی وزارت امور خارجه سوئیس به ایران‌اینترنشنال گفت بر اساس «اطلاعات فعلی»، این کشور «ارتباطی میان این حوادث نمی‌بینید».

پییر الن التشینگر گفت تحقیقات درباره این پرونده‌ها انجام شده یا در حال انجام است: «با این حال وزارت امور خارجه سوئیس به دلیل حفظ حریم خصوصی اطلاعات بیشتری درباره آن‌ها ارائه نخواهد کرد.»

سخنگوی وزارت امور خارجه سوئیس در پاسخ به این پرسش که آیا سفارت‌خانه این کشور در تهران به دنبال حوادث رخ داده، اقدامات بیشتری برای تقویت امنیت دیپلمات‌هایش انجام داده یا نه، گفت: «تمام نمایندگی‌های سوئیس در خارج از کشور دارای یک پروتکل امنیتی برای محافظت از زیرساخت‌ها و کارکنان سفارت هستند که به طور مداوم بررسی و در صورت لزوم به‌روز می‌شود.»

او اضافه کرد: «با وجود این، اگر یک حادثه امنیتی رخ دهد، وزارت امور خارجه تحقیقات لازم را آغاز می‌کند و در صورت نیاز، اقدامات امنیتی بیشتری انجام خواهد داد.»

به گفته این مقام وزارت امور خارجه سوئیس، همه کارکنان سفارت‌خانه این کشور در تهران به طور منظم آموزش دیده و در مورد امنیت حساس هستند.

روز دوشنبه چهارم دسامبر (۱۳ آذر)، برخی نشریات سوئیس گزارشی درباره رخ دادن اتفاق‌های سریالی مرموز برای کارکنان سفارت سوئیس در تهران منتشر کردند.

تازه‌ترین این موارد در سپتامبر امسال رخ داده است که طی آن به یک کارمند بخش ویزای سفارت سوئیس در راه رفتن به محل کار با چاقو حمله شد. او از ناحیه دست نیز مورد اصابت گلوله قرار گرفت.

این فرد مدتی بعد درمان شده و به سر کارش برگشته است.

در چهارم ماه می سال ۲۰۲۱، یک زن دیپلمات ۵۱ ساله که منشی اول سفارت سوئیس و رییس بخش حافظ منافع آمریکا در تهران بود، از بالکن آپارتمان خود در طبقه هفدهم یک ساختمان در تهران سقوط کرد و پیکرش هشت ساعت بعد به وسیله یک باغبان کشف شد.

در ۱۱ ژوئن امسال نیز یک وابسته دفاعی سفارت و کارمند وزارت دفاع سوئیس با جراحات متعددی ​​در اتاق هتلی در تهران پیدا شد.

یک سخنگوی ارتش سوئیس در ماه ژوییه ضمن تایید این خبر به گروه‌ رسانه‌ای سوئیسی CH Media گفت: «او در سفر کاری بود و در اتاق هتل خود بی‌هوش شد و بر اثر افتادن بر زمین از ناحیه سر آسیب دید. او از ۱۱ تا ۱۵ ژوئن در بیمارستانی در تهران تحت درمان قرار گرفت و به دستور پزشک سفارت سوئیس به کشورش بازگردانده شده و حالش خوب است.»

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
چشم‌انداز
خبرها
صفحه یک

رادیو

پادکست‌ها

حقیقت در صدای توست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.