کارگران ذوب‌آهن اصفهان برای دومین روز پیاپی اعتصاب و تجمع کردند

یکشنبه ۱۴۰۲/۰۹/۱۲

منابع صنفی گزارش دادند که با وجود فشارهای امنیتی از سوی جمهوری اسلامی، کارگران ذوب‌آهن اصفهان برای دومین روز پیاپی اعتصاب و تجمع کردند.

اتحادیه آزاد کارگران ایران گزارش داد که روز یکشنبه ۱۲ آذرماه «هزاران نفر» از کارگران کارخانه ذوب‌آهن اصفهان در تداوم اعتراض روز گذشته‌ خود در محوطه کارخانه دست به تجمع زدند.

این کارگران نسبت به عدم رسیدگی به خواسته‌های‌ صنفی و معیشتی‌شان معترض هستند.

اتحادیه آزاد کارگران ایران نوشت: «مدیریت و حراست شرکت با همراهی نهادهای امنیتی تلاش کردند تا با ارسال پیامک‌های تهدید‌آمیز، احضار کارگران، تعطیل کردن برخی بخش‌ها و اضافه‌کار و اقداماتی از این دست مانع از تداوم اعتراض این کارگران گردند اما کارگران همچنان پیگیر خواسته‌های خود هستند.»

ویدیوهای منتشر شده از تجمع روز شنبه نشان می‌دادند که کارگران شعارهایی چون «یگان ویژه با باتون، دیگر اثر ندارد» سر می‌دهند.

پیش‌تر فراخوان‌هایی برای تجمع بزرگ کارگران ذوب‌آهن منتشر شده بود.

این اولین بار نیست که کارگران ذوب‌آهن اصفهان به اوضاع نامناسب معیشتی و سطح نازل دستمزدها اعتراض داشته و خواستار تحقق مطالبات خود هستند. به عنوان نمونه، ویدیوی رسیده به ایران اینترنشنال نشان می‌داد کارگران کارخانه ذوب‌آهن اصفهان روز شنبه پنجم آذرماه نیز اعتصاب کردند.

اجرای صحیح طرح طبقه‌بندی مشاغل، همسان‌سازی حقوق با دیگر شرکت‌های فولادی، افزایش ترمیمی دستمزد و دیگر مسائل مزدی پیش از پایان سال از جمله خواسته‌های کارگران هستند.

با افزایش روزافزون گرانی، تورم و مشکلات اقتصادی، برگزاری تجمع‌های اعتراضی در بسیاری از اصناف و مشاغل شدت گرفته است.

روز جمعه ۱۰ آذر جمعی از کارکنان شرکت نفت فلات قاره ایران شاغل در دو منطقه نفتی بهرگان و جزیره لاوان، در اعتراض به رسیدگی نشدن به مطالباتشان در محل کار خود تجمع کردند.

طی یک هفته گذشته ماماها و پرستاران، تراکتورداران، کامیون‌داران، کارکنان نفت و گاز در تهران و آغاجری، شاغلان پتروشیمی، کارگران هفت‌تپه، کارگران گلتاش در مبارکه اصفهان، کارگران خدماتی و فضای سبز «بندر امام خمینی»، نیروهای آب و فاضلاب صیدون، کارگران شرکت روی بندرعباس و ...، تجمع‌هایی در شهرهای مختلف برگزار کردند.

از سوی دیگر بازنشستگان کشوری ماه‌هاست روزهای سه‌شنبه و به‌طور مرتب، تجمع‌هایی اعتراضی در سراسر ایران برگزار می‌کنند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

تاریخ شفاهی - فصل سوم
خبرها
خبر ورزشی
خبرها

رادیو

پادکست‌ها

حقیقت در صدای توست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.