آسوشیتدپرس: نفوذ هکرهای وابسته به ایران چندین ایالت آمریکا را در بر گرفته است

یکشنبه ۱۴۰۲/۰۹/۱۲

خبرگزاری آمریکایی آسوشیتدپرس به نقل از آژانس‌های فدرال آمریکا گزارش داد نفوذ هکرهای وابسته به جمهوری اسلامی چندین ایالت آمریکا را در بر گرفته است. در تازه‌ترین مورد یک دستگاه صنعتی ساخت اسرائیل در غرب پنسیلوانیا هدف این هکرها بوده است.

آسوشیتدپرس روز شنبه ۱۱ آذر به نقل از مقامات آمریکا و اسرائیل نوشت یک سازمان آب کوچک در غرب پنسیلوانیا تنها یکی از چندین سازمانی است که از سوی هکرهای وابسته به جمهوری اسلامی هک شده است.

این هکرها یک دستگاه کنترل صنعتی خاص در این سازمان را که ساخت اسرائیل بود، هدف قرار دادند.

بر اساس اطلاعاتی که از سوی نهادهای مختلف آمریکا از جمله اف‌بی‌آی، اداره حفاظت از محیط زیست و اداره امنیت سایبری و امنیت زیرساخت‌ها و همچنین اداره ملی سایبری اسرائیل به آسوشیتدپرس رسیده، آسیب‌های این نفوذ هکرهای وابسته به ایران در چندین ایالت از ایالت‌های آمریکا گزارش شده است.

مقام‌های آمریکایی هنوز توضیحی درباره میزان یا شیوه این نفوذ سایبری ارائه نکرده‌اند.

آسوشیتدپرس نوشت هکرها هفته گذشته به سازمان آب شهری آلیکوییپا در ایالت پنسیلوانیا حمله سایبری کردند.

متیو موتس، رییس این سازمان اعلام کرده که تجهیزات سایبری سازمان تحت مدیریتش در ۲۵ نوامبر هک شده و مقامات فدرال به او گفته‌اند همین گروه هکری به چهار تاسیسات دیگر و یک آکواریوم نیز نفوذ کرده است.

آسوشیتدپرس به نقل از کارشناسان امنیت سایبری نوشت در حالی که هیچ مدرکی دال بر نقش مستقیم ایران در حمله هفتم اکتبر حماس به اسرائیل که باعث آغاز جنگ جاری در غزه شد وجود ندارد، انتظار می‌رفت هکرهای ایرانی مورد حمایت حکومت جمهوری اسلامی و هکرهای حامی فلسطینی‌ها، حملات سایبری را به اسرائیل و متحدانش در این منطقه افزایش دهند که این اتفاق افتاده است.

بر اساس این گزارش، هکرها در جریان حمله سایبری به یک سازمان آب کوچک در غرب پنسیلوانیا این پیام را فرستادند که «تمام تجهیزات ساخت اسرائیل یک هدف قانونی است».

هنوز مشخص نیست که هکرها توانسته‌ باشند به عمق شبکه‌ها نفوذ کنند.

روز پنجم آذر، اداره آب شهری آلیکوییپا اعلام کرده بود گروه سایبر اونجرز (انتقام‌گیرندگان سایبری)، یک گروه هکری مرتبط با ایران، یکی از ایستگاه‌های تقویت فشار آب این شهر را هک کرده است.

این اداره گفت این گروه هکری دستگاهی را هک کرده که از یک نرم‌افزار و برخی اجزای ساخت اسرائیل استفاده می‌کرد اما هیچ خطری آب آشامیدنی و جریان آب لوله‌کشی در این شهر را تهدید نکرده است.

چند روز بعد و در هشتم آذر، مدیر این اداره آب به سی‌ان‌ان گفت در پی این حمله سایبری که به یک ایستگاه‌ تقویت فشار صورت گرفت، تاسیسات آب این شهر همچنان دچار اختلال است و تحقیقات مقام‌های فدرال در این مورد ادامه دارد.

این گروه از هشتم آبان چندین هدف در نقاط مختلف جهان، از جمله ۱۰ ایستگاه تصفیه آب اسرائیل را هدف قرار داده است.

آسوشیتدپرس نوشت که این گروه وابسته به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است.

وزارت امور خارجه آمریکا چهار سال پیش و در دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ، سپاه پاسداران را به عنوان یک سازمان تروریستی خارجی طبقه‌بندی کرد.

دولت کنونی آمریکا با وضع مقرراتی از جمله درباره تاسیسات برق، خطوط لوله گاز و تاسیسات هسته‌ای، در تلاش است تا امنیت سایبری زیرساخت‌های حیاتی را که بیش از ۸۰ درصد آن‌ها خصوصی هستند، تقویت کند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
امروز
خبرها
تار و پود - فصل دوم

رادیو

پادکست‌ها

حقیقت در صدای توست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.